Dolar 32,8975
Euro 35,8368
Altın 2.525,16
BİST 11.172,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 31°C
Hafif Yağmurlu
Tekirdağ
31°C
Hafif Yağmurlu
Sal 32°C
Çar 31°C
Per 29°C
Cum 29°C

CHP TEKİRDAĞ’DAN ÇİFTÇİLERİ BUĞDAY MİTİNGİ’NE DAVET ETTİ: AÇIKLANAN FİYAT ÖLÜM FERMANIDIR

CHP TEKİRDAĞ’DAN ÇİFTÇİLERİ BUĞDAY MİTİNGİ’NE DAVET ETTİ: AÇIKLANAN FİYAT ÖLÜM FERMANIDIR
12 Haziran 2024 15:42

CHP,  Tekirdağ’da düzenleyeceği Buğday Mitingi öncesinde basın mensupları ile bir araya geldi.  Çiftçileri, mitinge davet eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, buğday fiyatında geçen yıla göre sadece 1 liralık artış yapıldığını belirterek, “TMO,  çiftçinin kara gün dostu olmadığını ispatlamıştır” dedi.

CHP Lideri Özgür Özel, açıklanan buğday fiyatına karşı tepki göstermek için Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinde miting düzenleme kararı aldı.  Miting öncesi kente gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, partisinin tarım komisyonu üyeleri Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Adana Milletvekili Ayhan Barut, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Volkan Nallar ve CHP İl Başkanı Özgür Taşmerdivenli ile Rumeli İskelesi’nde basın toplantısı düzenledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, partisinin yaptığı mitinglerle üreticilerin sesi olduklarını belirterek, çiftçileri cuma günü Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinde Genel Başkan Özgür Özel’in katılacağı buğday mitingine davet etti.

GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ADEM: SADECE 1 LİRA ZAM YAPILDI

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) açıkladığı hububat alım fiyatlarını değerlendiren Adem, “Maalesef TÜİK enflasyonunun yüzde 75 ilan edildiği bir ortamda, tarımsal girdi maliyetlerinin yüzde 50’nin üzerinde olduğu bir ortamda geçen yıla göre sadece 1 lira zam yapıldı” dedi.

Bunun, ‘biz ithalat yapmaya devam edeceğiz, yabancı çiftçilere para kazandıracağız’ demek olduğunun altını çizen Adem,  şeker pancarın,  pamuk ve fındık da çiftçinin beklediği fiyat açıklanmasını beklemediğini söyledi.

 

‘TMO ÇİFTÇİNİN KARA GÜN DOSTU OLMADIĞINI İSPATLADI’

TMO’nun  çiftçinin kara gün dostu olmadığını,   çiftçinin ölüm fermanını imzaladığını ispatlanmış olduğunu ifade eden Adem, “TMO bu yıl Ukrayna, Rusya’dan 7 milyon ton buğday ithal etti. 5 milyon tonu da silolar almayınca toprak altına konuldu. Toplamda 12 milyon ton buğday ithal etti. Bugün ne kadar satıldığı belli değil. Satış ve alım fiyatı birbirine çok yakın. Ne kadar ürün satıldı, depolar ne kadar boşaldı belli değil. Buğdayını biçen, arpasını biçen çiftçilerimiz TMO önünde uzun kuyruklar oluşturacak, randevu alamayacak ve buğdayını TMO’ya satamayacak” diye konuştu.

‘MİLLİ TARIM POLİTİKASI OLMALI’

Milli bir tarım politikası olması gerektiğini söyleyen Adem,  değişen her hükümet o milli politikayı uygulamak zorunda olmalıdır. Ama maalesef Türkiye’de sayısını hatırlamadığım tarım bakanları oldu. Her tarım bakanından soran tarım bakanlığının siyaseti değişti. Destekler artırılmalı, üretimin teşvik edilmesi ve hak ettiği değeri alması lazım. Bunu yaptığımız zaman çiftçilerimiz her ürünü üretir” diyerek sözlerini noktaladı.

TEKİRDAĞ MİLLETVEKİLİ AYGUN:  ‘LİMALARDAKİ GEMİLERİ GÖRDÜKÇE İÇİM CIZ EDİYOR’

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ limanlarına yanaşan Rusya ve Ukrayna’dan gelen tahıl yüklü gemilere işaret ederek, “Tekirdağ’dayız limandaki gemileri gördükçe içim cız ediyor. Rusya’dan Ukrayna’dan gelen tahıl yüklü, yağlı bitkiler yüklü gemileri gördükçe içim cız ediyor. Kendi kendine yeten 7 ülkeden birisiydi Türkiye. Şimdi neredeyiz, ithalat yapıyoruz. İthalat rekorları kırıyoruz. Kendi çiftçisini unutan bir yönetim ile beraberiz.

 

Arkamızda o kadar manidar bir tablo var ki çiftçinin kara günü olan TMO’nun depoları arkamızda. TMO,  Rusya ve Ukrayna çiftçisinin ve daha pek çok ülkenin dostu olmuş.

Gelin yol yakınken çiftçimizin sesine kulak verin. Çiftçinin maliyetlerini görerek, onlarında çocuklarının olduğunu görerek ayakta kalabilmeleri için en az 15 bin TL buğday fiyatı belirlenmesi gerekiyor” dedi.

 BURSA MİLETVEKİLİ SARIBAL: 22 YILDA 105 MİLYON TON BUĞDAY ALINDI

Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da, Ak Parti döneminde gerçekleşen buğday ithalatı ile ilgili bilgi verdi.  Ak Parti iktidarı döneminde 22 yılda 105 milyon ton buğday aldığını ve 29 milyar lira ödendiğini belirten Sarıbal, “ Sadece son 1,5 yılda yaklaşık 15 milyon ton buğday aldık ve 4 milyara yakın para ödedik. Sadece 2023 te 3,5 milyar dolar buğdaya para verdik. 71 milyar TL’ye karşılık gelmektedir.

Koca devletin yönetiminde olan iktidarın adalet ve kalkınma partisi adı altında siyaset yapanların bu ülkeye tarıma verdikleri destek sadece 63 milyar lira. Şaka gibi değil mi? Sadece mazot yüzde 100 artmış, biçer fiyatı 100 artmış, işçiliği, tohumu, enerjisi maliyet belli. TÜİK’in açıkladığı yüzde 70. Ne yazık ki çiftçiye buğday üreticisine verilen kilogram başına 1 lira fazla ücret geçen yıla göre.

‘BU MESELE İNSANLIK MESELESİNE DÖNÜŞMÜŞTÜR’

Bu mesele bir iktidar meselesinin ötesinde bir insanlık meselesine dönüşmüştür. Bir ülke meselesine gıda güvenliği meselesine dönüşmüştür. 85 milyon insanımızın meselesidir bu artık.

Kovid 19’u hatırlayın 450 dolar oldu tonu buğdayın biz o buğdayı bulup alamadık. Tahıl koridoru diye adlandırdıkları şey aslında iktidarın günü kurtarma operasyonuydu. Ukrayna’dan Rusya’dan buğday getirerek bu ülkenin çiftçisini öldürmek için perişan etmek için uygulanan yöntemdi.

Evet çiftçiyi öldürdüler, tabuta koydular şimdi her defasında tabuta daha fazla çivi çakarak gömme çabası içerisindeler. Çok açık söylüyoruz.

‘TARIMSAL DESTEK 22 KAT ÇİFTÇİNİN BORCU 270 KAT ARTMIŞ’

Sürekli artan maliyetler karşısında çiftçinin borcu sürekli artıyor. 2004 yılından bugüne kadar tarımsal destekler 22 kat artmıştır çiftçinin borcu 670 milyar yani 270 kat artmıştır. Bu normal bir şey midir?

Bu şu demektir, çiftçi batmıştır ama borcunu döndürebilmek için devam etmektedir. Nüfusumuz son 30 yılda yüzde 50 arttı. Ama biz hala 20 milyon ton civarında buğday üretiyoruz. Kepek fiyatının buğday fiyatından pahalı olduğu bir ülke olur mu?

Bu miting sadece çiftçilerin değil, bu ülkenin çocuklarının, bu ülkenin emekçilerinin, bu ülkenin bütün insanlarının temel meselesidir. Trakya’dan tekrar buğday eksin diye insanımız, tekrar bu ülkenin çocukları kendi ülkesinin buğdayını ekmeğini yesin diye, tekrar bu ülkenin toprakları yağmacılara peşkeş çekilmesin diye söyleyeceğimiz sözler olacaktır. Çiftçi olmazsa üretim olmaz, üretim olmazsa modern köleliği büyütürüz” diye konuştu.

ADANA MİLLETVEKİLİ BARUT: ‘KEŞKE FİYAT AÇIKLAMASALARDI’

Söz alan Adana Milletvekili Ayhan Barut ise Türkiye’de yaklaşık 93 milyon dekar alanda buğday ekimi yapılırken son 20 yılda 68,5 milyar dekara kadar gerilediğini söyledi.  “Özellikle bu dönemde neredeyse iki Trakya büyüklüğünde bir ekim alanı boşaldı” diyen Barut,  “Türkiye’de Ziraat Mühendisleri Odası ve Ziraat Odalarının belirlediği buğdayın 1 kilogramının maliyetlere göre 10 lira 80 kuruş. Hem üretici karı hem de refah payını hesapladığımızda 15 lira gibi bir fiyat belirlenmesi gerekirken maalesef bakanlık fiyatı 9.25 lira yaptı. Geçen sene 8.25 olan fiyatı yüzde 12’lik bir artışla açıkladı.

Keşke fiyat açıklamasalardı. Çünkü güney bölgelerinde hasadı tamamlanmış bölgelerde buğdayın serbest piyasada tüccara giden fiyatı 9 lira 9.30 lira arasındaydı.

Nasıl ki TMO 9.25 kuruş olarak açıkladı ve bu fiyatı da brüt fiyat olarak açıkladı üreticinin eline geçen rakam 8.25 kuruş oldu.  Bu fiyat üreticinin ölüm fermanıdır. AK Parti iktidarı önce üreticinin ölüm fermanını imzaladı arkasından da çiftçinin salasını verdi” ifadelerini kullandı./ELÇİN YILDIRAL


Trakya Demokrat Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Haberler