Dolar 32,7682
Euro 35,0901
Altın 2.459,44
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 29°C
Açık
Tekirdağ
29°C
Açık
Pts 31°C
Sal 31°C
Çar 31°C
Per 31°C

MARMAREREĞLİSİ’NDE BORÇ SEFERBERLİĞİ: HALKIN HER KESİMİYLE ELE ELE İLÇEYE HİZMET EDECEĞİZ!

MARMAREREĞLİSİ’NDE BORÇ SEFERBERLİĞİ: HALKIN HER KESİMİYLE ELE ELE İLÇEYE HİZMET EDECEĞİZ!
10 Haziran 2024 10:23 | Son Güncellenme: 10 Haziran 2024 10:29
A+
A-

Borç  batağı içinde olan Marmaraereğlisi Belediyesi’nin yeni başkanı Onur Bozkuter, işçi, emekçi, esnaf, köylü, halk ile beraber seferberlik başlattı. İlçe halkına seslenerek, içlerini ferah tutmalarını isteyen Bozkuter, “Marmaraereğlisi halkı genç  bir belediye başkanı ve çalışma arkadaşına sahip. Herkese eşit şekilde, en iyi hizmeti vermek için çalışacağız” mesajını verdi.

Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Onur Bozkuter, yerel seçimlerin ardından belediye binasında ilk kez basın mensupları ile bir araya geldi.  517 milyon borç ile borcu en fazla olan belediyeler arasında yer alarak dikkatleri üzerine çeken  Marmaraereğlisi’nde geçmiş dönemde yapılan usulsüz harcamalara ve tahsil edilemeyen paralara, keyfi  uygulamalara dikkat çekerek,  adeta kara düzen yönetilen belediyenin durumunu anlatan Bozkuter, halkın  paralarının hunharca nasıl harcandığını da gözler önüne serdi.  Borçlar nedeniyle belediyeden işçi çıkarımlarının devam edeceğini belirten Bozkuter, kamu satışı yapmak zorunda kalabileceklerinin sinyalini de verdi. Bozkuter, Marmaraereğlisi’nde halk, esnaf, köylü, emekçi belediye ile beraber el ele kentine, ilçesine, köyüne, hizmet gelsin diye eferberlik ilan ettiklerini söyledi.

Konuşmasına bir önceki yönetimden kalan borçlara değinerek başlayan Bozkuter,   İller Bankası’ndan ayda ortalama 4,5- 5 milyon arasında geliri olan bir belediye olduklarını belirtti. Göreve gelir gelmez belediyenin kendi öz sermayesi ile 62 milyon 817 bin liralık hizmet yaptıklarını aktaran Bozkuter, “İlk olarak çalışanlarımızın maaşlarını ödedik. Yaptığımız en büyük faaliyetlerden biri belediyenin garajının yanında bulunan ne amaçla kullanıldığı belli olmayan çöplük gibi bir yerimiz vardı. Özellikle altını çizmek istiyorum; Kamyon Kooperatifi ile Kaptan Grup,  çeşitli sivil toplum kuruluşları, esnaf ve tek dertleri kente hizmet olan yurttaşlarımızla beraber bu alanı alarak, 10 gün çok ciddi bir çalışma yaptık,  park alanı olarak ilçemize kazandırdık. Burası için 7,5-8 milyon bulan destek ile hizmete açabildik” dedi.

SEFERBERLİK İLAN ETTİK

Hayata geçirilen diğer projeleri de anlatan Bozkuter, “Harici olarak yine yurttaşlarımızın bağışı ile ilçe merkezimizde palmiye ağaçlarını ışıklandırarak, sosyal donatı alanlarını güçlendirdik,  park sayısını ve çöp tenekesi sayısını arttırdık, sahil ve müsilaj temizliği yaptık. Bunların yüzde 99’unu bizi sevdikleri için,  ilçemize hizmet gelmesini istedikleri için vatandaşlarımız el ele vererek,  belediyenin ve  kamunun koordinasyonu ile beraber yapıyoruz. Marmaraereğlisi’nde halk, esnaf, köylü, emekçi belediye ile beraber el ele kentine, ilçesine, köyüne, hizmet gelsin diye alışılagelmiş bir durumun dışında bir seferberlik ilan ettik” diye konuştu.

ALGI YAPAN GRUPLAR BELLİ

Bırakılan borçların ve buna rağmen yapılmaya çalışılan hizmetlerin konuşulmamasına sitem eden Bozkuter, “ Bunlar konuşulmuyor, ‘CHP Marmaraereğlisinde iktidara geldi, kadınlar plajının adını değiştirdi’ ‘Acaba Marmareğlisi’ndeki yeni belediye başkanı dine karşı mı?’ ‘Acaba başörtüsüyle, tesettürü ile haşeması ile denize girmesine karşı mı?’  konuşuluyor.”  Bozkuter, “Fakat ben bunların hiçbirinin karşılığı olmadığını düşünüyorum” diyerek şöyle devam etti:  “Marmaraereğlisi ilçesi belde mi, köy mü, kent mi? turizm kentimi, tarım kenti mi sanayi kenti mi? Nedir? Yerel yönetim olarak çok ciddi anlamda kentleşme yönünde çok ciddi bir kimlik arayışımız var.  Bu kimlik aranırken de İstanbul’da siyaset yapan bazı siyasi lobiler kendilerini taca atıp topu Ereğli Belediyesi’ne atıyor.  Biz bu kararı tek başımıza almadık. Vatandaştan gelen yoğun talep üzerine aldık. Harici olarak da benim dönemimde başladığımdan beri yaklaşık 34 tane ibadet alanımız var; ikisi Cemevi olmak üzere. Marmaraereğlisi tarihinde ilk defa  camilerimizin  dip köşe temizliği yapıyoruz. Şimdi soruyorum, CHP’nin Marmaraereğlisi’ndeki idarecileri işi gücü bıraktı başörtüsüyle denize girilsin, girilmesin diye mi tartışacağız? Biz modernizm istiyoruz. Biz bize oy veren vermeyen herkesin başkanı olmak istiyoruz. Bunu yapan gruplar belli, algı yönetimini yapan gruplar belli.”

 

“İnanın bunun bizde ve halkta hiçbir karşılığı yok ama halkta 1 katrilyon 200 bin TL  geçmiş dönemden bugüne bıraktığı borcun bir karşılığı var” diyerek sözlerine devam eden Bozkuter,  belediyeye ait 66 aracın  35-40 tanesinin hurda olduğunu söyledi. Bozkuter, “Kaportalarını açtığımız zaman motorları yok. Bu motorlar nerede dediğimiz zaman geçmiş yönetimden cevap gelmiyor. Binanın kapısına 517 milyon TL borcu gösteren pankarta geçmiş dönemden bir tane itiraz yok. Bunlar konuşulmaz ama ne konuşulur;  plajlar ile  CHP geldi işçi çıkarıyorlar konuşuluyor.

4,5 MİLYON GELİRE 20 MİLYON PERSONEL ÖDEMESİ

İşten çıkarmaların devam edeceğini ifade eden Bozkuter, “25 tane çalışma arkadaşımıza teşekkür ettik, sayısı 100’ü bulacak.  Çok üzülerek fakat mecburiyetten çıkarılacak olan personelimize buradan sesleniyorum; değerli kamu yöneticiler, değerli siyasiler Tekirdağ’da, İstabul’da, Trakya’da yaşayan dostlarımız sizden rica ediyorum. Tasarruf nedeniyle işçi çıkaracaksak lütfen bize itiraz etmeyin, lütfen telefon açıp; o benim dayımdı, eltimdi, onunla ticaretim var demeyin, mecburuz. 4,5 milyon geliri olan bir belediyeyiz 20 milyon personel ödemesi söz konusu. Bunu Maramraereğlisi değil, Türkiye’nin Dünya’nın hatta Uzayın, Mars’ın Jupter’in dahi belediyesinde bu ödemeyi gerçekleştiremezsiniz” diye belirtti.

,

AĞIZDAN ALDIM USÜLÜ İHALE

Bazı işletmelerin “ağızdan aldım” usulü ile faaliyet gösterdiklerine tanık olduklarını dile getiren Bozkuter şunları söyledi: “Kira ödemediklerini, ruhsatsız çalıştırdıklarını, ecrimisil yatırmadıklarını tespit ettik. ‘Bu yeri nasıl aldınız’ diye sorduğumuzda ‘Ağızdan aldık’ diye yanıt aldık.  Git al demişler esnafa, onlar da cafe, resaturant vs. açmışlar. Yeni bir ihale usulünü böylelikle öğrenmiş olduk.”

 5 yıllık geçmiş yönetimin nikah kıymanın dışında açılış dahil  hiçbir hizmete  imza atmadığını kaydeden Bozkuter, “Mesela biz kültürün ve tabi varlıkların karşısında değiliz ama kazı alanımız var, belediyemizin maddi bilançosu yerlerde Kültür Bakanlığı ile protokol imzalamışlar. Geçen sene 5 milyon,  bu sene 10 milyon önümüzdeki yıl 15 milyon, öbür sene 20 milyon olmak üzere kazı alanına Marmaraereğlisi Belediyesi sponsor oluyor. Bu abesle iştikal bir durum” dedi.

Belediyede kurumsallaşmanın olmadığının altını çizen Bozkuter, Belediye bünyesinde çalışan herkes birinin yakını. Kimse gerçek görev yerinde değil. Zabıta olması gereken şoför, şoför olması gereken temizlik görevlisi, temizlik görevlisi olması gereken ana sınıfı öğretmeni…Kurumsal yapıyı oturtmaya çalışıyoruz” diye kaydetti.

‘KAMU SATIŞI YAPMAK ZORUNDA KALACAĞIZ’

Bozkuter, kamu mallarında satış yapmak zorunda kalabileceklerini kaydetti. “Ben ve partim kamunun satış yapmasına karşıyız. Fakat gördüğümüz lüzum üzerine satışlar gündeme gelebilir. Fakat eski dönemdeki gibi kapalı kapılar ardında yandaşa peşkeş çekme satışı değil, ihtiyaç için satış yapmak durumunda kalabiliriz. 10 liralık malımızı 9 liraya satmıyoruz. 10 liralık malı, 12,15, 20 liraya nasıl satacağız bunun yolunu arayacağız. İşte bu nereden geliyor, metrekare başına yerel yönetimin rantından geliyor. Rant derken yanlış anlaşılmasın, , ilçemizin, mahallemizin yüzölçümünün değerinin artmasını sağlarsak bu satışları eğer olacaksa belediyemizin faydasına yapacağız.

‘SGK BORÇLARINI BLOKE ETTİRDİK VE TAKSİTLENDİRDİK’

Hiçbir parti farkı gözetmeksizin yaptığım tüm görüşmelerde il ve ilçe başkanımız, büyükşehir belediye başkanı genel merkezin olurlarıyla Ankara’da birçok görüşme yaptım. Farklı partilerden olsak bile hepimizin görüşü aynı; kamuya hizmet.  SGK’ya ödeme yapacak halde olmadığım için , 12 ay bloke edilsin, borcumuz taksitlendirilsin istedim. Bir belediye başkanı için aciz bir durum değil, daha önceki yönetici arkadaşlarımız bunları yapmadıkları için durum bu!  Biz aday iken de diyorduk, gerekirse kapısının önünde pas pas olacağız bakanlıksa bakanlık, genel müdürlük ise  genel müdürlük gideceğiz o hizmeti alacağız” ifadelerini kullandı.

Bozkuter son olarak Marmaraereğlisi halkına seslenerek, karamsar bir tablo çizdiklerini ancak içlerinin ferah olmasını istediklerini belirtti. Marmarareğlisi halkının genç bir belediye başkanı ve çalışma arkadaşlarına sahip olduğunu söyleyen Bozkuter, herkese eşit şekilde, en iyi hizmeti vermek için çalışacaklarının altını çizdi./ELÇİN YILDIRAL


Trakya Demokrat Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.