DOLAR 18,8187
EURO 20,4993
ALTIN 1.158,85
BIST 4.752,24
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 10°C
Hafif Yağmurlu
Tekirdağ
10°C
Hafif Yağmurlu
Cts 3°C
Paz 0°C
Pts 2°C
Sal 5°C

YÜZDE 25 ORANINA MEMURLARDAN TEPKİ VE UYARI: ACİLEN REVİZE EDİLMELİ, EYLEM HAKKIMIZI SAKLI TUTUYORUZ

YÜZDE 25 ORANINA MEMURLARDAN TEPKİ VE UYARI: ACİLEN REVİZE EDİLMELİ, EYLEM HAKKIMIZI SAKLI TUTUYORUZ
04.01.2023
A+
A-

Memur ve emeklisine yapılan yüzde 25 zam oranına memur temsilcilerinden hem tepki hem uyarı geldi.    Kamu Konferasyonlar Platformu, “Devlet için çalışan, yurttaşlara hizmet etmek adına birçok haktan mahrum bir şekilde emek veren kamu çalışanları yine kendi ülkesinde üvey evlat yerine konmaktadır” ifadelerini kullanırken, Türk Tarım Orman-Sen  Trakya Şube Başkanı Turgay Kıran, her türlü eylem haklarını saklı tuttuklarını hatırlattı.  Memur-Sen Konfederasyonu’nun 3’üncü Büyük sendikası Büro Memur-Sen yüzde 25’lik zam oranının acilen revize edilmesini talep etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  memur ve emeklilerinin maaşlarına ilişkin açıkladığı yüzde 25’lik zam oranı kamu emekçilerinde büyük bir hayal kırıklığı yaratırken, Memur temsilcilerinden de  tepki geldi. Kamu Konfederasyonlar Platformu asgari ücrete yapılan zam sonrası ortalama memur maaşlarına yapılan artışa yönelik açıklama yaptı. Platform, “Sorun asgari ücretin çok artırılması değil, kamu çalışanları ve emeklilerinin ücretlerinin komik ve acınacak artışlara maruz kalmasıdır” dedi.

Kamu Konfederasyonlar Platformu asgari ücrete  yapılan zam sonrası ortalama memur maaşlarına yapılan artışa yönelik açıklama yaptı. Platform, “Sorun asgari ücretin çok artırılması değil,kamu çalışanları ve emeklilerinin ücretlerinin komik ve acınacak artışlara maruz kalmasıdır” ifadeleriyle tepkilerini dile getirdi.

“2010 yılında asgari ücret 576 TL iken, ortalama memur maaşı asgari ücretin 3 katıydı. Günümüzde ise yeni açıklanan asgari ücret ile ortalama memur maaşları eşit seviyeye gelmiş, emeklilerin ücretleri ise asgari ücretin dahi altında kalmıştır” diyen Kamu Konfederasyonlar Platformu, emekli maaşlarına dikkat çekti.

Kamu Konfederasyonlar Platformu tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Hepinizin bildiği gibi asgari ücret geçtiğimiz günlerde 8500 TL olarak açıklanmıştır. Ülkenin bu ekonomik şartlarında asgari ücretin alım gücü açısından yüksek olmadığını hepimiz bilmekteyiz. Asgari ücrete yapılan artış sonrası ortalama memur maaşlarına baktığımızda, asgari ücret ile memur maaşlarının neredeyse eşitlendiğini görmekteyiz. 2010 yılında asgari ücret 576 TL iken, ortalama memur maaşı asgari ücretin 3 katıydı. Günümüzde ise yeni açıklanan asgari ücret ile ortalama memur maaşları eşit seviyeye gelmiş, emeklilerin ücretleri ise asgari ücretin dahi altında kalmıştır. Sorun asgari ücretin çok artırılması değil, kamu çalışanları ve emeklilerinin ücretlerinin komik ve acınacak artışlara maruz kalmasıdır. 6 dönemdir toplu sözleşmede YETKİLİ olarak oturanların imzaladıkları artış oranları her daim TUİK enflasyonun dahi altında kalmıştır.

TÜİK RAKAMLARININ DAHİ ALTINDA KALDI

Kaldı ki bağımsız araştırma şirketlerinin yapmış olduğu enflasyon TUİK’in rakamlarının çok üzerindedir. TUİK rakamlarının dahi altında kalan artışlar kamu çalışanlarının ve emeklilerinin alım gücünü eritmiştir.

Asgari ücret ile memur maaşlarının eski dengesine gelebilmesi, kamu çalışanlarının yoksulluk sınırının üzerine çıkarılması, emeklilerin alım gücünün yükseltilmesi için en az %100’lük artış şarttır. Bugün açıklanan kamu emekçilerinin ve emeklilerin yüzde 25 oranındaki zam oranı kamu çalışanlarının gelirlerini neredeyse asgari ücrete eşitlemek üzere hesaplanmıştır.

Kamu çalışanlarını AKP’nin adeta tetikçiliğini yapan sendika ve AKP hükümeti tarafından açıklanan zam oranı kamu çalışanlarını açlığa ve yoksulluğa terk edecektir.

Üç haneli enflasyon rakamlarının yaşandığı bu süreçte kamu çalışanlarının yaşama imkânı kalmamıştır. Dört kişilik bir hanenin yoksulluk hissi çekmeden yaşayabilmesi için en az 26 BİN 124Türk Lirası maaş alması gerekmektedir. Yüzde 25 zam oranı ile iki kamu çalışanın maaşı toplamı yoksulluk sınırının altında kalacaktır. Kamu emekçileri olarak; açıklanan sefalet oranlarındaki maaş artışlarını kabul etmiyoruz. Yeri geldiğinde canı pahasına görev yapan, yurdumuzun her köşesinde görevlerini en iyi şekilde icra eden kamu çalışanlarına verilen bu maaşlar tam anlamı ile vefasızlık örneğidir. Acilen açıklanan zam oranının geri çekilip kamu çalışanlarının eski refah düzeylerine getirecek şekilde yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Aksi halde kamu çalışanları bunun hesabını sandıkta soracaktır.

TTOS:  YÜZDE 55 ORANINDA OLMALIYDI’

Türk Tarım Orman-Sen (TTOS) Trakya Şube Başkanı Turgay Kıran da Memur ve emeklilerine yapılan % 25 oranındaki zam, günümüz ekonomik gerçekleriyle örtüşmeyen bir rakam olduğunu ifade etti.Kesinlikle kabul edilebilir bir zam oranı olmadığını söyleyen Kıran,  Bu oranın yeniden değerlendirilerek ekonomik gerçeklere uygun hale getirilmesini talep ediyoruz. Bu oran en az asgari ücrete yapılan %55 lik zam kadar olmalıdır. Hal böyle iken %25 lik oranı, avuçları patlarcasına ayakta alkışlayan Memur-Sen yönetimini kınıyoruz. Bu sendikaya üye olan memurları da üyeliklerini gözden geçirmeye davet ediyoruz. Yeni ek zam talebimizi tekrar iletiyor ve her türlü eylem hakkımızın saklı olduğunu hatırlatıyoruz” diye konuştu.

BÜRO MEMUR SEN : ORAN ACİLEN REVİZE EDİLMELİ

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan ise yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu 2023 memur zam oranının kamu görevlilerinde büyük hayal kırıklığı yarattığını söyledi.

2022 yılında asgari ücrete %50 + %30 ‘luk zam yapıldığını, 2023 için %54.5 zam açıklandığını hatırlatan Yazgan,  “kamu çalışanları bu süreçte mağdur edilmiş enflasyon karşısında daha fazla kemer sıkmak zorunda bırakılmıştır” dedi. 2022’de memura toplam %72 oranında zam yapıldığını ve bu oranın asgari ücrete yapılan zammın altında kaldığını belirten Yazgan ,  “2023 yılı için açıklanan % 25 memur zammının kabul edilmesi mümkün değildir” İfadelerini kullandı. Genel Başkan Yazgan,  yüksek enflasyon karşısında zor günler geçiren kamu görevlileri adına hükümete seslendi. “Zam oranı, memnuniyeti sağlayacak şekilde yeniden revize edilsin” dedi

Yazgan, 2022 yılında memurun alım gücünde ortaya çıkan büyük düşüşü TÜİK verileriyle ortaya koydu. Geçtiğimiz yıl, Elektrik tüketim fiyatlarına % 101, Doğalgaz ücretlerine %166 ve motorin fiyatlarına %108 zam yapıldığını ifade etti. 2023 Yılı Yeniden Değerleme Oranının %122.93 olarak belirlendiğini hatırlatan Yazgan, “böyle bir ortamda, kamu çalışanlarının maaşındaki erimeyi telafi edecek zam oranı kesinlikle %25 değildir, olmamalıdır” dedi.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı, “2010 Yılı Ocak ayında 836 $ olan en düşük devlet memuru maaşı, ilan edilen %25 zamla 541$ ‘a tekabül etmektedir. Dolar bazında son 12 yılda kamu çalışanlarının maaşları % 55 oranında erimiştir” dedi. Genel Başkan Yazgan, “asgari ücretin yüzde 54.5 oranında arttığı bir ortamda memura yapılan zammın revize edilememesi durumunda, kamu çalışanlarının yaşam koşulları ve tercihlerinin bozulması kaçınılmazdır” ifadelerini kullandı. Açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da seslenen Yazgan, “Sosyal adaleti ve memnuniyeti temin eden, işçiye hak görülen zam oranlarını dikkate alan, alım gücünü artıran oransal bir maaş artışı ve seyyanen zammın yeniden ele alınması kamu görevlileri adına talebimizdir” diye konuştu.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.