DOLAR 18,5039
EURO 18,1433
ALTIN 988,22
BIST 3.179,99
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 25°C
Yağmurlu
Tekirdağ
25°C
Yağmurlu
Paz 22°C
Pts 22°C
Sal 19°C
Çar 20°C

13.08.2022
A+
A-
Cumhuriyet Halk Parti’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı, Kadir Albayrak’ın ev sahipliğinde Tekirdağ’da buluştu. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kadir Albayrak, “Yerel yönetimlerde elde ettiğimiz başarıların yapılacak olan ilk genel seçimde Millet ittifakını zafer ile sonuçlandıracaktır” dedi.

CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı, Büyükşehir Belediye Başkanları buluşmasının 11. Tekirdağ’da gerçekleştirildi. Bir otelde gerçekleştirilen toplantıda açılış konuşmasını yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, 11 Büyükşehir Başkanımızın Tekirdağ’da buluştuğu bu güzel günde kendilerini misafir etmenin ve birlikte işbirliği yapmanın mutluluğu içerisinde olduğunu ifade ederek sözlerine başladı.

Sözlerine Tekirdağ’ın tarihteki önemini anlatarak devam eden Albayrak, Tekirdağ’ın deniz ile dağın yeşil ile mavinin üzüm ile kirazı buluşturan bir cihan bağı olduğunu söyledi. “Medeniyetler diyarı Tekirdağ doğudan batıya gelip de huzur arayan herkesi bağrına bastığını ifade eden Albayrak şunları kaydetti:
“ Büyük Önderimiz Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Türkiye Cumhuriyetimizi kuran kuşağı fikirleriyle derinden etkileyen Vatan ve Hürriyet Şairimiz Namık Kemal’dir. Mustafa Kemal Atatürk’ün Tekirdağ’da kurduğu 57înci Alay, Çanakkale Savaşı’nın seyrini değiştirmiştir. Bir başka ifadeyle Çanakkale Destanı Tekirdağ’dan başlamıştır. Cumhuriyetimizn aydınlanmasının simgesi Köy Enstitülerinin mimarı Hasan Ali Yücel Tekirdağ’ımızın ülkemize kazandırdığı büyük bir değerdir. Yüzünü güneşe dönen aydın insanlar diyarı Tekirdağ her zaman çağdaşlaşma mücadelemizin en ön saflarında yer almıştır. “

‘TEKİRDAĞ TÜRKİYE’NİN AVRUPA’YA AÇILAN KAPISIDIR’
Albayrak Tekirdağ’ın tarım ve hayvancılığıyla, güçlü sanayisi, gelişmiş ulaşım ağı, lojistik ağı ve üniversitesiyle ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı olduğuna dikkat çekerek, “1 milyonu aşan nüfusuyla büyük bir aile olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak hizmet vermenin gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

‘11 BÜYÜKŞEHİR OLARAK EL ELE VERDİK’
Yerel demokrasiyi güçlendirmek için 11 büyükşehir belediyesi olarak el ele verdiklerini ifade eden Albayrak,
“Her alanda işbirliği yaptık, kendi sorunlarımızı masaya yatırdık ve yeni nesil belediyecilik uygulamalarımızı hayata geçirdik. Alt yapıdan üst yapıya, kültürden sanata, spordan sağlığa, sosyal hizmetlerden eğitime, tarımsal hizmetlerden turizme kadar pek çok alanda vatandaşlarımıza en iyi hizmet vermeyi ilke edindik. Bununla da yetinmeyip ülkemizin pek çok sorununa çözümler ürettik ve üretmeye devam ediyoruz. Geride bıraktığımız süreç sosyal demokrat anlayışımızın özlemini duyduğumuz demokratik ve çağdaş Türkiye için ne denli gerekli ve önemli olduğunu göstermiştir.
Böyle bir dönemde Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğünde Türkiye için yeni sayfa açmaya hazırlanıyoruz.
Yerel yönetimlerde elde ettiğimiz başarıların yapılacak olan ilk genel seçimde ‘Millet İttifakı’nı ilk seçimde zafer ile sonuçlandıracaktır. Buna inancım tamdır” diye konuştu.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA YAKIŞMIYOR
Kadir Albayrak’ın ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun bir konuşma gerçekleştirdi. Torun konuşmasında İçişleri Süleyman Soylu’ya yüklenerek, “İçişlerine yakışmayan bakan” açıklamasında bulundu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun CHP’li belediyeleri soruşturma için özel birim kurulduğu” yönündeki iddiaya verdiği cevabı değerlendiren Torun, “Sayın Soylu, sayısal verilerle açıklama yaptı, biz belediyelerimizle ilgili sorunları aktarırken, kendisi önce bakan yardımcısıyla devreye girdi ve bir görsel çekerek rakamlarla anlatmaya çalıştı.
O İçişleri Bakanlığı koltuğuna yakışmayan bakana bir kez daha söylemek istiyorum, biz senin ne yaptığını biliyoruz. O bakanlığı kullanarak bizim belediyelerimize operasyon çektiğini de biliyoruz. 2 tane belediye başkanını Şırnak’ta mahkeme kararı sabit olmasına rağmen görevden almıyorsun ama hakkında şu anda hiçbir delil olmayan belediye başkanlarımızı görevden alıyorsun. Kaldı ki hep iftiralarla bugüne kadar geldin.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde ‘ 557 terörle iltisaklı kişi var’ dedin hiçbir şey çıkmadı kala kala iki tane gassala kaldın.
Ardından birçok konuda ithamda bulundun. ‘10 bin dolar alan siyasetçi var’ dedin ama hepsinin altı boş çıktı. İçişleri Bakanlığının adalet ilgili bir kırıntısı yok” şeklinde konuştu.
Pandeminin ardından gelen ekonomik buhranın Hükümeti de fevkalade etkilediğini ifade eden Torun, ek bütçe yapmak zorunda kaldıklarını söyledi. CHP’li belediyelerin bu süreçte yatırımları öncelediğini, uçuk kaçık projelerden kaçındığını ve çözülmesi gereken en önemli sorunlardan başlayarak vatandaşların yanında olduğunu dile getiren Torun, “Ama bunu yaparken kredileri onaylanmadı, bunu yaparken yardımlar kesildi, bunu yaparken sürekli soruşturmalarla, sürekli müfettişlerle bir şekilde engellenmeye çalışıldı” diye konuştu.
Çok önemli bir süreçten geçildiğini ifade eden Torun, “Türkiye hızla seçimlere doğru yaklaşıyor ve sizlerin yaptığı o kıymetli hizmetler bizlere de her geçen gün güç ve moral veriyor. Görüyoruz ki belediyelerimizin olduğu yerlerde oylarımız çok daha hızlı artıyor. Çünkü sizin yaptığınız hizmetler bizim yerelde kazandığımız bu güveni genelde de vatandaşın memnuniyetine dönüşüyor” diyerek sözlerini noktaladı.
Toplantıya, Torun ve Albayrak’ın yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar,
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer katıldı.

ORTAK METİN AÇIKLANDI

Toplantının ardından “Büyükşehir Belediye Başkanları Buluşması”nın ortak bildirisini Kadir Albayrak okudu. Büyükşehir Belediye Başkanları olarak düzenli aralıklarla gerçekleştirdiğimiz toplantılarımız için bu kez “Marmara’nın İncisi, Mavi Gözlü Kent” Tekirdağ’da bir araya geldik.
Toplantımızda, ülkemizin içinde bulunduğu mevcut ekonomik tablo, tarım ve hayvancılığa cazibe kazandırılması noktasında kırsal kalkınmada yerel yönetimlerin rolü, su kaynaklarının verimli kullanımı ve çevre kirliliğinin önlenmesi, gıda güvenliğinin sağlanması, küresel iklim değişikliğiyle mücadele ve geleceğimiz için yeni nesil eğitim modelleri hakkında fikir alışverişinde bulunduk.
Bu çerçevede Cumhuriyetimizin ilk yıllarındaki büyük kalkınma hamlesinin yapı taşı olan İzmir İktisat Kongresi çalışmaları ele alınırken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç SOYER de “İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi” çalışmaları hakkında sunum gerçekleştirdi.
Ülkemiz ekonomisinde yaşanan ağır tablonun vatandaşlarımıza olan yansıması ve maliyeti her geçen gün artmaktadır. Belediyelerimiz de bu ağır koşullar nedeniyle ekonomik açıdan ciddi sorunlar yaşamakta, sıkıntılar çekmektedir. Tüm bu sorun ve sıkıntılara rağmen kurumlarımız, vatandaşlarımızın yaşadıkları sıkıntıları asgari düzeye indirmek için hiçbir fedakârlıktan kaçınmamaktadır.
Cumhuriyet tarihimizin en ağır ekonomik koşulları yaşamasına, maliyetlerin her gün katlanarak artış göstermesine karşın; ekmek, ulaşım ve su gibi temel konularda diğer gider kalemlerimizden tasarruf ederek halkımızın yanında olduk, olmaya devam ediyoruz.
Büyükşehir Belediyelerimiz, bir yandan halkçı yönetim modelini uygularken bir yandan da yatırım ve hizmetlerini aksatmadan büyük bir şevkle sürdürmektedir. Bu hizmetlerin önemli kısmı ise sanayi destekleri, kırsal kalkınma hamleleri ve sosyal belediyecilik uygulamalarından oluşmaktadır. İnanıyoruz ki bu zorlu süreci aşmanın yolu dayanışma ve üretimden geçmektedir.
Toplantımızda ayrıca sağlık çalışanlarımızın son dönemde gittikçe artan mesleki sorunlarını ele aldık. Halk sağlığı için büyük bir özveriyle hizmet veren çok değerli sağlık çalışanlarımızın özlük haklarının iyileştirilmesi ve sağlıkta şiddetle mücadeleyle ilgili yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması konusunda çağrıda bulunuyoruz.
Toplantımız vesilesiyle milletimizin bağımsızlık ve hürriyet sevdasının nihai vesikası olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı şimdiden kutluyor, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi şükran ve minnetle anıyoruz.
Tarihimizden aldığımız yüce sorumlulukları geleceğimize dair nice umutlarla bütünleştirmeye, bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da çok çalışmaya ve ara vermeksizin üretmeye devam edeceğiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.