Dolar 32,8976
Euro 35,8593
Altın 2.531,92
BİST 11.172,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 31°C
Hafif Yağmurlu
Tekirdağ
31°C
Hafif Yağmurlu
Sal 32°C
Çar 31°C
Per 29°C
Cum 29°C

SÜT MİLLİ MESELE OLARAK GÖRÜLMELİ ÜRETİMİ ARTIRILMALI

SÜT MİLLİ MESELE OLARAK GÖRÜLMELİ ÜRETİMİ ARTIRILMALI
31 Mayıs 2024 10:35

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, son iki yılda hayvan sayısının azalmasına karşın süt üretiminde de gerileme görüldüğüne dikkat çekti, süt üretiminin son derece stratejik ve milli mesele olarak görülerek üretimi artıracak tedbirlerin alınması gereğine işaret etti.

Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, 1 Haziran Dünya Süt Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada,  süt ve süt ürünlerinin dünya çapında ticareti yapılan ve tüm insanların beslenmesine katkı sunan değerli ürünler olduğunu belirterek “  Süt sektörü dünya çapında yaklaşık 1 milyar insanın geçimini sağlamaktadır. Dünya nüfusunun %80’inden fazlası düzenli olarak süt ve süt ürünü tüketmektedir. Uluslararası kuruluşların raporlarına göre, yaklaşık 690 milyon insanın yeterli gıdaya ulaşamamasından dolayı açlık çektiği ve 2 milyardan fazla insanın ise sağlıklı ve dengeli bir beslenme için gerekli olan hayvansal protein, vitamin ile mineraller yönünden yetersiz beslenmek suretiyle gizli açlık çektiği dünyamızda süt sektörü 881 milyon ton süt üreterek dünyanın beslenmesine katkı sunmuştur” dedi.

‘USK’DA KEÇİ VE KOYUN YETİŞTİRİCİLERİ DE BULUNMALI’

Çelik , Son iki yılda hayvan sayısının azalmasına karşın süt üretiminde de gerileme görüldüğüne dikkat çekerek “ TÜİK’e göre ülkemizde 2022’de 21 milyon 563 bin ton olan çiğ süt üretimi 2023’te yüzde 21 milyon 482 bin tona gerilemiş ve geçen yıl çiğ süt üretiminin yüzde 93 ünü inek ve manda sütü, yüzde 7 sini ise koyun keçi sütü oluşturmuştur. Durum böyle olunca da çiğ süt üretimi denilince akla hemen inek sütü geliyor. İnek sütünden çok daha değerli olduğu kanıtlanmış olan koyun keçi sütü geri planda kalmaktadır. Koyun keçi sütünün yağ içeriği de inek sütüne göre daha yüksektir.  Ayrıca keçi sütünün dondurma sanayinde tercih edilmesi önemini daha da artırmaktadır. Dolayısıyla inek sütünden çok daha değerli olduğu kanıtlanmış olan ve yüzde 7 paya sahip olan koyun keçi sütü üretiminin artırılmasına yönelik destekleme politikaları yeniden gözden geçirilmeli bu manada anaç hayvanlara verilmekte olan desteğin devam etmesi sağlanmalıdır. Ulusal Süt Konseyi koyun ve keçinin de sütü olduğunu hatırlamalı ve referans fiyat belirlemelidir. Koyun keçi yetiştiricilerinin temsilcileri de bu konseyde yer almalıdır” diye belirtti.

‘SÜT MİLLİ MESELE OLARAK GÖRÜLMELİ’

Süt üretiminin son derece stratejik ve milli mesele olarak görülerek üretimi artıracak tedbirlerin alınması gereğine işaret eden Çelik “ Süt üretiminin artırılması için, yetiştiricimizin üretime devam etmesini sağlayacak bir çiğ süt fiyatı verilmesi, süt/yem paritesinin 1,5 olması için gerekli tedbirlerin alınması, sütte fiyat istikrarının sağlanması önemlidir. Aksi takdirde yetiştiricimiz süte verilen düşük tavsiye fiyatı ile yüksek enflasyon nedeniyle başta yem olmak üzere artan girdi fiyatları arasında bocalamakta, bunun sonucu damızlık hayvanını satarak veya kesime göndererek üretimden uzaklaşmaktadır. Bu nedenle özellikle birim maliyetlerin yüzde 60-70’ini oluşturan yemde fiyatların makul seviyede tutulması yanında Ulusal Süt Konseyince yetiştiricileri tatmin edecek bir çiğ süt tavsiye fiyatı verilmesi sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.

‘SÜT TÜKETİMİ NE YAZIK Kİ YETERLİ SEVİYEDE DEĞİL’

Çelik, sütün çok değerli bir temel gıda maddesi olduğunu ancak yeteri kadar tüketilmediğine vurgu yaparak “ Sağlıklı bir toplum ancak iyi beslenen bireylerden oluşur. İyi beslenme ise, enerji, protein, vitaminler ve mineraller gibi temel besinlere olan ihtiyaçlarımızı karşılayan sağlıklı hayvansal gıda üretimine bağlıdır. Bu bakımdan süt çok değerli bir üründür. Ancak üzülerek belirtmek gerekirse kişi başına süt ve süt ürünleri tüketimi ülkemizde maalesef yeterli düzeyde değildir. Ülkemizde süt tüketimi kişi başına yıllık 40 litre civarındayken Avrupa’da ise 65 litredir. Ülkemizde süt tüketimini artıracak programlarla insanların her yaş grubunda sütün ne kadar gerekli olduğu, sütün faydaları, özellikle çocukluk döneminde gerek vücut gelişiminde, gerekse de büyümesinde sütün ve süt ürünlerinin önemi yıl boyu değişik etkinliklerle anlatılarak süt tüketimi teşvik edilmelidir. “ dedi.


Trakya Demokrat Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Haberler