Dolar 32,2043
Euro 35,0019
Altın 2.513,61
BİST 10.739,57
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 24°C
Parçalı Bulutlu
Tekirdağ
24°C
Parçalı Bulutlu
Çar 22°C
Per 24°C
Cum 24°C
Cts 23°C

TEDBİRLERİ ELEŞTİRDİ, CEVDET YILMAZ’A SEÇİM HARCAMALARINI SORDU

TEDBİRLERİ ELEŞTİRDİ, CEVDET YILMAZ’A SEÇİM HARCAMALARINI SORDU
14 Mayıs 2024 12:00
A+
A-

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, açıklanan tasarruf tedbirlerinin mevcut israfın alsa alsa ancak köpüğünü alır. Esas kara delikler olduğu yerde duruyor” sözleriyle eleştirdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaza, seçim sürecinde yapılan harcamaları sordu. 

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, hükümetin açıkladığı kamu tasarruf tedbirlerini seçim sürecinde yapılan fahiş harcamalar bağlamında eleştirerek yerel seçim kampanyasında hangi mevzuat hükümlerine göre, ne kadar personel çalıştırıldığını, kamu kurumlarından ne kadar harcama yapıldığını ve kamuya ait araç gereçlerin kullanılıp kullanılmadığını verdiği yazılı soru önergesiyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a sordu.

‘TEDBİRLER İSRAFIN ANCAK KÖPÜĞÜNÜ ALIR’

Açıklanan kamu tasarruf tedbirlerine değinen Avşar, “Tasarruf tedbirleri mevcut israfın alsa alsa ancak köpüğünü alır. Esas karadelik kamu özel iş birliklerine, israf ve yolsuzluğun kaynağı kamu ihale yasasına, varlık fonu gibi paralel hazine uygulamalarına, saray, köşk ve uçak saltanatına yönelik adımları maalesef göremiyoruz” şeklinde konuştu.

“Yine de bir yerden başlamak gerek diyerek tasarrufun her türlüsünü destekliyoruz”  diyen Avşar; “Seçim öncesi Türkiye kapı kapı dolaşılıp para istenilen bir ekonomik süreçten geçerken, insanlarımız açlık ve yoksulluk sınırında yaşarken, emekliye, işçiye 3 kuruş çok görülürken, seçim kampanyasında Türkiye’nin dört bir yanında kamu kaynaklarının partiye nasıl seferber edildiğine hep birlikte şahit olduk” dedi.

Avşar, kamu personeli ve mali yönetim mevzuatı çerçevesinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanuna dikkat çekerek, “Bu kanunlarda; Devlet memurları, hiçbir şekilde siyasi ve ideolojik amaçlı beyanda ve eylemde bulunamazlar ve bu eylemlere katılamazlar” diye belirtti.

CEVLET YILMAZ’A SORULAR

“Şimdi tam da tasarruf tedbirleri açıklanmışken, hangi mevzuat hükümlerine göre, nerelerde, ne kadar harcama yapıldığını, devlet memurlarının nasıl çalıştırıldığını, araç ve gereçlerin görev mahallinden alınıp alınmadığını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Cevdet Yılmaz’a yazı soru önergesiyle soruyorum” diye devam eden Avşar şu soruları yöneltti:

1- Kaç devlet memuru, hangi mevzuat hükümlerine göre ve kaç gün çalıştırılmıştır?

2- 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri kampanyası sürecinde Cumhurbaşkanlığı ve bakanlıklar bünyesinde görevli kaç devlet memuru, hangi mevzuat hükümlerine göre, kaç gün çalıştırılmıştır?

4- Bu süreçte kanuni yükümlülükleri olan görev ve sorumluluklarını yerine getirememeleri dolayısıyla aksayan iş ve işlemler var mıdır ve dolayısıyla kamu zararı oluşmuş mudur?”

5- Cumhurbaşkanlığı ve Bakanlıklara tahsis edilen bütçeden seçim harcaması yapılmış mıdır?

6- Cumhurbaşkanlığı veya bakanlıkların mevzuat gereği görev ve sorumluluklarını yerine getirmeleri için kendilerine tahsis edilen bütçelerinden seçim kampanyasında harcama yapılmış mıdır?

7-Şayet yapıldıysa hangi mevzuat hükümlerine göre ve ne kadar harcama yapılmıştır? Bu harcamaların, kurumların bütçe denkliğine etkisi nedir?”

8- Cumhurbaşkanlığı veya bakanlıkların hizmetlerine tahsis edilen araç gereçler kullanılmış mıdır?

9- Kampanya sürecinde Cumhurbaşkanlığı veya bakanlıkların hizmetlerine tahsis edilen araç gereçler kullanılmış mıdır? Şayet kullanıldıysa hangi mevzuat hükümlerine göre, hangi araç gereçler (cinsi, markası, kullanım alanı vb.) ve kadar kullanılmıştır?”

İktidarın bu konudaki samimiyetini zaman gösterecek Avşar sözlerini “Bakalım iktidar; ‘geçmişe sünger çekelim bundan sonra tasarruf yapalım’ anlayışıyla mı bu konuya yaklaşacak yoksa ekonomik durumun bu hale gelmesine yol açan kamu kaynaklarını har vurup harman savurulduğu süreci kabul mü edecek? bakıp göreceğiz”  şeklinde tamamladı.


Trakya Demokrat Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.