DOLAR 18,4761
EURO 17,7220
ALTIN 964,24
BIST 3.265,64
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 28°C
Açık
Tekirdağ
28°C
Açık
Per 28°C
Cum 28°C
Cts 25°C
Paz 23°C

Banka Promosyon Anlaşmaları Güncellenmelidir

Banka Promosyon Anlaşmaları Güncellenmelidir
03.09.2022
A+
A-

Türk Eğitim Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamuran Varma, bankalarla yapılan promosyon anlaşmalarının güncellenmesi gerektiğinin altını çizerek, enflasyon oranında meydana gelen artış ile 2022 yılı öncesinde promosyon anlaşması imzalayan eğitimcilerin mağdur olduğunu söyledi.

Türk Eğitim Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamuran Varma, bankalarla yapılan promosyon anlaşmaları ile ilgili açıklama yaptı. Varma, Bankalarla yapılan promosyon anlaşmalarının güncellenmesi gerektiğini belirterek, 2022 yılı öncesinde yapılan sözleşmeler ile eğitim çalışanlarının eline geçen promosyon ödemelerinin çok komik rakamlar haline geldiğini belirtti.
“Hepimizin bildiği üzere, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri ile üniversitelerimiz tarafından bankalar ile maaş promosyon anlaşmaları yapılıyor ve bu kapsamda alınan promosyon ücretleri memurlara ödeniyor. Promosyon anlaşmalarının süresi ise üç ile beş yıl arasında değişiyor.
Ancak şu anda yaşanan sorun, 2022 yılı öncesinde promosyon sözleşmesi yapılan kamu çalışanlarının ciddi bir ekonomik kayıp ile karşı karşıya kalmasıdır” diyen Varma, pandemi döneminde toplumun tüm kesimleri olduğu gibi kamu çalışanları da olumsuz etkilendiğini ve o dönemlerde yapılan promosyon sözleşmelerinin de gelişen ekonomik koşullar karşısında kadük hale geldiğini ifade etti.
2022 yılı öncesinde yapılan sözleşmeler ile eğitim çalışanların eline geçen promosyon ödemeleri çok komik rakamlar haline geldiğine dikkat çeken Varma, “Son bir yıllık sürede enflasyon oranında meydana gelen artışa binaen memur maaşlarında da artış gerçekleştiğini kaydeden Varma şunları söyledi: “ Öyle ki 2022 yılında memur maaşlarına yaklaşık yüzde 80 civarında artış yapıldı. Memur maaşlarına yapılan artışla birlikte bankalara gönderilen aylık nakit miktarı da aynı oranda arttı. Bu kez 2022 yılı öncesinde promosyon anlaşması imzalayan kurum çalışanları mağdur oldu. Zira sözleşmeler eski maaşlara göre yapılmıştı ve bu da çalışanların promosyon kaybına uğramasına yol açtı.
2022 yılı öncesinde düşük ücretlerle promosyon anlaşması yapılan kamu çalışanlarının suçu ne?” diye konuştu

 

PROMOSYON ÜCRETLERİ EKONOMİK ARTIŞA GÖRE GÜNCELLENMELİ
2022 yılında bankalarla yapılan promosyon anlaşmalarında verilen ücretler hayli yüksek olduğunu kaydeden Varma şöyle devam etti: “ Hatta son olarak promosyon ücretlerinin 41 bin 500 TL’ye kadar çıktığı kamuoyuna yansıdı. Tüm bu gelişmeler dikkate alındığında, 2022 yılı öncesinde ödemesi yapılan promosyon ücretlerinin enflasyon oranı ve memur maaş artışları karşısında değer kaybetmesi, bu anlaşmaların ise uzun yıllar uygulanmaya devam edecek olması nedeniyle promosyon ücretlerinin güncellenmesi ve ekonomik gelişmelere göre artış yapılması gereklidir.
Bu konuda bir kısım il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin promosyon ücretlerinin güncellenmesi yönünde girişimlerde bulunduklarına dair bilgiler elimize ulaşmaktadır. Bu önemli bir adım olmakla birlikte yeterli değildir. Emekli promosyon ücretlerinin 10 bin TL’ye yaklaştığı, bankaların emeklileri çekebilmek için promosyon konusunda adeta yarışa girdiği bu dönemde, kamu çalışanlarının promosyon miktarlarının güncellenmesi kararı kurum yöneticilerinin inisiyatifine bırakılmamalıdır.
Eğitim çalışanları olarak;
Bankalarla yapılan promosyon sözleşmelerinin, 3 ya da 4 yıllık bir süreyi kapsadığı için enflasyon artışı, buna bağlı olarak maaş artışları ya da döviz kurundaki hareketlenmeler ile birlikte güncelliğini yitirdiği inkar edilemez bir gerçekken,

İL VE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLERİ HAREKETE GEÇMELİ
Soruyoruz:
Bankaların çekici promosyon vaatleri ile müşterilerinin artmasına ve bununla doğru orantılı olarak kar oranlarının yükselmesine rağmen, kamu çalışanlarının bundan faydalanamaması, promosyon kaybı yaşaması ne kadar adildir?
Bu bağlamda, MEB’e bağlı tüm il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin ve üniversitelerimizin bankalarla yaptıkları promosyon anlaşmalarının revize edilmesini, güncel ekonomik gelişmeler ışığında promosyon ücretlerinin artırılmasına yönelik gerekli çalışmaların yapılmasını istiyoruz.
Öte yandan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından, promosyon sözleşmelerinin, öngörülemeyen ekonomik gelişmelere uygun olarak düzenlenmesi için hüküm getirilmesi de çok önemli bir adım olacaktır.
Unutulmamalıdır ki promosyon ücretlerinde;
Emeğimiz vardır.
Alın terimiz vardır.
Hakkımız vardır.
Bu hakkın gasp edilmesine göz yummayacağımız bilinmelidir.
Ne eksik, ne fazla…
Tek beklentimiz, hakkımız olanı almak!”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.