Dolar 28,9846
Euro 31,2142
Altın 1.864,65
BİST 7.913,76
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 9°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
9°C
Az Bulutlu
Paz 10°C
Pts 12°C
Sal 12°C
Çar 17°C

DORUK UN ISO 500 ‘DE KENDİ SEKTÖRÜNDE İKİNCİ SIRADA

DORUK UN ISO 500 ‘DE KENDİ SEKTÖRÜNDE İKİNCİ SIRADA
27 Eylül 2023 10:13
A+
A-

Türkiye’nin en büyük buğday unu üreticilerinden ve ihracatçılarından Doruk Un,  ISO 500 araştırmasında  kendi sektöründe ikinci sıraya yükseldi.   Doruk Un Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Gürsel Erbap, depo, üretim ve lojistik yatırımları ile 2023 yılında %46 büyüme ve 6 Milyar TL ciro hedefinde olduklarının altını çizdi. 

Türkiye’nin en büyük buğday unu üreticilerinden ve ihracatçılarından Doruk Un, Türkiye’nin en büyük 500 Sanayi Kuruluşu (ISO 500) araştırmasının 2022 listesinde geçen yıla oranla 32 sıra birden yükselerek 465. sıraya yerleşti. Günlük 1200 MT buğday kırma kapasitesi ve 41 ülkeye gerçekleştirdiği ihracatı ile 2022 yılında 4.1 Milyar TL ciro elde eden Doruk Un, Türkiye’nin en büyük un üreticileri arasında ikinci sırada yerini aldı. Doruk Un, depo, üretim ve lojistik yatırımları ile 2023 yılında %46 büyüme ve 6 Milyar TL ciro hedefinde…

Günlük 1200 MT buğday kırma kapasitesi ve 41 ülkeye gerçekleştirdiği ihracatı ile 2022 yılında 4.1 Milyar TL ciro elde eden Doruk Un, Türkiye’nin en büyük un üreticileri arasında ikinci sırada yerini aldı. Doruk Un, depo, üretim ve lojistik yatırımları ile 2023 yılında %46 büyüme ve 6 Milyar TL ciro hedefinde.

Doruk Un Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Gürsel Erbap, pandemi, Rusya – Ukrayna Savaşı ve iklim şartları nedeniyle daralan ticaret ağı sonrasında gıda ve özellikle temel gıda maddelerinin başında gelen un sektörünün ciddi bir sınavdan geçtiğini, buna rağmen başarılarla dolu bir dönemi geride bıraktıklarının altını çizdi. Erbap; Tüm dünya ekonomisinde stratejik öneme sahip un sektörü, pandemi ve pandeminin getirmiş olduğu ekonomik belirsizlikler sebebiyle zor günler geçirdi. Bu belirsizlikleri Rusya – Ukrayna Savaşı ve iklim dengesizlikleri izledi. Geride bırakmış olduğumuz 2022 yılında Doruk Un olarak biz tüm bu şartlara rağmen hedeflerimizi yakaladık. Başta kendi sektör temsilcilerimizi, tüm ekibimizi ve paydaşlarımızı tüm bu zorluklara rağmen ihracatı artırarak ülkemize değer kattıkları için kutluyorum. İçinde bulunduğumuz süreçte ise özellikle geçtiğimiz aylarda ülkemizin aldığı yağış miktarı ve iklimsel şartlar verimli bir hasat dönemi geçirmemize olanak sağladı. Kısa dönem hedefimiz tedarik zincirimizi destekleyecek üretim ve lojistik yatırımları yaparak sektördeki gücümüzü daha da derinleştirmek olacak. Buna ek olarak doğru pazar, doğru ürün ve talep doğrultusunda farklı kategorilerdeki un gereksinimlerini yönetmeye dair planlarımızı hayata geçireceğiz.’ dedi.

 Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltmak adına çalışacak

Sürdürülebilir tarım ve verimlilik esaslı üretimi odağına alan ve tarladan sofraya değer zinciri oluşturan Doruk Un, tarım ülkesi olan Türkiye’de ekim alanlarını ve verimliliği artıracak çalışmalara hız veriyor. Sürdürülebilir tarım ve sertifikalı tohum çalışmaları ile 2022 sonunda yapmış olduğu Ar-Ge çalışmalarıyla yüzde 20 oranında verim artışı yakalamayı hedefleyen ve bu alanda 75 Milyon TL yatırım gerçekleştiren marka, yıl sonuna kadar yatırımı 200 Milyon TL’ye tamamlayacak. Rekolteyi artırmak için akıllı tarım uygulamalarına önem verilmesi gerektiğinin altını çizen Erbap, Marmara Bölgesi’nde üç, İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde beş olmak üzere toplam sekiz ayrı alanda 80’e yakın tohumun geliştirilmesi adına sahada çalışmalara başladıklarından bahsederek tohumculuk faaliyetleri kapsamında önümüzdeki süreçte Türk çiftçisinin ihtiyaç duyduğu yerli ve milli çeşitleri geliştirerek dışa bağımlığı azaltmayı hedeflediklerini ifade ediyor.

Türkiye Un ve Unlu Mamüller Sektörünün Yükselen Yıldızı

Türkiye un ihracatında en büyük şirketleri arasında yerini alan Doruk Un, yıllık 438 bin ton buğday kırma kapasitesi, yıllık 350 bin ton un üretimi, 20 bin m2 ileri teknoloji tesisi, her geçen yıl genişleyen satış & dağıtım ağı ile büyümesini sürdürüyor. Afrika, Asya, Güney Amerika ve Orta Doğu bölgelerindeki 41 ülkeye ihracat gerçekleştiren Doruk Un, kaliteli ürün ve hizmet yaklaşımı ile üretimden depolamaya, lojistikten özel ürüne güçlü bir entegre yapılanmaya sahip. Evsel kullanımdan, fırın ve restoranlara, otellerden baklava ve hamurculara kadar geniş bir skalada ihtiyaca ve kullanım amacına özel ürünler  geliştiren Doruk Un, depo, lojistik ve üretim yatırımları ile büyümesini sürdürecek.

ETİKETLER: , ,