Dolar 31,0391
Euro 33,6226
Altın 2.032,18
BİST 9.374,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 14°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
14°C
Az Bulutlu
Paz 14°C
Pts 13°C
Sal 12°C
Çar 13°C

BARO’DAN YARGITAY’A SUÇ DUYURUSU HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ VARLIK MÜCADELESİ VERİYOR

BARO’DAN YARGITAY’A SUÇ DUYURUSU  HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ VARLIK MÜCADELESİ VERİYOR
28 Kasım 2023 10:59
A+
A-

Tekirdağ Barosu, yargıda yaşanan krizin Can Atalay’ın hak ihlali boyutundan çıkarak hukukun üstünlüğünün varlık mücadelesi noktası evrildiğini belirterek, Anayasa Mahkemesi kararını tanımayan Yargıtay 3. Dairesi hakkında       “Görevi Kötüye Kullanma” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından suç duyurusunda bulundu

“Yargıda Kriz”in yansımaları devam ediyor. Tekirdağ Barosu, Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay hakkında verdiği kararı tanımayan Yargıtay hakkında

Çorlu Adliyesi önünde açıklama yapan Baro, Yargıtay 3. Ceza Dairesinin Hatay Milletvekili Can Atalay hakkındaki Anayasa Mahkemesi kararına uymaması ve Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasını yargıya duyulan güveni ve hukuk güvenliğini ortadan kaldıracak bir adım olarak değerlendirdi.

‘YARGITAY ANAYASAL DÜZENE SALDIRMIŞTIR’

Yargıtay 3. Daire Mahkemesi’nin Anayasa’nın 153. Maddesine açıkça aykırı karar aldığı belirtilen açıklamada, Bu karar ile yapılan hukuki tartışmalar Can Atalay’ın hak ihlali boyutundan çıkarak artık ülkemizde hukukun üstünlüğünün varlık mücadelesi noktasına evrilmiştir” denildi.

 Anayasanın 153/6. Maddesini hatırlatan Baro,  “Anayasa Mahkemesi Kararları Resmi Gazete’de yayımlanır. Yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar” şeklindedir. Bu hüküm yoruma ihtiyaç duymayacak derecede açık, net ve emredici olmasına rağmen Yargıtay 3. Ceza Dairesi Türk Hukuk sisteminde yeri olmayan ve bugüne kadar da görülmemiş bir karara imza atarak Anayasada sayılan kurumları yok saymış, meşruiyetini sorgulamış, yargılama faaliyeti dışında da eylemlerde bulunulduğunu ima ederek Anayasal düzene saldırmıştır” ifadelerini kullandı.

Anayasanın 2. Maddesi’ne de atıfta bulunan Baro, bu madde ile Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğu kabul edilmiş ve güvence altına alındığını belirtti.

Hukuk Devleti’nin ise insan haklarını gerçekleştiren, hukukun üstünlüğü ilkesini gözeterek adaleti, hukuk güvenliğini sağlayan devlet olduğunun altını çizen Baro, “Yargıtay 3. Ceza Dairesi Anayasanın açık hükmüne rağmen Anayasa Mahkemesinin kararına uymama yönünde verdiği kararla yurttaşın hukuk güvenliğini zedeleyerek hukuk devletini ve onu oluşturan en önemli kurumlardan Anayasa Mahkemesini sorgulatılmasına ve hedef gösterilmesine yol açmışlardır.

Zira karardan hemen sonra Yeni Şafak gazetesinde olumlu oy kullanan yüksek yargıçların fotoğrafları da yayınlanarak adeta hedef tahtasına oturtulmuştur, Geçmişteki acı tecrübelerden de bu tür yayınların çok tehlikeli sonuçları doğurabileceği açıktır. Öte taraftan bu karar sonucunda AYM’nin yapısı ve bireysel başvurular yönünden etki alanına dönük kamuoyunda yapılan tartışmaları da hukuk devletini güçlendiren bir yönünün olmadığı tam tersine ülkemizi insan hakları ve demokrasi yolunda kat ettiği olumlu mesafeden geriye döndürebileceği inancındayız.

YASA KOYUNUN VERDİĞİ GÖREV GEREĞİ…

İşte bu sebeplerle yasa koyucunun Tekirdağ Barosuna Avukatlık Kanununun 76. ve 95. Maddelerinde yüklediği hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak, korumak ve bu kavramlara işlerlik kazandırmak görevinin gereği olarak bu yargısal süreçte anayasaya aykırı karar veren Mahkeme ve Yargıtay üyesi hakimler hakkında 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu 257. maddesi uyarınca Görevi Kötüye Kullanma suçu ve yine TCK’da 109. Maddesinde düzenlenen kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan suç duyurusunda bulunulmuştur.

‘YARGITAY 4. DAİRESİ GÖREVDEN EL ÇEKTİRİLMELİ’

 Ayrıca Anayasa Mahkemesi kararına uymak yerine dosyayı Yargıtay 3.Ceza Dairesine gönderen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkeme üyeleri hakkında Hakimler ve Savcılar Kuruluna, Anayasa mahkemesi kararına uymama kararı veren Yargıtay 3. Ceza Dairesi üyeleri ve Yargıtay 3. Ceza Dairesine yapılan itirazları reddeden Yargıtay 4. Ceza Dairesi üyeleri hakkında da Birinci Başkanlık Kuruluna disiplin soruşturması başlatılarak görevden el çektirmeye davet ihbarında bulunulmuştur. Biz Tekirdağ Barosu olarak Avukatlık Kanunun bize yüklediği görev sorumlulukla insan haklarını, hukukun üstünlüğünü savunmaya ve korumaya devam edecek Anayasaya, insan haklarına, hukukun üstünlüğüne, hukuk devleti ilkesine sahip çıkacak sonuna kadar savunmaya devam edeceğimizi basına ve kamuoyuna duyururuz.