DOLAR 18,5039
EURO 18,1433
ALTIN 988,22
BIST 3.179,99
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 25°C
Yağmurlu
Tekirdağ
25°C
Yağmurlu
Paz 22°C
Pts 22°C
Sal 19°C
Çar 20°C

Albayrak Tekirdağ’daki bütün siyasilere sordu: Tekirdağ neden bunca yıl hizmet alamadı?

Albayrak Tekirdağ’daki bütün siyasilere sordu: Tekirdağ neden bunca yıl hizmet alamadı?
22.09.2022
A+
A-

Tekirdağ’a 4,5 milyon lira alt yapı yatırımı yaptık. Kentin bir bu kadar daha yatırıma ihtiyacı var. AK Parti iktidarı 20 yıldır tek başına iktidarda, Meclis Başkanı Mustafa Şentop ve Faik Öztrak bu kentten olmasına rağmen Tekirdağ’ın sorunları bitmiyor. Ak Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel diyor ki ‘Tekirdağ’a 180 doktor tayin ettirdik’. Bunun adı hizmet değil ki! Şehir Hastanesi yaptırdınız doktor tayin etmek zorundasınız!
>>Tekirdağ’da birçok fabrika ve organize sanayi bölgesi var. Ancak vergilerin büyük bir kısmı İstanbul’a aktarılıyor. Oysa bu şirketlerin su verme, çöp toplama gibi hizmetlerini biz karşılıyoruz. Bu konuyu Cumhurbaşkanına ilettim. Ama hala neyi bekliyorlar bilemiyorum. Sorunların çözümü için Tekirdağ’ın Ak Parti ve CHP’li milletvekillerinin bir araya gelmesini çok arzu ediyorum. Bu durum kentimiz için çok faydalı olur.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ile kentin sorunlarını konuştuk, hayata geçen ve hayata geçirmek istediği projeleri hakkında sohbet ettik. İkinci dönem Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Kadir Albayrak, Tekirdağ’ı Türkiye’nin en gözde kentleri arasında yer alması iddiasını taşıyor,

Başkan Kadir Albayrak, Büyükşehir Belediyesi’nde göreve geldiği günden bu yana Tekirdağ’ın en temel sorunu olan alt yapıya el attı, ciddi yatırımlar gerçekleştirdi. Ancak kentin hala büyük sorunlarının olduğunu ifade eden Albayrak son 20 yıla dikkat çekerek, bu duru[1]mun nedenini ihmal edilmişliğe bağlıyor.

Tekirdağ Sahili’nde birtakım düzenlemeler yapıldı ancak hala bazı eksikliler olduğunu düşünüyorum.  Özellikle de gençlerin etkinlik yapabileceği (tenis, futbol, voleybol gibi spor aktivitelerinin yanı sıra kültür-sanat aktiveleri) nde eksiklikler olduğunu düşünüyorum. Siz sahili bu açıdan nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tespitinizde haklısınız. Bu eksikliler var. Sahilde vatandaşın daha da memnun olacağı etkinlik yerleri yok.  Sadece normal klasik gezinti yerleri var. Ama o da yetmiyor.

Tekirdağ Sahili’nde Lunapark’ın arka kısmında kalan bölgeyi almak ve o bölgeye kafeteryalar, restoranlar yapmak istediğinizi ancak Milli Emlak’ın o bölgeyi size vermediğini belirtmiştiniz? Burası ile ilgili son durum nedir?

Tekirdağ sahilini göreve geldiğimiz zaman üç bölüme ayırdık. Birinci bölümü yürüyüş parkuru olarak düzenledik. Kafeteryaların ve balıkçıların bulunduğu yerden lunaparka kadar olan ikinci bölüm tamamen Tekirdağ’ı görsel bir şekilde anlatan alan oldu.  Üçüncü bölümü ise Amfi Tiyatronun arka kısmında kalan 60 dönüm genişliğindeki yer olarak planlamıştık.   Orayı bize vereceklerini tahmin ediyorduk.  Hatta biraz daha ileriye devam ederek bütün o bölgede kafeterya ve lokantaların olmasını planlıyorduk. Hatta balıkçıların bir kısmını da oraya kaydıracaktık. Ancak üçüncü bölümde çok zorlandık. Uzun bir süre Ankara’dan cevap gelmedi. Sonra orasını limanla birlikte başka birine verdiler. Biz itiraz ettik ve mahkemeyi kazandık. Mahkeme o bölgenin bize verilmesi yönünde karar aldı. Fakat hala verilmedi. Bu konuda yazışmalar yaptık. Üst mahkemeye müracaat ettik. Onun cevabını bekliyoruz. Ama çok zaman kaybettik. Orada bir miktar yerimiz vardı eski lunaparkın bulunduğu noktada. Oraya kay kay pisti ve çocukların beğeneceği yerler yaptık ama daha orada yapmamız gereken çok güzel sosyal mekânlar olacaktı. Bekliyoruz yasa biz verilmesi gerektiğini söylüyor. Çevre Bakanlığı ve Milli Emlak’tan cevap bekliyoruz. Mecburen verecekler ama.

Tekirdağ’ın merkezinde yapılan düzenlemeler her geçen gün nüfusu artan kent için yeterli mi?

Yaşım gereği Tekirdağ’ın 17 bin nüfusunu bilen birisiyim. 17 bin nüfus dediğiniz zaman Cengiz Topel Meydanı’nda sadece  dört tane taksi vardı. Hüseyin Pehlivan heykelinin olduğu yerden başlayıp mezarlığa kadar giden bir yer. Orası benim adımımla 3 bin adımı buluyor. En geniş yeri 15 metre en dar yeri de 11 metre.  Şimdi nüfus olmuş 210 bin. Hükümet Caddesi’nden her gün 35 bin araç geçiyor, 40 bine yakın insan geziyor. Biz orayı tek yöne çevirirken tıkanmış bir trafik devir aldık. Bir de o caddenin sonuna Tekira’yı yapmışlar bir de Perşembe pazarını kurmuşlar bir de bayram geldiği zaman düşünün. Biz böyle devir aldık. Dedik ki hiç olmazsa burayı tek yöne çevirelim. Sonrada İstanbul’daki bir ulaşım firmasından destek alarak trafiği çözdük. Tıkanma yok artık; en zor günler de bile.

Çarşıda esas yapılması gerekenlerin büyük bir kısmını tamamladık. Kendi hizmet binamız vardı deprem hasarı vardı diye yıktık. Tapu Dairesi vardı onu da yıktık.  O meydan lazımdı bize. Tekirdağ’ın bir meydana ihtiyacı vardı.  O meydanın altına 280 araç kapasiteli katlı otopark yaptık. Ama daha orada yapılacak şeyler var. Yapı Kresi Bankası ile Halk Bank’ın olduğu adayı bu iki bankayı yıkarak ferah hale getirdik.

Telekom adası ve Şoförler Odası’ndan başlayan adayı yıkarak  Zübeyde Hanım Parkı haline getirdik. Şimdi artık burada etkinliklerin yapılması lazım.  Valilik binasının bitmesini bekliyoruz. Valiliğin hamen karşısında Halk Eğitim Merkezi var daha bitmedi. 2023’ün sonu ya da 2024’ün ortasına kadar o bölge insanların etkinlik yapabileceği yerler haline gelecek.  İnsanlar sahile gitmektense burayı tercih edecek. Zamana ihtiyaç var. Bunlar kolay olmuyor.

Merkez genişletilemez mi?

Bu çok zor! Büyük bir kamulaştırma lazım. Dükkanların yıkılması gerekiyor.  Ben hatta başka bir şey düşündüm. Alttan metro ile Tekira’ya gidilebilinir mi diye?  Ama alt zemin hiç müsait değil.

Fakat çok önemli bir şey yaptık ve bunun reklamını da yapmadık. Muratlı Caddesi’nden gelen yağmur suları ve Tekira’ya giden yoldan gelen yağmur suları, hepsi direkler altında birikiyordu. Oradan da Namık Kemal İlkokulunun oradan denize dökülüyordu bu sular. Zaman içinde o ada o kadar aşınmıştı ki ada sallanmaya başlamıştı. Biz onun önünü kestik. Yeni bir hat yaptık direkler altından denize kadar ve bütün yağmursularını toplayarak denize dökülmesini sağladık.   Namık Kemal İlkokulu’nun önü sene iki defa çöken göçükler oluyordu. Oraya giden suları da kaldırınca o bölge normale döndü.

TEKİRDAĞ’IN HÜKÜMET TARAFINDAN YATIRIMA İHTİYACI VAR

Alt yapı ile ilgili yaptığınız yatırımlar hakkında bilgilendirmede bulundunuz TESKİ ile beraber. Ciddi bir yatırım üstelik…

Evet, Üç bin günde ne yaptık?  350 tane biten 50 tane devam eden proje var.  Bunlar 100 bin 200 bin liralık projeler değil, her biri 1 miyonun üzerinde olan projeler. Eski parayla 4,5 katrilyon yatırım yaptık ama Tekirdağ hala yutuyor. Tekirdağ’ın daha ciddi boyutta yatırımlara ihtiyacı var.

Neden?

Bu soruyu Tekirdağ’daki bütün siyasilere soruyorum ben de.  Özelikle 20 yıldır tek başına olan bir iktidar var. AK Parti iktidarı. Tekirdağ oysa vergi vergi sıralamasında ilk 10’da yer alıyor. Geçen yıl 9 katrilyon  vergi vermiş ama hizmet alamıyor. İşte bunu soruyorum ben. Tekirdağ’ın bu sorunlarının çoktan bitmiş olması gerekirdi. Ama hala devam eden sorunları var. Tekirdağ’ın hükümet tarafından çok ciddi yatırımlara ihtiyacı var.

Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel diyor ki;  Tekirdağ’a 180 tane doktor tayin ettirdim. Doktor tayin ettirmek bir hizmet değil!  Şehir Hastanesi yaptırmışsın, üniversite hastanesi var doktorların elbet  tayin olması lazım.

Ben sadece Çerkezköy’de 50 km asbest boruyu kaldırmışım. Ama Çerkezköy’ün  hala yatırıma alt yapıya ihtiyacı var.Çorlu’nun alt yapıya ihtiyacı var.  Bunların hepsini çıkardık.  Bir ay sonra 11 belediye başkanıyla Ankara’ya gideceğiz milletvekilleri ve Meclis Başkanımız Mustafa Şentop ile görüşeceğiz.  Kapaklı, Çerkezköy, Saray, Ergene, Çorlu’nun ihtiyaçları çok.

Ben  hep onu söylüyorum Sayın Meclis Başkanımız Mustafa Şentop’un Tekirdağ Milletvekili olması  bizim için kazanç.  Bunu iyi değerlendirmemiz lazım. Hiçbir şey olmasa bugüne kadar Tekirdağ’ın kentsel dönüşümünün tamamlanması gerekirdi. Deprem kuşağında Tekirdağ. Bir deprem olursa İstanbul ile beraber olacak çünkü aynı deprem kuşağındayız. İstanbul’dan yardım gelemez.  Tekirdağ’da 40 bine yakın bina var yüzde 65’i,  1999 depreminden önce yapılmış.

Ben çok bina yıktım; kendi hizmet binamızı yıktık. O bina çatır çatır sallandı. Bana dediler ki; ‘kendi binanı yıktın gittin kiraya geçtin’ diye. O binada bir kişinin burunu kanasaydı herkes bana hesap sorardı.  Kentsel dönüşümü Mustafa Şentop’un  biraz daha hızlandırması lazım.  Aydoğdu Mahallesi, 100 yıl Mahallesi, Zafer Mahallesi buralar çok sıkıntılı yerler.

Tekirdağ’da 14 tane organize sanayi bölgesi var. Yaklaşık olarak 150-160  bin çalışanı var.  1150-  1200 şirket bulunuyor.  Yaklaşık 2 bin 580 tane fabrika var. Ama bu şirketlerin yüzde 35’inin vergisi Tekirdağ’da kalıyor.  Yüzde 65’i İstanbul’a gidiyor. . Bütün vergi oraya gidiyor.  Biz yüzde 35 ile bile ne kadar güçlü sanayimiz var ki;  Türkiye’de vergi vermede ilk sıralardayız.   Toplanan vergilerin yüzde 6’sı Büyükşehir Belediyesi’ne geliyor.  Onların çöpünü ben alıyorum, suyu bizden alıyorlar. Bunun biran önce çözümlenmesi gerekiyor.  Bu konuyu Sayın Cumhurbaşkanımıza da söylemiştim. Ama ne gibi engeller var bilemiyorum.  Buradaki milletvekilleri çözer diye düşünüyorum. Mustafa Şentop Ak Parti’nin 2’inci adamı Cumhurbaşkanına  istediği zaman konuyu anlatabilecek biri. Faik Ötrak CHP’nin 2 ‘inci  kişisi. Türkiye’nin ekonomi uzmanı. Diğer milletvekillerimiz de çok başarılı bana göre.

Yeni milletvekilleri İlhami Özcan Aygun,   Çiğdem Koncagül hanım çok başarılılar. Biraya gelip konuşmaları lazım.

Bir aya gelebiliyorlar mı?

Bir  kere geldiler. Çok arzu ediyorum emin olun. Bu durumdan biz de çok faydalanacağız çünkü.

Ak Parti kanadının,   ‘CHP’li büyükşehir belediyeleri, merkezden gelen bütçenin yetersiz olduğu ve bu nedenle hizmet yapamıyoruz bahanesine sığındıkları”  şeklinde açıklamaları var. Merkezden gelen bütçe yetersiz mi?

Bütçenin hesaplama usulü var; bu hesaba göre  ‘sana bu kadar para gönderdim, sana az sana çok gönderdim’ diyemezler. Toplanan vergiyi pay ediyorlar. Göndermem diyemez. Vergi çok toplanırsa çok para geliyor az toparlanırsa az para geliyor.  Zaman zaman iktidar partisinin, kendi belediyelerine bakanlıklardan fon gibi  biraz fazla para verdiğini tahmin ediyorum. Tahmin ediyorum yüzde yüz diyemem. Ervak ihbar edemeyeceğim için.

Büyükşehir Belediyesi’nin geliri nedir?

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin üç tane geliri  var; iller bankasından gelen para ayda 20-25 milyon lira, maliye bankalığından gelen verginin yüzde 6’ sı o da yaklaşık olarak 150 milyon lira ve az da olsa  öz kaynaklarımız.  Ay da ortalama  200 milyon para geliyor.

Cüneyt Yüksel (Süleymanpaşa Belediye Başkanı)  ‘bize az para verdin ona çok para verdin’ onu söylüyor. Ama şu anda bugüne kadar  harcadığım   paraları nüfusa göre baktığımız zaman özellikle kırsal   kesimlere daha çok para harcamışım Malkara gibi.  Ereğli Ak Partili olmasına rağmen rağmen kişi başına düşen para miktarı fazla.  Süleymanpaşa’ da iyi. Çorlu’dan daha fazla yatırım almış.  Alt yapıdan dolayı gözüküyor o da.

Gelir gideri karşılıyor mu?

Şu anda iyi.  Borcumuz yok. İller bankasına borcu olmayan tek büyükşehir belediyesiyiz. Bir iki  bankaya 20- 25 milyon lira kadar borcunuz var.  Onu da bugünlerde ödeyeceğiz.

TEKİRDAĞ’DA YOL SORUNU DİYE BİR ŞEY KALMAYACAK

– Belediye Başkanı olduğunuz günden bu yana belediye hizmeti ve yatırım anlamında Tekirdağ’da yapmak isteyip de yapamadığınız neler var. “Keşke şunları da yapsam” dediğiniz yatırımlar kaldı mı?

-Öncelikle burada kentsel dönüşümün tamamlanmasını arzu ediyorum. Benim zamanımda Tekirdağlılar evlerinde rahatça oturabileceği bir aşamaya gelsin istiyorum. Heyecan yaşamasınlar. Bunu çok arzu ettim. Ama 150 dönümlük yeri yapana kadar bile çok zaman geçti. Evraklar bir yıl Ankara’da bekledi. İmzalanıp geldikten sonra ancak yapabildik. Kentsel dönüşüm önemli

İkincisi de Tekirdağ’ın bütün yollarını sıcak asfalt yapmayı düşündüm. Köyler dahil. Ama bu önünde sonunda olacak. Biz göreve geldiğimizde Tekirdağ’ın yol ağı 2 bin 150 kilometreydi. Bunun 400 kilometresi sağlam ve kullanılabilirdi. Hiç sorun yoktu Bin 750 kilometresi ise yol olmaktan çıkmıştı. Ne temel malzemesi kalmıştı ne de yüzey kaplaması. Çukurlarla doluydu. Yama yaparak kullanılıyordu. Bu güne kadar bu bozuk yolların bin 400 kilometresini yeniledik. Şuan sadece 300 kilometre yolumuz kaldı. Gelecek yılın sonuna kadar bunun da tamamını yenileyeceğiz. Yol sorunu diye bir şey kalmayacak.

2023’TE ÇOK SAYIDA KÜLTÜREL ETKİNLİK DÜZENLEYECEĞİZ

-Kültür ve sosyal faaliyetlerle ilgili ileriye dönük projeleriniz var mı?

-Elbette ki… Ancak Tekirdağ’da şuanda 26 yılda bitirilen bir kültür merkezimiz var. Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi. Tamı tamamına 26 yılda bitti. Yirmi yılı da bu iktidar zamanında geçti. Ben iki yıl içerisinde Saray, Kapaklı, Çerkezköy ve Ergene’de dört kültür sarayı yaptım. Her biri fonksiyon olarak merkezdekinden daha fazla. Dördünü de ilçe belediyelerine devrettim. Oralarda şimdi kültürel olarak her şey var. Büyükşehir Belediyesi olarak 2023 yılında bol bol sosyal ve kültürel etkinlikler yapacağız. İlkini de Tekirdağ’ın kurtuluşunun 100. yıldönümü olan 13 Kasım’da gerçekleştireceğiz.

Bu arada şunu da belirtmek istiyorum. Vatandaşlarımızdan kültürel etkinlikler gerçekleştirilmesi konusunda önerisi olanlar bize gelsinler, görüşelim. Her türlü öneriye açığız.

-Süleymanpaşa ilçe sınırları içinde bulunan çok sayıda yıkılmış bina arsası mevcut. Bunlar geçen zaman içinde ilgisizlikten ve bakımsızlıktan çöplüğe dönüşmüş durumda. Yabani bitkiler, ağaçlar büyümüş. Buralar kent içinde çok çirkin görüntü oluşturuyor. Neden temizletil miyor?

ŞEHİR İÇİNDEKİ YIKINTI YERLERİ İLÇE BELEDİYESİ TEMİZLEYECEK

-Buralar tamamen ilçe belediyesinin sorumluluğunda. Başka ilçelerde de bu tür yerler var ama Süleymanpaşa’da daha fazla. İlçe Belediye Başkanımız Cüneyt Yüksel’e söyledim. “Bir proje hazırlayın, bakalım. Bunların temizlenmesi için ne kadar masraf olacak?” diye. Hem temizlenecek yerler var hem de yıkılması gereken harabe yerler. Bunu yapacak olan da ilçe belediyesidir. Ben Başkana söyledim. “Gücün yetmiyorsa oturup birlikte proje yapalım” dedim. Bir hazırlık yapacak inşallah. Bekliyorum.

-Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’in büyükşehir belediye başkanlığına aday olacağını söylemesi hususunda ne düşünüyorsunuz?

CÜNEYT YÜKSEL ÇOK HEYECANLI AMA KENDİNİ FRENLEMESİ GEREK

-Cüneyt Bey olsun, başka bir arkadaş olsun. Büyükşehir Belediye Başkanlığı gönüllerinden geçebilir. Hiçbir zaman ne kıskançlık yapar, ne de gönül koyarım. Saygı da duyarım. Demek ki kendinde bu cesareti görüyor. Ama şimdi şöyle düşünelim: Şimdi sen Süleymanpaşa Belediye Başkanlığını kazanmışsın. 31 Mart 2019. 4 Nisan’da mazbatanı da almışsın. Sonra, “Ben Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olacağım. Gönlümden geçiyor” diyorsun. Bir defa sen önce kazandığın belediyenin hizmetlerini bitir. Önce göreve geldikleri günden buyana geçen günleri dolu dolu geçirmeleri lazım. Ondan sonra kendine güvenen aday olur. Ama size daha önemlisini söyleyeyim; Önemli olan aday olmak değil. Önemli olan seçilmektir. Bu çok önemli. Halkın karşısına gideceksin.

Geçtiğimiz günlerde kendi partisinden bir arkadaşa şunu söyledim. Kendine iletmesi için. Dedim ki; Cüneyt beye söyleyin. Kendisinin birkaç yorumcusu var. Sosyal medyada devamlı lehine yorumlar yaparak, göklere çıkarıyorlar. Bu kadar göklere çıkarmak doğru değil. Biraz eleştirip, tenkit etmek gerekir ki, kendini toparlasın.”

Çok dolduruyorlar. Biraz tenkit etmek, eksiklerini yazmak gerekir ki, kendini frenlesin. Genç arkadaş. Son sürat gidiyor. Ama biraz sakinleşmesi gerekiyor. Gençlik heyecanı iyi ama tecrübe de çok önemli. Bazı olayları soğukkanlı karşılamak lazım.

Aday olacak mısınız?

Bu konuyla ilgili şimdiye kadar bir şey söylemedim.  Seçimin geldiği gün oturur konuşuruz, vatandaşa sorarız. Sizlere sorarız. Genel merkez tamam veya devam der. Vatandaş der ki bana; senin daha 564 günün var önce bu zamandaki hizmetlerini tamamla biz de verdiğimiz sözlerimizi tutacağız. ELÇİN YILDIRAL-TUNCAY DAĞLI

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.