Dolar 32,7852
Euro 35,2724
Altın 2.468,46
BİST 10.635,43
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 32°C
Açık
Tekirdağ
32°C
Açık
Cum 30°C
Cts 30°C
Paz 31°C
Pts 30°C

Keşan Belediye Meclisi Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

Keşan Belediye Meclisi Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi
10 Haziran 2024 13:02
A+
A-

Keşan Belediye Meclisi’nin 2024 Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı, 6 Haziran 2024 Perşembe günü gerçekleştirildi.

Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda saat 15.00’de başlayan toplantıya, Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan başkanlık yaptı.

Toplantının gündem maddelerine geçilmeden önce, gündem dışı olarak gelen maddelerin gündeme alınması görüşüldü. Maddeler oy birliği ile mecliste görüşülmek üzere gündeme dahil edildi. Daha sonra olağan gündem akışı ile maddelerin görüşülmesine geçildi.

Toplantının ilk maddesi, Keşan Belediyesi’nin birikmiş borçlarının ödenmesinde kullanılmak üzere; 15.000.000,00TL (Onbeşmilyon Türk Lirası) ana para ve işlem yapacak olan bankanın uygulayacağı faiz tutarı ile kamu yada özel bir bankadan 15.000.000,00TL 36 ay vadeli kredi kullanılması  için  Belediye  Başkanı  Sayın  Mehmet  ÖZCAN’  a  yetki  verilmesi, Kullanılacak olan 15.000.000,00TL (Onbeşmilyon Türk Lirası) kredi için, İller Bankası’ndan (İlbank A.Ş.) ana para ile hesaplanacak faiz tutarı kadar teminat mektubu alınması amacıyla Belediye Başkanı Sayın Mehmet ÖZCAN’ a yetki verilmesinin Meclis tarafından görüşülmesi oldu. Meclis oylamasına sunulan ilk madde oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin ikinci maddesinde,  Mülkiyeti belediyemize ait olan ve belediyemiz meclis kararları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ücretsiz tahsisleri yapılan taşınmazların belediyemizin devlete ait vergi, borçlarına mahsuben, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun’un geçici 8. maddesine göre kurulacak komisyon tarafından takdir edilecek değer üzerinden, İlgili Bakanlığın onayı ile Hazine adına takyidatsız olarak tescil edilmesi yetkisinin Belediye Başkanı Sayın Mehmet ÖZCAN’ a verilmesi hususunun Meclis tarafından görüşüldü. Oylamaya sunulan madde oy birliği ile kabul edildi.

5393 Sayılı Belediye Kanununun 38/g ve 75/a madde hükümlerine göre, diğer mahalli idareler, kamu kurum ve kuruluşları ile ortak hizmet işbirliği projeleri kapsamında, protokol düzenlemek, imzalamak ve protokolle ilgili iş ve işlemlerin yürütülmesi için Belediye Başkanı Sayın Mehmet ÖZCAN’ a tam yetki verilmesine ait Yazı İşleri Müdürlüğümüzün 31.05.2024 gün ve 66497 sayılı yazısının Meclis tarafından görüşüldü. Madde oy birliği ile kabul edildi.

Toplantının 4. Maddesinde Belediyemiz ve Keşan Kaymakamlığı arasında 04.08.2023 tarihinde yapılan protokol ile 10 yıllığına 03.08.2033 tarihine kadar kiralanan İlçemiz Mecidiye Köyü, Harmantepe Mevkiinde bulunan mülkiyeti hazineye ait 766 parsel numaralı taşınmazın protokole ekli krokide yerleri işaretli 2.187,00 m2’lik kısmına 60 adet şezlong, 3’er m2’lik 10 adet WC, 3’er m2’lik 10 adet giyinme kabini, 3’er m2’lik 10 adet duş kabini ve 6’şar m2’lik 5 adet büfe alanının; 03.08.2033 tarihine kadar kiralama ihalesine çıkartılmasının Meclis tarafından görüşüldü. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.

Toplantının 5. Maddesinde ise Keşan Kaymakamlığı İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün 02/05/2024 tarih ve E.2024050211453717391 sayılı yazısına ve İdaremiz ile Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü arasında imzalanan EDS ( Elektronik Denetleme Sistemi) ilişkin protokole esas 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun Ek-16.maddesinin uygulanmasına İlişkin Usul ve Esasların 11. Maddesinin 2. Bendi kapsamında; 5393 sayılı Belediye Kanununun 75.maddesinin (a) ve (b) bentleri gereğince, Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne hibe edilmek üzere araç alımı ya da araç bedelinin nakdi yardım olarak Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne aktarılması, yapılacak yadımın KDV ve ÖTV muafiyetlerden yararlanması için, verilecek aracın sadece bu muafiyetlerden ayrı kalan kısmının ödenmesi hususu meclis tarafından görüşüldü. Yapılan oylamada, madde oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin 6. Maddesinde S.S.25 No.lu Keşan Şehiriçi Minibüs Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinin, ücret tarifelerine zam taleplerine ait komisyon raporu Meclis tarafından görüşüldü. Raporda yer aldığı gibi sivil ücreti 20 lira olarak belirlenirken, öğrenci ücretleri ise 10 lirada sabit kaldı.

Gündemin 7. Maddesinde S.S.129 No.lu Paşayiğit Minibüs Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinin, ücret tarifelerine zam taleplerine ait komisyon raporu Meclis tarafından görüşüldü. Raporda yer aldığı gibi sivil ücretleri 30 lira olarak belirlenirken, öğrenci ücretleri ise sabit kalarak 16 lira olarak oybirliği ile kabul edildi.

Gündemin 8. Maddesinde S.S.99 No.lu Öz İzzetiye Minibüs Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinin, ücret tarifelerine zam taleplerine ait komisyon raporu Meclis tarafından görüşüldü. Sivil ücret tarifesi 20, öğrenci ücreti ise 10 lira olarak oybirliği ile kabul edildi.

Gündemin 9. Maddesi Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi alanının halk pazarının kurulduğu gün hariç olmak üzere ücretli parkomat alanı olarak belirlenmesi Mayıs ayı Meclisimizce kabul edilerek komisyona havale edilmiş olup, ücret tarifelerine ait Plan ve Bütçe Komisyon raporunun Meclis tarafından görüşülmesi oldu. Buna göre ücret tarifeleri 0-30 dakika ücretsiz, 30 dakika – 1 saat arası 25 TL, 1-2 saat arası 30 TL, 2-4 saat arası 35 TL, 4-6 saat arası 40 TL, 6-8 saat arası 45 TL ve gün boyu 50 TL olması; bunun yanında kompleks içerisindeki iş yerlerine sadece malzeme indirme amacıyla gelen araçlara 0-1 saat arası ücretsiz olması oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin 10 maddesinde 5393 sayılı Belediye Kanununun 24.maddesi gereği, İçkili Yer Bölgesi Tespit Komisyonu üye sayısı ve görev süresinin belirlenmesi ile üye seçiminin Meclis tarafından yapılması hususu görüşüldü. Mecliste yapılan görüşmeler ile Coşkun Düdük, Hüseyin Yavaş ve Zafer Tınmaz komisyon üyeliklerine seçildi.

Toplantının 11. Maddesinde, Zabıta Müdürlüğümüze dilekçe ile başvuruda bulunan Zehra POYRAZ KARADAŞ adlı vatandaşımız, İzzetiye Mah. Zahireciler Cad. no:54/2A adresinde bulunan işyerinin, içkili yerler bölgesine alınmasını talebi meclisçe görüşüldü. Yapılan oylama ile talep, İçkili Yer Bölgesi Tespit Komisyonu’na oy birliği ile havale edildi.

12. gündem maddesinde Keşan Belediyesi iştirakleri olan Keşan Belediyesi Personel Ltd. Şti. ile Keşan Kent Hizmetleri San. ve Tic. Ltd.Şti.’nin, 2024 yılında yapacakları bütün genel kurul toplantılarında Belediyemizi temsilen, Belediye Başkanı Sayın Mehmet ÖZCAN’ ın görevlendirilmesi hususu görüşüldü. Madde oybirliği ile kabul edildi.

Gündemin 13. Maddesinde Keşan Belediyesi iştiraki olan Keşan Kent Hizmetleri San. ve Tic. Ltd. Şti.’ne, Müdür olarak Keşan Belediyesinin atanması ve Belediyemizi temsil etmek üzere müdür ataması/görevlendirilmesi yapılması hususunun Meclis tarafından görüşüldü. Yapılan oylama ile Serdar Derya müdür olarak görevlendirildi.

14. gündem maddesinde Belediyemiz Ticari Hatlı Minibüs Yönetmeliği 22. maddesi 6. fıkrası içerisinde geçen “değiştirilecek araç, bu yönetmelik hükümlerine haiz ise Encümen kararı ile araç değiştirebilirler” cümlesinin; uygulamada yaşanan zorluklardan dolayı Yönetmelikten çıkartılarak, Belediye Başkanlığımızın 31.05.2024 gün ve 66511 sayılı yazısında belirtilen paragrafın, Yönetmeliğin 22. maddesi içerisine 8.fıkra olarak eklenmesi hususunun Meclis tarafından görüşmeye sunuldu.  Madde oybirliği ile kabul edildi.

Gündemin 15. Maddesinde İlçemiz ve mücavir alanlarımızda kullanılmakta olan içme ve kullanma suyu ücret tarifelerinin, artan maliyetler dolayısı ile yeniden güncellenmesi hususunun Meclis tarafından görüşüldü. Yapılan oylama ile madde, Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

16. madde olarak, İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüzün 31.05.2024 günlü yazısı ve Yeni Mescit Mahalle Muhtarlığından gelen 19.04.2024 tarihli dilekçeye istinaden, Yeni Mescit Mahallesi adının Yörük Mahallesi olarak değiştirilmesi talebinin Meclis tarafından görüşüldü. Madde oy bilirliği ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na sevk edildi.

Gündemin 17. Maddesinde İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüzün 31.05.2024 günlü yazısına istinaden, Yeni Mescit Mahallesi, 136 ada 39 numaralı parselin park olan fonksiyonunun kaldırılması talebinin Meclis tarafından görüşülerek, oy birliği ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na sevk edildi.

Gündemin 18. Maddesinde İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüzün 31.05.2024 günlü yazısına istinaden, Aşağı Zaferiye Mahallesi, 924 ada 8 numaralı parselin park alanında kalan kısmı için takas talebinin Meclis tarafından görüşüldü. Madde oy birliği ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na sevk edildi.

19. gündem maddesinde İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüzün 31.05.2024 günlü yazısına istinaden, Yukarı Zaferiye Mahallesi, 1268 ada, 17 numaralı parsel için fonksiyon değişikliğine ilişkin plan değişikliği talebinin Meclis tarafından görüşüldü. Madde oy birliği ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na sevk edildi.

Meclis gündeminin 20. Maddesinde İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüzün 31.05.2024 günlü yazısına istinaden, “Keşan Merkez 1. Etap Blok Yapı Nizamına İlişkin Plan Notu ve Uygulama İmar Planı Değişikliği Meclis tarafından görüşülerek, oy birliği ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na sevk edildi.

Meclisin 21. Gündem maddesinde İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüzün 31.05.2024 günlü yazısına istinaden, “Keşan (Edirne) Kuzey- Batı ve Güney Bölgeleri 3. Etap Küçük Sanayi Alanları Plan Notu ve Uygulama İmar Planı Değişikliği Meclis tarafından görüşüldü, bu madde de oy birliği ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na sevk edildi.

22. gündem maddesinde Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüzün 31.05.2024 gün ve 66602 sayılı yazısı ile Mustafa Başar ENGİN tarafından gelen bağış dilekçesinin Meclis tarafından görüşüldü. Madde oybirliği ile kabul edildi.

Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından, gündem dışı maddelere geçildi.

İlk gündem dışı madde, Emlak ve İstimlak Müdürlüğümüzün 05.06.2024 gün ve 66806 sayılı yazılarına istinaden; Mülkiyeti belediyemize ait olan aşağıda bilgileri yazılı taşınmazların, Belediyemizin ve %100 hissesi Keşan Belediyesine ait olan, Keşan Belediyesi Personel Ltd. Şti.’nin, devlete ait vergi borçlarına mahsuben, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun’un geçici 8. maddesine göre kurulacak komisyon tarafından takdir edilecek değer üzerinden, İlgili Bakanlığın onayı ile Hazine adına takyidatsız olarak tescil edilmesi yetkisinin Belediye Başkanı Sayın Mehmet ÖZCAN’ a verilmesi hususunun Meclis tarafından görüşülmesi olurken, madde oy birliği ile kabul edildi.

Meclisin gündem dışı olarak görüştüğü ikinci madde, Emlak ve İstimlak Müdürlüğümüzün 05.06.2024 gün ve 66782 sayılı yazılarına istinaden; 5481144800 vergi no.lu Keşan Belediyesi Personel Ltd. Şti.’nin vergi borçlarının 6183 sayılı Amme Alacakları Tahsil Usulü Hakkındaki kanunun 48. Maddesine göre tescil ve taksitlendirme yapabilmek amacı ile, Yukarı Zaferiye Mahallesi 1320 ada 1 parselde kayıtlı iki katlı betonarme spor tesisi bulunan 6.650,15m2 yüzölçümlü taşınmazın teminat gösterilmesi için Belediye Başkanı Sayın Mehmet Özcan’a yetki verilmesi hususu oldu. Madde oybirliği ile kabul edildi.

Son olarak 5393 sayılı Belediye Kanunun 20. Maddesinde ‘‘ Belediye meclisi her yıl bir ay tatil kararı alabilir’’ hükmüne yer verilmiştir. 2024 yılında Meclisimizin bir aylık tatil ayının belirlenmesi görüşmeye açılırken, Keşan Belediye Meclisi’nin Ağustos ayında tatil edilmesine karar verildi.

Gündem maddelerinin görüşmesinin ardından dilek ve temennilere geçildi. Söz alan Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Muhtarı Bayram Ali Kalfalar, İnönü İlk Okulu ile ilgili konuştu. İnşa edilecek okulun çok amaçlı olması gerektiğine vurgu yapan Kalfalar şöyle konuştu: “Çocuklarımıza burada eğitim verelim. Sabah kahvaltısı ve öğlen yemek de vererek çocuklarımızı okula ısındırabiliriz. 11-24 yaş arasında 1453 çocuğumuz var, devamsızlığımız ise çok yüksek. Keşan halkının eğitme çok büyük önem verdiğini biliyorum. Benim ricam bununla ilgili bir komisyon kurulmasıdır. Mutfak olduğu gibi yatakhane de olabilir; çünkü ailelerimizin çocukları mevsimlik işlerde çalışıyorlar. Çocuklarımızın okula devam etmesi açısında bunun önemli olduğunu düşünüyorum.”

Dilek ve temennilerinin görülmesinin ardından meclis toplantısı tamamlandı. Bir sonraki meclis toplanma günü ile 11 Temmuz Perşembe günü saat 15.00 olarak belirlendi.


Trakya Demokrat Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

ETİKETLER: