Dolar 32,1930
Euro 35,0121
Altın 2.510,23
BİST 10.739,57
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 23°C
Parçalı Bulutlu
Tekirdağ
23°C
Parçalı Bulutlu
Sal 24°C
Çar 23°C
Per 24°C
Cum 24°C

TEMA’DAN ÇARPICI VERİLER

TEMA’DAN ÇARPICI VERİLER
16 Mayıs 2024 11:18
A+
A-

TEMA Vakfı Tekirdağ İl Temsilcisi Filiz Özkaynak Dikdönek, Türkiye’de yılda 642 milyon ton toprağın erozyana uğradığını belirterek, 30 yılda ise 177 milyon hektar ormanın yok olduğunu söyledi.

TEMA Vakfı Tekirdağ İl Temsilciliği tarafından TMMOB  Salonunda TEMA’lı olmak eğitimi düzenlendi. TEMA Vakfının  Eğitim,  Savunuculuk,  ağaçlandırma, kırsal kalkınma, örgütlenme ve gönüllülük  adına yaptığı çalışma, etkinlik  ve projelerinin tanıtıldığı eğitimde konuşma yapan   TEMA Vakfı Tekirdağ İl Temsilcisi Filiz Özkaynak Dikdönek, “  Dünya’da ve Türkiye’de öne çıkan  çevre sorunlarına, başta toprak olmak üzere tüm doğal varlıkların korunması için faaliyetlerini sürdüren TEMA Vakfı bildiğiniz gibi erozyonun önlenmesi ve  orman, çayır, mera ve tarım alanlarının  su ve bitki gen kaynaklarının korunması insan kaynaklı iklim değişikliği konularında,  belli bir devlet politikasının oluşturulması ve kamuoyunun bilinçlendirilmesi için çalışıyor” dedi.

2019 yılı verilerine göre Türkiye’de  yılda 642 milyon ton toprak erozyona uğradığını dile getiren Dikdönek, Erozyona uğrayan toprağın yaklaşık %92’si tarım ve mera alanlarında meydana geliyor.

Ülke topraklarının yaklaşık ¾’ü çölleşme açısından orta ve yüksek hassasiyet grubunda yer alıyor. Bu oran tarım topraklarımızda %91, meralarımızda ise %87’dir.

‘30 YILDA 177 MİLYON HEKTAR ORMAN YOK OLDU’

Küresel orman varlığı 1990 yılından 2020 yılına gelindiğinde 30 yılda yaklaşık 177 milyon hektar (Türkiye yüzölçümünün yaklaşık 2,3 katı kadar) azalarak 4,06 milyar hektara geriledi.

Bugün gelinen noktada iklim değişikliği, değişiklikte yaşanan hız ve bu değişikliğe karşı alınması gereken önlemlerin ivediliği sebebiyle iklim krizi olarak tanımlanıyor. İklim krizi konusunda uluslararası süreçleri yakından takip ediyor, bu süreçleri etkileme konusunda diğer sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bu doğrultuda, TEMA Vakfı olarak iklim krizi konusunda politikalar geliştiriyor, bunları karar vericiler başta olmak üzere kamuoyuyla paylaşıyoruz.

İklim konusunda toplumun her kesimini kapsayacak kapasite arttırma ve farkındalık projeleri gerçekleştiriyoruz.

Bu çerçevede 2019 yılından bu yana Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile iklim değişikliği konusunda eğitim ve farkındalık projeleri yürütüyoruz.

Gıda ve su yoksunluğu ile biyolojik çeşitliliğin tehlikesi üzerine  istatiksel verileri paylaşan   Tekirdağ İl Temsilcisi Filiz Özkaynak Dikdönek;  TEMA Vakfı’nın ufku, sürdürülebilir yaşam ilkesiyle başta topraklarımız olmak üzere tüm doğal varlıkların korunması için bilim temelli çalışan, topraktan gelen toplumsal barışa inanan, halkla bütünleşen, ülkenin ve dünyanın geleceğinde söz sahibi olan, gönüllü, bilinçli, öncü ve uluslararası bir Sivil Toplum Kuruluşu olmaktır” ifadelerini kullandı.

 


Trakya Demokrat Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.