Dolar 32,9028
Euro 35,8645
Altın 2.531,08
BİST 11.172,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 31°C
Hafif Yağmurlu
Tekirdağ
31°C
Hafif Yağmurlu
Sal 32°C
Çar 31°C
Per 29°C
Cum 29°C

GÜBREDE BEKLENEN KDV ARTIŞINI ÇİFTÇİLERE SORDUK: ÜRETİCİLERİ GERÇEKTEN YOK ETMEK İSTİYORLAR

GÜBREDE BEKLENEN KDV ARTIŞINI ÇİFTÇİLERE SORDUK: ÜRETİCİLERİ GERÇEKTEN YOK ETMEK İSTİYORLAR
25 Haziran 2024 12:17 | Son Güncellenme: 26 Haziran 2024 09:53

>> Tekirdağ’ın İnecik Köyünde çiftçilik yapan Hüseyin Yücel:  “Çiftçi maliyetler nedeniyle üretim yapmakta bu kadar zorlanırken, hükümet nasıl oluyor da maliyeti arttırabiliyor anlayabilmiş değilim! Üreticileri gerçekten yok etmek istiyorlar! Bu düzenlemeden çıkaracağım sonuç bu.”

>> İnecik Köyü’nden Ömer Ün: “Düzenleme hayata geçerse gübreyi yeni sezonda daha pahalıya alacağız sonra çalışa çalışa ödeyeceğiz. Bizler aileden çiftçiyiz. 12 yaşından beri çiftçilik yapıyorum. Köyde en genç çiftçiler bizleriz. Yaşımız 60 ve üzerinde. Görün çiftçinin halini.”

>>Evciler köyünden Evren Durak: “KDV artışı ile küçük çiftçi tamamen bitecek, büyük çiftçiler ayakta kalacak. Devlete vergi lazım, kasa boşaldı. Kasayı da çiftçiler üzerinden dolduracak.  Birçok çiftçi elindeki tarım aletlerini satışa çıkardı, çiftçiliği bırakıyor.”

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni vergi paketinde yem ve gübrede KDV’nin artırılması planlanıyor. Yeni vergi paketiyle birlikte KDV’nin yemde yüzde 10’a, gübrede ise yüzde 20’ye çıkarılması öngörülüyor.

KDV oranlarında beklenen artışı Tekirdağ’da üretim yapan çiftçilere sorduk. Tekirdağlı çiftçi Hüseyin Yücel planlanan KDV artışını “çiftçi zaten bitmiş durumda, KDV artışı ile bizi yok etmek istiyorlar” diye yorumlarken, Çiftçi Ömer, “Çalışa çalışa ödeyeceğiz” dedi. Evren Durak ise  “Devletin kasası boş. Çiftçinin üzeriden kasasını dolduracak” ifadelerini kullandı.

YÜCEL:  ‘ÇİFTÇİYİ GERÇEKTEN YOK ETMEK İSTİYORLAR’

Tekirdağ’ın İnecik Köyünde çiftçilik yapan Hüseyin Yücel, “Çiftçi maliyetler nedeniyle üretim yapmakta bu kadar zorlanırken, hükümet nasıl oluyor da maliyeti arttırabiliyor anlayabilmiş değilim! Üreticileri gerçekten yok etmek istiyorlar! Bu düzenlemeden çıkaracağın sonuç bu.

Bir şey yapamıyoruz elimiz kolumuz bağlı. Sermayemiz iyice küçülecek bitecek. 2   sene 3 sene önce 3 liraya aldığımız gübreyi bugün 15 liradan alıyoruz. Bu fiyatlar, bizim nazar boncuğumuz. KDV fiyatları yükselirse nazar boncuğumuz yok olur” diye konuştu.

‘KURUMLAR ZATEN HÜKÜMETİN GÜDÜMÜNDE’

TMO’nun açıkladığı buğday fiyatına da değinen Yücel, “8,5 liraya buğday mı alınır?”  diyerek tepkisini dile getirdi.  Yücel, “Buğdayın 350-400 kilosu masrafa gidiyor. Onun üzerinde ne biçersen çiftçiye kalır. Ama verilen fiyat maliyetlerimizi bile karşılamaz” dedi.

Çiftçinin tepkisiz kaldığını ifade eden Yücel, “Avrupa’da binlerce çiftçi traktörleriyle eylem yapıyor ve istediğini alıyor.  Hayrabolu’da CHP buğday mitingi düzenledi.  Bir sonuç çıktı mı, çıkmadı.

Zaten TMO, ziraat odaları, tarım kredi kooperatifleri hükümetin güdümünde. Çiftçinin yararına çalışmıyorlar ki! Hele tarım kredi kooperatifi güya çiftçi kuruluşu, biz çiftçiler kurduk;  ancak bankadan farkı yok! Kredi çekiyorsun sonra faiz üzerine faiz koyuyorlar. Devamlı söylerim; bir çiftçi tüm ihtiyaçlarını -mazot,  gübre, ilaç- tarım krediden alsa da ne kadar çalışırsa çalışsın borcunu ödeyemez” diye konuştu.

‘ÇALIŞIRKEN BATIYORUZ’

Yücel son olarak, “Trakya’da kuru tarım yapılıyor. Ağırlıklı olarak ayçiçeği, buğday ve arpa ekiliyor. Bir tanesinde yaşanan sorun çiftçiyi on sene geri götürüyor. Geçen yıl ayçiçekleri sıcaktan kavruldu, bazı tarlalara biçerdöver bile girmedi. Bu çiftçinin 10 yıl geriye gitmesi demek. Çiftçi toparlayamaz kendisini. Çalışırken batıyoruz”  ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİ  ‘ÇALIŞA ÇALIŞA ÖDEYECEĞİZ’

İnecik’ten Ömer Ün de, düzenleme hayata geçerse gübreyi yeni sezonda daha pahalıya alacaklarını belirterek, “Çalışa çalışa ödeyeceğiz” diyerek durumu özetledi.  Çitçi Ün, ”Maliyetler zaten belimizi bükmüş, üretim biti bitecek. Birkaç küçük çiftçi üretmek için direniyor ancak  KDV artışı ile onlar da üretemez hale gelecek.

‘EN GENÇ ÇİFTÇİ BİZLERİZ’

Bizler aileden çiftçiyiz. 12 yaşından beri çiftçilik yapıyorum. Gittiği yere kadar üretmeye devam edeceğim. Geçim kaynağım bu!  Bu yaştan sonra ne yapabilirim ki! Gençlerimiz çiftçilik yapmıyor. Köyde en genç çiftçiler bizleriz. Yaşımız 60 ve üzerinde. Görün çiftçinin halini.”

‘BORCU OLAN ÇİFTÇİ BUĞDAYINI TÜCCARA VERECEK’

Buğday da  bu sene verim beklediklerini söyleyen Ün,”Ancak açıklanan fiyat hayal kırıklığı yarattı. Buğdayda verim olsa da tonaj yakalamamız gerekiyor. Önceden 100 ton buğday alıyorduk, şimdi kredi borcunun ancak birinci taksitini ödeyebiliyorsan.

Borcu olan çiftçi buğdayını tüccara verecek. TMO açıkladı;  ‘45 iş günü içerisinde buğday alımı yapılacak’ diye. Bu iki ayı geçer. Para lazım çiftçiye! Ne yapacak çiftçi; mecbur tüccara verecek. Tüccar kaç para derse o fiyata vereceksin. Ne yapacaksın?  Fabrikaların ve TMO’nun depoları dolu zaten.

DURAK:  ‘DEVLETE VERGİ LAZIM’

Evciler Köyü’den Evren Durak ise KDV artışı ile küçük çiftçinin tamamen biteceğini, büyük çiftçilerin ayakta kalacağını söyledi. Devlete vergi lazım, kasa boşaldı. Kasayı da çiftçiler üzerinden dolduracak.  15 liraya alınan gübre KDV artışı ile 18 liraya yükselecek. Birçok çiftçi elindeki tarım aletlerini satışa çıkardı. Çiftçiliği bırakıyor maliyetler ile baş edemediği için. Buğday fiyatını 15 lira beklerken çiftçi 9 lira açıkladılar. Maliyetin çok altında bir fiyat bu! Çiftçi, bu parayla tohum mu alsın, gübre mi alsın, ilaç mı alsın!

‘TMO BİRÇOK KÖYDE BUĞDAY ALIM NOKTALARINI KAPATTI’

Birçok köyde TMO, buğday alım noktalarını kapattı.  Kayı, Hayrabolu, Karacakılavuz  köylerinde bu noktalar var bir de  Tekirdağ merkezde  bulunuyor. Hangisi müsait ise o noktalara buğdayımızı bırakmak zorunda kalıyoruz. Ancak bu saydığım köyler,  Evciler dahil bir çok köye uzak mesafede. Çiftçi bir de nakliye masrafı ödemek zorunda kalıyor. Tüm bu olumsuzluklar karşısında çiftçi en sonunda üretimden çekiliyor” dedi.

ELÇİN YILDIRAL

 


Trakya Demokrat Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Haberler