Dolar 32,9048
Euro 35,8607
Altın 2.526,88
BİST 11.172,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 31°C
Hafif Yağmurlu
Tekirdağ
31°C
Hafif Yağmurlu
Sal 32°C
Çar 31°C
Per 29°C
Cum 29°C

TÜRKLER. 1.

9 Temmuz 2024 10:50

Mensubu bulunduğumuz Türk milletinin Tarihi son araştırmalara göre en az 4600. Yıl öncelerine kadar uzanmaktadır. Türkler altay dağlarının kuzeyinde yer alan Minusiks bölgesinde yaşıyorlardı. Ve Brakisefal kafa yapısıyla  Asya nın diğer ırklarında ayrılıyorlardı.

Adı geçen bölgede milattan önce 2500. İle 1700. Yılları arasındaki Afanasyevo ve 1700. İle 1200. Yılları arasındaki Anronovo kültürlerinin tetkikinde Türklük ismini ortaya koyan At iskelelerine ve keramiklere rastlanmıştır. Milattan önce  1200 ile 700. Yılları arasında burada dolikosefal bir kültürün hakim olduğu görülmektedir.

Atalarımız Milattan önce  1200. Den itibaren iki kola ayrılıp batıya ve doğuya göç etmişlerdir. Alp er Tunga başkanlığında Maveraünehre  akan Türkler Perslerle mücadeleye girmiş diğer kol ise Çinin  kuzey batısına yerleşmişlerdir. Milattan önce 770. Yıllardan başlayarak Çinde bir Türk tesiri görülmüştür. Türkçede kun  batı dillerinde hun olarak bilinen Türkler Daha sonra ilk çağların en kudretli imparatorluğunu kurmuşlardır.

HUNLAR

Çinin kuzey batısına göç eden Türkler zamanla burada kuvvetlendiler. Milattan önce  220. Yılında Teoman yabgunun liderliğinde birleşerek 436. Yıl süren büyük  Hun Hakanlığını kurdular.

HUN  CEMİYETİNİN ÖZELLİKLERİ.

Göçebe bir hayat yaşayan Hunların geçim kaynağı hayvancılıktı. At beslerlerdi diğer hayvanların etinden sütünde derisinden yününden faydalanırlardı. Çiftçilikte yaparlardı

En büyükleri Gök tanrı olmak üzere çeşitli tabiat kuvvetlerinede taparlardı. Belirli zamanlarda bu tanrılara kurbanlar keserlerdi.Hunların sosyal teşkilatları Askeri idi. Erkekler çok küçük yaşlarda Ata binmeye alıştırırlardı. 10. İle 12. Yaş aralarında usta birer süvari olurlardı. Biraz daha büyünce kılıç kullanmayı ve ok atmayı iyi becerirlerdi.

Tanrı kut ünvanı ile kudsiyet izafa ettikleri yabgularına yani devlet başkanlarına itiatle bağlanırlardı. Ve onun sözünde dışarı çıkmazlardı. Ayrıca devlet meselelerini görüşen tecrübeli beylerden müteşekkil bir kurultayları vardı..

HUN  DEVLETİ  M.Ö. 22O.  M.S. 216. Yılları arasında hüküm sürmüştür. 216. İle 394. Yılları arasında siyenpiler  394.  552. Yılları arasında Avarlar.devletleri hüküm sürmüşlerdir.

Türk adını taşıyan devlet Gök Türk devleti  552. İle 745. Yılları arasında hüküm süren Gök Türk devletinin kağanı Bumin in kurt soyunda geldiğine dönemin  Halkı inanıyomuşlar. Sancağın üstünde kurt başı resmi bulunuyordu.

Bu günkü boz kurt işaretini O dönemlerde bile kullananlar varmış. Bumin Ötüken de kurduğu Gök Türk devletini kardeşi istemi ile hayatları boyunca yürütmüşler. Boz kurt işaretini kullanmak büyük onurdur. Bunun kıymetini bilen bilir.

 


Trakya Demokrat Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
22 Temmuz 2024 09:22
20 Temmuz 2024 13:46
18 Temmuz 2024 08:22
Haberler