Dolar 32,8953
Euro 35,8526
Altın 2.534,55
BİST 11.172,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 31°C
Hafif Yağmurlu
Tekirdağ
31°C
Hafif Yağmurlu
Sal 32°C
Çar 31°C
Per 29°C
Cum 29°C

KARAHANLAR 1

2 Temmuz 2024 10:20

Onuncu asrın başlarında Orta Asya Türk dünyası siyası bir dağınık içerisinde idi. Büyük Türk Hakanlığının temsilcisi olan Uygurlar bu vasfı çoktan kaybetmiş. Doğu Türkistan da Askeri kudreti bulunmayan bir devlet durumuna düşmüşlerdi. Türk boyları  merkezi idareye tabi olmaksızın müstakil beylikler halinde yaşıyorlardı.

Sekizinci asrın başlarından itibaren bazı Türk zümre ve sınıfları İslamiyeti kabul etmiş zamanla Abbasi imparatorluğu bünyesinde kuvvet iktidar sahibi olmuşlardı. Ancak ta uzak doğuya ulaşan geniş saha içerisindeki büyük Türk kitleleri henüz bu ilahi dinin varlığından ve mevcudiyetinden habersiz idiler. Arap ordularının istila hareketlerinden sora başlayan ihtida hadiseleri de mevzii kalmıştı. 868. Yılında kurulan ilk Müslüman Türk devleti Tulun oğulları ise Asya ya haylı uzak bir bölgede Mısırda hüküm sürüyorlardı.

YENİ BİR HANEDAN.

Bütün Türk kabilelerinin ihtida etmesine sebep yüz yıldan beri batı kağanlığına hakim durumda bulunan Karahanlar hanedanından Sutuk Buğra Hanın Müslüman oluşudur. Tahminlere göre  200. Bin çadır halkı hepsi İslamiyet kabullendiler.

Daha önce Kara han kağanları şaman idiler şamanizmin vahdaniyet ve ahiret telakiler ile insanları eşit sayan ve ve vicdan hürriyetine kıymet veren esasları İslami akidelere çok yakındı. Bu yüzden Türkler İslamiyeti benimsemekte ve ona intibakta hiç güçlük çekmediler.

Abdul kerin adını ala Saltuk buğra han ise Türk kabileleri arasında bir efsanevi bir şahsiyete büründürüldü. Rivayete göre rüyasında İslam dininin esaslarını öğrenmiş ertesi günde de Müslüman olduğunu açıklamıştı. Sonra idaresi altındaki Türklere bu konuda rehberlik etmiş 955. Yılına kadar İslami yaymaya çalışmış.

  1. yılında büyü Türk hakanlığı tacı Kara hanlılar elinde idi. Abdul kerim Saltuk buğra han ve ondan sora ki kağanlar hem Türk boylarını birliğe dahil etme mücadelesini yürüttüler. Hem de daha batıya yönelerek Mavraunehr i sıkıştırdılar. Ve 992. Yılında İranlı bir devlet olan saman oğullarının baş şehri buhara ele geçirildi. Saman oğulları 999. Yılında tamamen ortadan kaldırıldılar.

Öte yanda Uygurlularla savaşarak 1108. De Hotan zaptedidi. Fakat güneydaki diğer bir Türk devleti olan Gazneliler Kara han yayılmasının önünü kestiler..

 


Trakya Demokrat Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
22 Temmuz 2024 09:22
20 Temmuz 2024 13:46
18 Temmuz 2024 08:22
Haberler