Dolar 32,8975
Euro 35,8368
Altın 2.525,16
BİST 11.172,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 31°C
Hafif Yağmurlu
Tekirdağ
31°C
Hafif Yağmurlu
Sal 32°C
Çar 31°C
Per 29°C
Cum 29°C

EMEKLİLER ‘BÜYÜK ANKARA MİTİNGİ’NE HAZIRLANIYOR

EMEKLİLER ‘BÜYÜK ANKARA MİTİNGİ’NE HAZIRLANIYOR
21 Mayıs 2024 11:00

Açlık sınırı altında yaşam sürdüren emekliler, Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gelerek taleplerini bir kez daha dile getirecekler.  Miting öncesi konuştuğunuz 2021 Tüm Emekliler Sendikası Tekirdağ Şube Başkanı Resul Mustafa Taşkıran, “10 bin TL maaş emekliye ölüm ücretidir” ifadelerini kullanırken;   Emeklilikte Yaşa Takılanlar Trakya Derneği Başkanı Şenol Kurt ise “Tasarruf önce Cumhurbaşkanlığı bütçesinden başlatılsın” dedi.

Türkiye’de 15,8 milyon emekli bulunuyor. Sene başında en düşük emekli maaşı 10 bin liraya tamamlandı. Ancak kök maaşlar değişmedi. Kök maaşı 10 bin liranın altında olanlar bir sonraki zammı 10 bin liranın üzerinden değil kök maaşları üzerinden alacak. Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre emeklilerin yarıdan fazlasının kök maaşı 10 bin liranın altında bulunuyor.

‘AÇLIK SINIRI ALTINDA YAŞAM’

Açlık sınırının 20 bin lirayı geçtiği bu süreçte emekliler,  şu anda açlık sınırının altında bir yaşam sürüyor. Enflasyonu en ağır şekilde yaşayan emekliler, asgari ücretin altında kalan maaşlarına seyyanen zam beklentisinde olsa da, hükümetin henüz bu yönde bir çalışması yok.  Üstelik, çıkarılan tasarruf tedbirleri nedeniyle de ek zam taleplerinin karşılanmaması kaygısını yaşıyor.

Emekliler, “tasarruf tedbirleri”ne tepki göstermek ve taleplerini bir kez daha dile getirmek için 26 Mayıs’ta CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in çağrısıyla Ankara’da bir araya gelmeye hazırlanıyor.

Tekirdağ’dan  katılım sağlayacak olan emekliler, ölüm sınırında yaşam değil, insanca bir yaşam için alanlarda olacağız” dediler.

TAŞKIRAN: ‘SORUMLUSU BİZ DEĞİLİZ’

2021 Tüm Emekliler Sendikası Tekirdağ Şube Başkanı Resul Mustafa Taşkıran, tasarruf tedbirlerine değinerek, ülkenin bu hale gelmesinden biz sorumlu değiliz. Ancak fatura bize kesiliyor. Emekçileri, emeklileri daha da yoksullaştıracak, açlıkla imtihan edecekler. Kredi kartlarımıza bile faiz uyguluyorlar. 10 bin TL maaş emekliye maaş değil ölüm ücretidir. Ülkemizde 16 milyon emeklinin kaderi sadece bir kişinin iki dudağı arasında” dedi.

KURT: ‘AÇLIKLA İMTİHAN EDECEKLER’

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Trakya Derneği Başkanı Şenol Kurt ise, “Tasarruf tedbirleri ile bizleri açlıkla imtihan edecekler” diyerek, “Bedeli bize ödetmek istiyorlar.Ancak kendileri hala lüks yaşamlarından taviz vermiyorlar. Önce Cumhurbaşkanlığı bütçesinden başlatılsın tasarruf. Kamu harcamaları, vergi afları, yap işlet devlet eliyle verilen garantiler ülkeyi bu hale getirenlerdir, Taleplerimiz dile getirmek için, haklarımız için Ankara’da olacağız” diye konuştu.

Emeklilerin talepleri şu şekilde;

1-2008 Yılında yürürlüğe konulan yeni emeklilik yasası iptal edilsin

2- Bu kapsamda kazanca bağlı maaş güncelleme katsayısı yeniden düzenlenmelidir

3-.Maaş belirleme oranı yenilenmeli ve üst taban sınırı kaldırılmalıdır

4-İntibak yasası çıkarılmalıdır

5-Memur emeklilerine verilen seyyanen ödeme bütün emeklilere verilmelidir ve en düşük emekli maaşı yeni işe girmiş en düşük memur maaşına eşitlenmelidir. Prim günü eğitim ve diğer kriterler gözetilerek emekli maaşları kademelendirilmelidir.

6- Her türlü sağlık hizmeti ücretsiz olmalıdır. Sağlığa erişim kolay olmalıdır.

7-Bayram ikramiyeleri yılda  kez olmalı, ve asgari ücret düzeyine yükseltilmelidir

8-Emekli sendikaları engellenmemeli ve tanınmalıdır. Bunun için uluslararası sözleşmeler esas alınmalı ve iç hukukta düzenleme yapılmalıdır./ELÇİN YILDIRAL

 

 

 


Trakya Demokrat Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Haberler