Dolar 32,8975
Euro 35,8368
Altın 2.525,16
BİST 11.172,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 31°C
Hafif Yağmurlu
Tekirdağ
31°C
Hafif Yağmurlu
Sal 32°C
Çar 31°C
Per 29°C
Cum 29°C

UYGURLAR

28 Haziran 2024 10:14

Uygurlar  745. İle 940. Yılları arasında varlıklarını devam ettirmişler. Gök Türk Hakanlığına tabi bulunan dokuz Oğuz  on Uygurlar sekizinci asrın başından itibaren gittikçe kuvvetlenmişlerdi. Liderleri  Kutluğ Bilge Kül Kağan  745. Yılında Gök Türk Hanedanlığına son verdi ve Uygur Devletini kurdu. Uygurlar milattan önce  73. Yılında Hunlara tabi olmuşlardı. Gök Türkler henüz yokken Urumçi ve Turfan yörelerindeki yüksek bir medeniyeti temsilcisi idiler.

İlk Uygur Hakanı Kutluğ Bilge Kül kağan tahta geçişinden bir yıl sonra ölünce  746. Yılında oğlu İl Etmiş  Bayinçur aldı. En meşhur Uygur Kağanlarından biri olan Bayinçur doğu ve batı Gök Türk topraklarını birleştirerek birliği sağladı. Sadece Hazarları hakimiyet altına alamamıştı. Ve kudreti O kadar Artmıştı ki Çinin işlerine bile karışıyorlardı. Ve Çin imparatorları kızlarını ona eş olarak vermek için sınırlarını emniyet altına almak isterlerdi

Türk memleketlerinde devleti kudretine paralel olarak halkın refah seviyesi de yükselmişti. 13. Yıl saltanat süren Bayinçur Kağanın kendi adına diktirdiği alfabesiyle yazılmış bir kitabe zamanımıza kadar gelmiştir.

Üçüncü Uygur Hakanı Böğü Kağan zamanında 759. Ve 780. Türkler arasında yavaş yavaş başlayan mayi dini 763. Te bir törenle kabul edildi. Ve Türklerin dini haline geldi. Oldukça zenginleşen Dokuz Oğuz on Uygurlar eski sade hayatlarını bırakmaya başladılar. Muhteşem saraylar inşa ettirip zevk ve eylenceye dalan Böğü Kağan kendisine yapıla ihtarlara pek aldırış etmedi fakat bunun cezasını bir ihtilal sonucu tahtını ve hayatını kaybetti.

O zamanlar en kuvvetli devrini yaşamakta olan Abbasiler kuzeyde Hazarlarla doğuda Mavereu nehr de Uygurlarla komşu idiler. Her iki Türk devletiyle de savaşan Araplar Uygurların birkaç saldırısını başarıyla püskürttüler. Ve esir alınan bazı Türklerden kağıt yapmasını öğrendiler. Kağıt imalatı tekniği İslam dünyasına yayıldı. Ve Mısır Papırüsleri  ortadan kalktı. Araplar Hazarlarla yapılan savaşlarda ise başarı kazanamadılar. 762. 764. Ve 798. Yıllarında taarruzlarının şiddetini artıran Hazarlar Musula kadar ilerleyip Arapları perişan ettiler.

 


Trakya Demokrat Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
22 Temmuz 2024 09:22
20 Temmuz 2024 13:46
18 Temmuz 2024 08:22
Haberler