Dolar 32,8976
Euro 35,8593
Altın 2.531,92
BİST 11.172,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 31°C
Hafif Yağmurlu
Tekirdağ
31°C
Hafif Yağmurlu
Sal 32°C
Çar 31°C
Per 29°C
Cum 29°C

YER VE GÖK  ADALETLE AYAKTA DURUR

17 Mayıs 2024 09:54

Onca değişmelere rağmen insan vücudundaki Hücre ve organlardan tutun gökteki yıldızlara varıncaya kadar sayısız canlı ve cansız varlıklar arasındaki hayret verici denge ölçü ve düzen hiç şüphesiz bu Adaletin bir göstergesidir. Ve her şeyin hakkını veren Adaletle Adalet le iş gören Adil isminin bir tecellisidir.

İsmi azamdan olan ADL. Sayesindedir ki kainat hiçbir aşırılığa israfa kirlenmeye meydan bırakmadan iktisat nezafet muvazene ve adaletle hareket etmektedir.

Gök yüzünü yükseltip nizam ve ölçü verdi. Ta ki Adaletten ve dinin emirlerinden ayrılarak ölçüde sınırı aşmayın. Ölçüyü ve tartıyı Adaletle yerine getirin. Ve tartıyı eksik tutmayın ki  Ahirete mizanınızı ziyana düşürmeyin.

Resulullah ın s.a v. Bütün maksadı zerreden kürelere kadar kainatta hükmünü sürdüren bu Adaleti insanlar arasında da hakim kılmaktı. Hakkı Adaleti emrediyor. Zulmü ve haksızlığı yasaklıyor. Adaletin tatbiki noktasında en küçük bir tavize girmiyordu.

Bir gün yanına aralarında miras meselesi bulunan iki kişi gelmiş  onlara siz muhakeme olmak üzere bana geliyorsunuz. Ben ise ancak bir beşerim. Biriniz delilini ortaya koymada diğerimde daha usta  olabilir. Bende aranızda dinlediğim söze göre hüküm veririm. Kimin lehine mümin kardeşinin hakkından hükmedersem onu hemen almasın. Ben ona ateşten bir parça ayırıyorum demektir.

Kıyamet gününde bir boyunduruk gibi boynuna dolanmış olarak gelir. Bunun üzerine her ikisi de ağlayıp hakkım kardeşimin olsun  demişlerdi.

BİRDE EBUSSUUD EFENDİ VE KANUNİNİN HİKAYASİNİ İLAVE EDEYİM

Osmanlı şeyhülislamı hukukçusu ve müfessiri  Ebussuud efendi 1490. Da İstanbul da doğdu. Asıl adı Muhammed dir. 1532. De bursa altı ay sonra da İstanbul da kadılığa tayin edildi. 1537. Ağustosta Rumeli kazaskerliğine getirilen Ebussuud  efendi bu görevde sekiz yıl kaldı. Çok çalışkan müderrisliği sırasında tatil günleri hariç dersini hiç kaçırmazdı.

Oldukça yumuşak  davrandığı halde heybetinde yanında kimse ağzını açamazdı. Sözlerini hürmetle dinlerlerdi. 1545. Te Şeyhülislamlık makamına tayin edilen Ebussuud  efendi bu görevi 28. Yıl 11. Ay sürdürdükten sonra 23. Ağustos  1574. Te İstanbul da vefat etti.

Müftülüğü zamanında her gün yüzlerce fetva vermesiyle meşhurdu. Kanuni sultan Süleyman saray bahçesinde dolaşırken Armut ağacına bir çok karınca musallat olduğunu ve bu gidişle Ağacın çürüyeceğini düşünerek Şeyhulülislam Ebussuud efendiye şu beyti yazıp göndermiş.

Dirahta gerziyan etse karınca

Zararı var midir onu kırınca

Eğer ki karıncalar Ağaçlara zarar verirlerse onları öldürmenin günahı var midir. Demek istemiş.

Şeyhulüslam  ayni vezin ve kafiyeyle cevap vermiş

Yarın hakkın divanına varınca

Süleyman dan hakkın alır karınca.

İşte  Adalet işte doğruluk..Şu anki günümüze ki yaşayan insanlar da ki Adaletin sayısını sizler tahmin edin..

 

 


Trakya Demokrat Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
22 Temmuz 2024 09:22
20 Temmuz 2024 13:46
18 Temmuz 2024 08:22
Haberler