Dolar 32,9048
Euro 35,8607
Altın 2.526,88
BİST 11.172,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 31°C
Hafif Yağmurlu
Tekirdağ
31°C
Hafif Yağmurlu
Sal 32°C
Çar 31°C
Per 29°C
Cum 29°C

 “KADINA ŞİDDET KOCA DAYAĞINDAN İBARET DEĞİL”

 “KADINA ŞİDDET KOCA DAYAĞINDAN İBARET DEĞİL”
8 Temmuz 2024 12:03

Hamşıoğlu, Dem Parti’nin Kadına Şiddet Konulu Önergesinde PKK tarafından şehit edilen kadınları hatırlattı.

DEM Parti’nin kadına şiddetinin nedenlerinin araştırılması için verdiği önerge üzerine söz alan İYİ Parti Medya ve Tanıtım Başkanı , Tekirdağ Milletvekili Selcan Taşçı Hamşıoğu, sadece 2023 yılında 315 kadının öldürüldüğünün söylendiğini ancak bundan emin olmadıklarını ifade etti.

Hamşıoğlu, kadına şiddetin sadece paylaşılan istatistiklerden ibaret olmadığını savunurken, “Bir kadın, sadece evli olduğu, boşandığı yahut boşanmaya çalıştığı eşi, veya sevgilisi, saplantılısı vesair tarafından katledilirse mi, dövülürse mi, tecavüze uğrarsa mı fiilin adına “kadına şiddet” oluyor!” bu bakış açısının erkeğin kadına şiddetini dar bir alana sıkıştırdığını söyledi.

İYİ Partili vekil, siyaset arenasında da kadına şiddetin örneklerine sıkça rastlandığını hatırlatarak , “Kurucu Genel Başkanımız Meral Akşener’in yıllarca, kadın kimliği üzerinden maruz kaldığı ve kalmakta olduğu iftiralar, hakaretler hatta sözde siyasi yorumların, Sayın Özlem Zengin’in birkaç yıl önce sistemli şekilde maruz bırakıldığı linç kampanyası da, gayri ahlaki ifadelerin, katledilen Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş’in maruz kaldığı, “insanlık” iddiasındaki kimsenin midesinin kaldıramayacağı imaların da kadına şiddet” olduğunun altını çizdi.

Mecliste kadın bir gazeteciyi apış arasıyla tehdit etmenin de, reyting ya da fazla tıklanma uğruna kadın bedenini öne çıkarmaya çalışan kuruluşların da aynı şekilde kadına şiddeti beslediğini söyleyen Hamşıoğlu, çocuk gelinlerin , aşılmak istenmeyen feodal zeminde çıkarılan fermanların, köle gibi satın alınan Suriyeli kız çocuklarını ikinci, üçüncü eş yapmak da kadına şiddettir.’’ diyerek sözlerini sürdürdü.

HAMŞIOĞLU, PKK TERÖRÜNÜN KATLETTİĞİ KADINLARIMIZI, HEMŞEHRİSİ ŞARKÖY’LÜ NEŞE ÖĞRETMENİ UNUTMADI !

Hamşıoğlu, Türkiye’nin PKK terörü ile mücadele tarihinde ve farklı terör fraksiyonları tarafından katledilen kadınları da “Başbağlar’’ da saklandıkları evlerde diri diri yakıl kadınların maruz kaldığı da kadına şiddet; hatta kadına terör! Pınarcık köyünde, PKK terör örgütü tarafından 16 çocukla birlikte katledilen 6 kadının maruz kaldığı da kadına şiddet! Güçlükonak Çevrimli’de PKK terör örgütü tarafından 12 çocukla birlikte katledilen 7 kadının maruz kaldığı da kadına şiddet! Bismil’de benim hemşehrim, Şarköy’lü Neşe öğretmenin PKK’lı teröristlerce evinden sürüklenerek çıkarıldıktan sonra hunharca katli de kadına şiddet! Aybike öğretmenin katli de! IŞID’in, Taliban’ın, DEAŞ’ın, Hizbullah’ınkiler de… Geçmişte hamile Türk kadınlarının karınlarını kasaturalarla deşen Ermeni çetelerinki de..” sözleriyle hatırlattı.

“KADINLARIMIZI KORUMAK İÇİN MÜCADELEMİZ SÜRECEK”

Hamşıoğlu; “6284 sayılı ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanunun” fiilen uygulanmamasının, koruma kararlarının sürelerinin kısalığının, İstanbul Sözleşmesinden çıkılmasının, iyi hal ve haksız tahrik gibi gerekçelerle hafifletilen cezaların bir cüret alanı yarattığını, bu alanı yaratan her şeyle mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerini söyledi.

İYİ Partili vekil, kadına şiddetin kaynağı olarak gördüğü toplumsal alanlara da değinerek terörün dönem dönem normalleştiği, ekonomisi çökmüş, paralel eğitim yapılanmalarıyla kadınların “fıtratında kölelik” olduğu öğretilen gençlerin yetiştirildiği bir ülkede bu şartları ortadan kaldırmadan, kadına şiddetin ortada kaldırılamayacağını ifade etti.

Türkiye’de şiddete davetiye çıkaran tüm bu şartları ortadan kaldırmanın görevleri olduğunu söyleyen Hamşıoğlu, şiddeti kaynağında çürütmek adına TBMM’yi birlikte mücadele vermeye davet ederek sözlerini noktaladı.


Trakya Demokrat Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Haberler