Dolar 32,7682
Euro 35,0901
Altın 2.459,44
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 29°C
Açık
Tekirdağ
29°C
Açık
Pts 31°C
Sal 31°C
Çar 31°C
Per 31°C

Festivaller amacına uygun düzenlenmeli

17 Mayıs 2024 09:53
A+
A-

Ülkemizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız sanatın ve sanatçının değerini bilen, bildiğini de her davranışıyla, her sözüyle ifade eden kadirşinas bir devlet adamıydı.

“Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültür” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu sözüyle de sanatın ve sanatçının ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştır.

Bu nedenle ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak, sağlam temeller üzerinde sonsuza kadar yaşatmak için sanatın ve sanatçının kıymetinin bilinip, kültürel değerlerimize sahip çıkılması gerekir.

Toplumun ekonomik ve sosyal gelişmesinin yanında, kültürel gelişmesinin de ne kadar önemli olduğunu Atatürk’ün yukarıdaki sözü tam anlamıyla ifade ediyor.

Bize düşen ise bu sözün gereğini yapıp, Atatürk’ün sözünü dinleyip, izinden gitmektir.

Bizim, Türk Milleti olarak asırlar boyu sahip çıkıp, yaşattığımız kültürel değerlerimiz var. Ülkemizin her bölgesinde, her köy ve kasabasında geleneksel olarak gerçekleştirilen şenlikler, festivaller, özel günler, kutlama ve anmalar bu kültürün önemli bir parçasını oluşturmaktadır.

Bunun için geçmişten geleceğe bir köprü oluşturan bu faaliyetlerin iş olsun torba dolsun düşüncesiyle değil, özüne ve amacına uygun bir şekilde düzenlenip, sevgi, barış ve kardeşlik duygularıyla yoluna devam etmesi sağlanmalıdır.

Ayrıca toplumun önemli bir parçası olan her bireyin birlik ve beraberlik duygusunun geliştirilmesi için herkesi kucaklayacak bir şekilde yaşama geçirilmelidir.

Bunun için de “ben yaptım oldu” düşüncesinden uzak, toplumun her kesiminin düşünce ve fikrine önem verilip, eleştiri ve öneriler dikkate alınarak, her şeyin en iyisinin yapılıp, insanların beğenisine sunulması gerekir.

Umarım bu sözleri ne için ve neden söylediğim tam olarak anlaşılmıştır.

Çünkü ülkemizde bazı yerlerde düzenlenen festival, şenlik, kutlama ve anma organizasyonları nedense beklentilerin tam tersine içi boş, herkesi kucaklamayan, yapmış olmak için yapılan organizasyonlar olarak ortaya çıkmakta, bu da sanki başarılı bir iş yapılmış gibi sunulup, övünülmektedir.

Ben şahsen yerel bir yönetici veya bu tür kültürel etkinliklerin düzenlenmesiyle görevlendirilmiş, sorumluluk üstlenmiş biri olsam önce orada yaşayan insanların ne istediğine bakarım. Sivil toplum örgütlerinin görüş ve önerilerini alırım. Elimdeki maddi imkanları en ekonomik şekilde kullanmanın yollarını arar, o etkinliğin en iyi şekilde amacına ulaşması için çaba harcarım.

Ayrıca her konuda Amerika’yı tekrar tekrar keşfetmeye de gerek yok. Edinilmiş tecrübelerden ve tecrübeli kişilerden yararlanmasını da bilmek, genel bilgileri yerele uyarlamak gerekir.

Tekirdağ’da da belirli zamanlarda, bazı kültürel organizasyonlar yapılmakta olup, ben de bir vatandaş ve yıllarını gazeteciliğe vermiş bir basın mensubu olarak bunları izlemekteyim.

İleriki günlerde de geleneksel Tekirdağ Kiraz Festivali düzenlenecek. Umarın ilgili ve yetkililer festivalimizi olması gerektiği şekilde organize eder, hem bu yörenin tanıtımı yapılır, hem Tekirdağ esnafı para kazanır hem de insanlar eğlenip, mutlu olur. Temennimiz bu yöndedir.

 


Trakya Demokrat Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR