Dolar 31,3634
Euro 34,0393
Altın 2.103,21
BİST 9.097,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 12°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
12°C
Az Bulutlu
Pts 12°C
Sal 12°C
Çar 11°C
Per 7°C

EĞİTİM SEN TEKİRDAĞ ŞUBESİ’NİN YENİ BAŞKANI BELİRLENİYOR      

EĞİTİM SEN TEKİRDAĞ ŞUBESİ’NİN YENİ BAŞKANI BELİRLENİYOR      
27 Kasım 2023 12:31 | Son Güncellenme: 27 Kasım 2023 12:43
A+
A-

 Eğitim Sen Tekirdağ 12. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi.  Yeni Başkanın Namık Kemal Lisesi Müdür Yardımcısı ve İngilizce Öğretmeni Oktay Özçelik’in  olması bekleniyor.

Eğitim Sen Tekirdağ 12. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi.

Genel Kurulda başkanlık için aday olmayan Kamil Sarı, Eğitim Sen Tekirdağ Şube Başkanı olarak son kez yaptığı açıklamada,   12. Olağan Genel Kurul’un emek, barış, laik yaşam ve demokrasi mücadelesine katkı sunacağının altını çizdi.

Sarı açıklamasında şunları söyledi:

“Bir arada yaşamı ”şiar edinmiş ve bunun için “Tam bağımsız demokratik türkiye ve bilimsel , laik eğitim” mücadelesinin öncüleri TÖS VE TÖBDER  geleneğinin sürdürücüsü EĞİTİM SEN ve KESK ‘in değerli yürütme ve üyeleri , ilçe ve işyeri temsilcisi ve delege arkadaşlarım , emek ve demokrasi mücadelemizde her zaman yanımızda olan dostlarımız , emeklilerimiz, sendika, dernek, oda, stk ve kurum temsilcileri ve üyeleri , siyasi partilerin geçmiş ve yeni dönem millet vekilleri , yönetici ve üyeleri , değerli basınımız bu gün de , bu zor denilen günlerde , ancak bizim açımızdan mücadele ve dayanışmayı büyütme azmi ve kararlılığında olduğumuz sendikamız Tekirdağ Eğitim Sen in 12.Genel Kurulu’nda bir arada olmaktan onur , kıvanç ve güç duyuyoruz. Hoş geldiniz. 11.Dönem Şube Başkanı ve KESK Tekirdağ sözcüsü olarak yürütme kurulumuz adına hepinizi saygıyla selamlıyorum.

 

 

SELAM OLSUN…

45 aylık 11.Dönem sendika şube yürütme görevimizi başladığımız ekiple tamamladık. Selam olsun buradan; emek ve demokrasi mücadelesinde yitirdiklerimize , Başöğretmen büyük önderimiz Atatürk’e , 3 fidana , Gezide ölümsüzleşenlere , selam olsun emeği için, hakkı için, iş güvencesi için ,demokrasi için, özgürlük için ,laik yaşam için direnenlere , 10 ekimde bizden çalınan canlarımıza , Fakir BAYKURT a , Tonguçlara , Boğaziçi üniversitesinde cesurca direnen hocalarımıza, devrim uğruna düşenlere; yakın dönemde pandemi ve depremlerde yitirdiğimiz canlara , haksız ve hukuksuzca tutsak edilenlere , sürgüne gitmek zorunda bırakılan dostlarımıza,   KHK mağduru yoldaşlarımıza , dava katılımcısı olduğumuz Tekirdağ Sarılar tren katliamında yitirdiklerimize , vefat eden tüm üye ve dostlarımıza… Anıları ve mücadeleleri önünde saygıyla eğiliyor, onlara şükranlarımı sunuyorum.

‘ BU ZULÜM ELBET BİTECEK’

Bizler, bu ülkede demokrasiyi sarsılmaz bir biçimde savunmuş, gelmiş geçmiş her darbeye karşı olmuş, bu darbelerin de en fazla mağduru haline getirilmiş emek, meslek örgütleri, demokrasi güçleri, demokratik kitle örgütleri üyeleriyiz. Bildiğiniz gibi , bu günlerde de 7 Haziran seçimlerinden beri yine darbe üstüne darbelerle , Anayasa darbesiyle yüz yüzeyiz. 15 Temmuz darbe girişimini lütfe çeviren AKP, OHAL-KHK uygulamaları ile temel hak ve özgürlükleri rafa kaldırdı, ülke neredeyse yarı açık cezaevine dönüştürüldü, üniversiteler saldırıya uğradı, yüz binin üstünde kamu emekçisi işinden atıldı, binlerce dava açıldı, aydınlar, gazeteciler , siyasetçiler tutuklandı. Yandaş/havuz medyası dışında neredeyse bütün medya susturuldu. Bu zulüm ve tutuklamalar günümüzde de devam ediyor. Kamuya ait olan ne varsa el konuldu varlık fonuna devredildi. On binlerce sendika üyesi, sendika yöneticisi , akademinin pek çok hocası, hem de hocaların hocaları görevden alındı. Üniversitelerin açıkça içi boşaltıldı. Şubemizden de 31 öğretmen 1 akademisyen üyemiz sadece sendikal haklarını kullandıkları için hukuksuzca , gerekçesi bile açıklanmadan ihraç edilmişlerdi. O günden bu güne hukuki mücadelemiz neticesinde 28 i yakın zamanda göreve iade edildiler. Maddi manevi tazminat davaları devam ediyor. 2 sini maalesef yitirdik. Kazım ÜNLÜ ve Mehmet Nasır Sönmez ruhları şad olsun tekrar. 4 arkadaşımız Red aldı. 3 ü yurtdışında yaşıyor. Bu zulüm elbet bitecek  , onlar da eski görevlerine döneceklerdir. Hem de daha güçlü dönecekler. Mevcut muktedir siyasi iktidarın, yıllardır eğitimin dinselleştirilmesine ve ticarileştirilmesine karşı direnen, laik-bilimsel eğitimi savunan, emek, barış ve demokrasi mücadelesi yürüten eğitim ve bilim emekçilerinden intikam alırcasına hareket etmesine , İstanbul sözleşmesini yok saymasına, Bakanlığın ÇEDES gibi bir çok kabul edilemez gerici proje ve protokollerle bu düşüncelerini artarak yayma politikalarına karşı ayaktayız. Kamusal eğitimden uzak , iş güvencesiz , ücretli çalıştırma mantalitesi ve istihdam politikasıyla emek sömürüsünü artıran bu zihniyete karşı mücadelemiz devam ediyor,edecek. Öğrencilerin nitelikli eğitim hakkı ve geleceğinin gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Gerekli ve çözümü çok kolay olan öğrencime temiz su , ücretsiz bir öğün yemek talebimizi gündemden düşürmeyeceğiz.

‘ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI MÜCADELEMİZİ BÜYÜTECEĞİZ’

Bu günlerde yeniden Anayasa değişikliğini gündeme soktular. Kafalarında olanı bizler biliyoruz. Emeğe, doğaya, laik yaşama , kadın haklarına ve topluma dönük saldırıların tavan yapacağı bu dönemde de KESK üyeleri olarak mücadeleyi büyüteceğiz.

Eğitim Sen ; ülke ve halka karşı sorumluluklarının gereği olarak tüm emek ve demokrasi güçleriyle omuz omuza yürüyüşünü bundan önce olduğu gibi, aynı anlayışla ve mücadeleyi büyüterek sürdürecektir. Bölge ve ilimizde de içinde bulunduğumuz Trakya platformu , Tekirdağ Kadın Platformu, Tekirdağ STK Birliği , Disk, Kesk, Tmmob ve Ttb öncülüğünde kurduğumuz şubeler platformuna , Velider e ve emek ve demokrasi mücadelemizde yan yana duracağımız diğer sendika, dernek ve odaların ve siyasi partilerin faaliyetlerine desteğimiz , yerel basınımızla iletişimimiz sürecektir.

12.Olağan Genel Kurulumuz emek, barış, laik yaşam ve demokrasi mücadelesine katkı sunacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle katılım ve desteğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, 11. Dönemde görev alan şube, ilçeler ve işyerleri temsilci ve üyelerimize , şube çalışanımıza, sendika avukatımıza emeğinize yüreğinize sağlık diyorum. Bu gün burada yeni dönem için oluşacak şube yürütme  ve organlarda görev alacak arkadaşlara da başarılar diliyorum. Saygılarımı sunuyorum.”

Konuşmaların ardından yapılan oylamada yeni yönetim kurulu belirlendi: Barış Uğurlu, Özgün Lebe, Özgür Keysan,  Zeynep Set,  Cevahir Öztürk, Oktay Özçelik, Mehtap Alço, Yasemin Adsız, Aydın Hacıoğlu, Ülkü İşcan, Adalet Düşünen,  Hatice Söbe, Tuna Eker, Makbule Civelek yeni yönetim kurulunda yer aldı.

Kamil Sarı yeni dönemde Genel Merkez Delegesinde  faaliyet yürütecek. Yeni Başka ise yönetim kurulu arasında yapılacak olan oylama ile belirlenecek.