Dolar 32,8953
Euro 35,8526
Altın 2.534,55
BİST 11.172,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 31°C
Hafif Yağmurlu
Tekirdağ
31°C
Hafif Yağmurlu
Sal 32°C
Çar 31°C
Per 29°C
Cum 29°C

EMEKÇİLER, TÜİK VE BAKANLIK ÖNÜNDEN SESLENDİ: GELİN MARKETLERİ GEZELİM, FATURLARA BAKALIM HODRİ MEYDAN!  

EMEKÇİLER, TÜİK VE BAKANLIK ÖNÜNDEN SESLENDİ: GELİN MARKETLERİ GEZELİM, FATURLARA BAKALIM  HODRİ MEYDAN!   
4 Temmuz 2024 09:39

DİSK, KESK ve Birleşik Kamu-İş Sendikası TÜİK’in  enflasyon verilerini açıklaması sonrası sokağa çıktı. DİSK Başkanı Çerkezoğlu ‘‘milyonları açlıkla yoksullukla karşı karşıya bırakıyorlar” derken KESK Eş Genel Başkanı Koçak ‘‘Kamu emekçisi sefalete mahkûm edildi’’ diye konuştu. Birleşik Kamu-iş Sendikası Başkanı Mehmet Yeşildağ ise TÜİK’e seslendi: Gelin sizinle birkaç market gezelim, ortalama kiralara ve faturalara bakalım. Hodri meydan!

DİSK, KESK ve Birleşik Kamu-İş Sendikası TÜİK’in  enflasyon verilerini açıklaması sonrası sokağa çıktı. DİSK ve Birleşik Kamu İş Sendikası TÜİK önünde açıklanan oranları protesto ederken, KESK, Hazine ve Maliye Bakanlığı önündeydi.

BİRLEŞİK KAMU-İŞ:

HAKKIMIZI BU REZİL TİYATROYA KAPTIRMAYACAĞIZ

Birleşik Kamu-İş, TÜİK binası önünde “TÜİK elini cebimizden çek” pankartı açarak açıklanan oranları protesto etti.

Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Yeşildağ, “Hükümetin yanlış politikalardaki ısrarı nedeniyle ülkemizin içine itildiği ekonomik kriz, günden güne ağırlaşmakta, bu acı gerçek ise tepeden söylenen yalanlarla bastırılmaya çalışılmaktadır. Çok uzun süredir; bir çeşit yalanları ayarlama enstitüsü gibi çalışan TÜİK de halkın cebinden yapılan soygunun başlıca aracı olmaya devam etmektedir ”dedi.

Genel Başkan Yeşildağ açıklamanın devamında konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Adeta şapkadan tavşan çıkaracağı söylenerek ekonominin başına getirilen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, krizin acı faturasını dev holdinglere, ballı ihalelerle doyduğu halde teşviklerle ve vergi sıfırlamalarıyla semirtilen yandaş sermayeye değil, asgari ücretliye, esnafa, kamu emekçisine, emekliye ve tüm emekçi kesimlere çıkarmasının ardından bugün TÜİK ağır bir darbe daha vurmuştur.

TÜİK’in enflasyon oranlarının gerçeği yansıtmadığının bilinmesine rağmen ücret ve maaş zamlarında halen TÜİK oranları kullanılmaktadır.

Konfederasyonumuzun araştırmasına göre son altı aylık enflasyon %30,3 artarken Haziran ayı enflasyonu %3.3, son bir yıllık artış ise %96 olmuştur. Haziran ayı açlık sınırı 20 bin 574 liraya, yoksulluk sınırı ise 61 bin 417 liraya yükselmiştir.

ENAG, Haziran ayında yüzde 4,27 açıkladığı enflasyonu son 12 aylık artışını ise %113.08 olarak 6 aylık enflasyon farkını da %41,16 olarak açıkladı.

‘BURASI BİZİM İÇİN BİR OLAY YERİDİR’

Bugün burası bizim için bir devlet kurumunun önü değil bir olay yeridir. TÜİK yetkililerine buradan sesleniyoruz: Ya gelin bu düşük enflasyon oranını bulmanızı sağlayan marketlere bizi götürün ve biz artık hanemizin alışverişlerini oradan yapalım, ya da gelin sizinle birkaç market gezelim, ortalama kiralara ve faturalara bakalım. Hodri meydan!

Her zaman kamu emekçisinin haklarının savunucusu olan Birleşik Kamu İş olarak buradan hükümete de sesleniyoruz:

Sizin hınk deyiciniz olan TÜİK’in gerçek dışı rakamları, adına toplu görüşme dediğini yandaş konfederasyonlarla yaptığınız masa sohbetleri bizi ilgilendirmez! Bizi geçinemiyor olmamız ilgilendirir. Maaşın yarısının kirada, kalanının ise faturalar ve başlıca giderlerde erimesi ilgilendirir. Bizi, sizlerin yüzünden evimize boynu bükük giriyor olmamız ilgilendirir. Bizi ağzınızdan çıkan pembe yalanlar değil, yaşadığımız acı gerçekler ilgilendirir! Gerçeğin peşini bırakmayacağız. İnsanlık onuruna yaraşır ücretlerle çalışma hakkımızı, bu rezil tiyatroya kaptırmayacağız!

DİSK: GERÇEK ENFLASYONU BU HALK HER GÜN YAŞIYOR

TÜİK binası önünde toplanan DİSK yöneticileri ve üyeleri, “Gerçekleri açıkla, ekmeğimle oynama” diyerek açıklanan verilere tepki gösterdi. Eylemde konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, verilerin “halkın hissettiği enflasyonu yansıtmaktan uzak” olduğunu vurgulayarak enflasyonun tek haneye indirilene kadar asgari ücrete yılda 4 kez zam yapılması gerektiğini ifade etti.

Çerkezoğlu’nun konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

“Yine bir 3 Temmuz günü TÜİK’in önündeyiz. TÜİK’in açıkladığı rakamlar aynı zamanda milyonlarca işçinin, emekçinin emeklinin emeğiyle geçinenlerin ücretini artışlarını belirleyecek olan altı aylık enflasyonu da ortaya çıkardı. Temmuz ayı enflasyonuyla birlikte altı aylık enflasyon milyonlarca işçinin emekçinin ekmeğini belirlemesi açısında çok önemli.

Haziran ayında fiyatların sadece yüzde 1,64 oranında arttığımı iddia ediyor TÜİK. Ancak biz biliyoruz ki halkın hissettiği enflasyonu yansıtmaktan çok uzak. Gerçek enflasyonun ne olduğunu bu ülkede yaşayan 85 milyon insan her gün yaşayarak görüyoruz.”

Milyonlarca işçi ve emekçinin gelirinin çok önemli kısmını gıdaya harcadığını hatırlatan Çerkezoğlu şöyle devam etti: “TÜİK’in açıkladığı gıda enflasyonu ise 68,08. DİSK-AR tarafından TÜİK’in verileri esas alınarak hesaplanan gelir gruplarına göre gıda enflasyonu verileri dar gelirlinin ve emeklinin gıda enflasyonunun çok daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Bu verilere göre asgari ücret başta olmak üzere tüm ücretler TÜİK’in bu baskılanmış resmi rakamlarıyla bile önemli ölçüde erimişti. 2024’ün ilk altı ayında milyonların emekleri küçülmüş alım gücümüz hızla erimiştir. TÜİK’in bile gizleyemediği bu gerçekler ortadayken yüksek enflasyon gelirlerimizi erimekteyken Aralık 2023’te belirlenen asgari ücret rakamıyla ‘Yıl sonuna kadar devam edeceğiz’ demek milyonları açlıkla yoksullukla karşı karşıya bırakmaktır. Daha yılın dördüncü ayında açlık sınırının altına gerilemiş asgari ücretin yüksek olduğunu söylemek, üstelik de bir ortalama ücret haline gelmiş olan asgari ücretin yüksek olduğunu söylemenin akılla, mantıkla, vicdanla bağdaşır bir tarafı olmadığı açıktır.”

KESK. SEFALETE MAHKÛM EDİLİYORUZ

KESK Şubeler Platformu üyeleri ise enflasyon rakamlarını başta Hazine ve Maliye Bakanlığı önü olmak üzere ülke genelinde protesto etti.

Ankara’daki buluşmada grup adına açıklama yapan KESK Eş Genel Başkanı Ayfer Koçak, TÜİK verilerine göre “milyonlarca kamu emekçisinin ve emeklinin maaş artışında önemli bir faktör olan” altı aylık enflasyonun ise yüzde 24,73 olduğunu hatırlattı.

Gerçek enflasyon rakamlarının gizli tutulduğunu belirten Koçak, “Kamu emekçileri ve emeklileri bir kez daha TÜİK üzerinden yoksulluğa ve sefalete mahkûm edilmiştir” dedi.

En düşük kamu emekçisi maaşının, sosyal yardım kalemleri ile yoksulluk sınırının üzerine çıkarılması gerektiğini vurgulayan Koçak, “TÜİK verilerine göre artışlar devam ettikçe, adaletsiz gelir vergisi dilimleri sürdükçe, yeni vergi yasaları, kamuda tasarruf adı altında paketler geldikçe, lira döviz karşında değer yitirmeye devam ettikçe bugünleri de arayacağız” diye konuştu.

 

YOKSULLUK SINIRININ ÜSTÜNDE MAAŞ TALEBİ

KESK’in açıkladığı taleplerin bazıları şöyle:

  • Yeni vergi yasası değil gelir vergisi birinci dilim oranı yüzde 15’ten yüzde 10’a düşürülsün, yoksulluk sınırına kadar olan maaşlar-ücretler birinci vergi diliminde sabitlensin.
  • Güvenli bir gelecek, güvenceli bir iş istiyoruz.
  • En düşük kamu emekçisi maaşının temmuz ayı itibari ile eş ve çocuk yardımı, kira yardımı, ulaşım ve yakacak yardımı gibi sosyal yardım kalemleri ile yoksulluk sınırının üzerine çıkarılsın.
  • Bu rakamın üç ayda bir yoksulluk sınırında yaşanan artışa göre güncellenmesini, üzerine her çeyrekte yaşanan büyüme rakamlarının refah payı olarak eklensin.
  • Sözü verilen kira yardımının yapılsın, mülakat kaldırılsın.
  • Kamu emekçilerinin söz ve karar sahibi olacağı demokratik bir çalışma yaşamı istiyoruz.

 


Trakya Demokrat Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Haberler