DOLAR 18,5206
EURO 17,7108
ALTIN 964,50
BIST 3.265,64
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 28°C
Açık
Tekirdağ
28°C
Açık
Per 28°C
Cum 28°C
Cts 25°C
Paz 23°C

CHP 99’UNCU KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADI: Değişmeyen tek hedef çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmış bir Türkiye!

CHP 99’UNCU KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADI: Değişmeyen tek hedef çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmış bir Türkiye!
09.09.2022
A+
A-

CHP 99’uncu kuruluş yıl dönümünü kutladı. Tekirdağ’daki cumhuriyetin temel ilkelerine vurgu yapılırken, “Saraya karşı milletin kayıtsız şartsız egemenliğinin iradesini esas alan Cumhuriyeti yeniden ortak bir değer haline getirmek, demokrasi ile taçlandırmak bugün her şeyden daha öncelikli bir görevdir” dedi.

CHP 99’uncu kuruluş yıl dönümünü tüm Türkiye’de kutladı. Tekirdağ’da Valilik önündeki Atatürk heykeli önünde gerçekleştirilen kutlama törenine;  il ve ilçe parti teşkilatı temsilcileri, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve vatandaşlar katıldı. Törende CHP İl Başkanı CHP İl Başkanı Şener Zeynel Saygın, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Saygın bir konuşma yaparak,   Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu CHP’nin  99’uncu yaşını kutlarken değişmeyen hedeflerinin çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmış bir Türkiye yaratmak olduğuna vurgu yaptı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Halk Fırkası ismiyle kurduğu partinin;  padişahlığa  karşı cumhuriyeti,  hanedanlığa karşı halkçılığı, ümmetçiliğe karşı milliyetçiliği,  dinin belirli bir zümre ve kişilerin çıkarları için kullanılmasına karşı laikliği ilke olarak benimsediğini hatırlatan Saygın,  1934 yılında bu ilkelere Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde devrimcilik ve devletçilik ilkelerinin  eklendiğini söyledi.

Bu altı ilkenin partinin ambleminde 6 ok şeklinde sembolize edildiğini kaydeden Saygın,  “Partimiz sürekli kendini yenileyerek çağın gereklerine 99 yılına ulaşmış. Dünyada uzun siyasi hayata sahip ender partilerden biridir. Bunun yanından ülkemize milletimize demokrasimize düşman olanların ümmetçiliği geri getirmek isteyenlerin denetim olmadan devleti ve halkı soyabileceği bir düzen peşinde olanların, padişahlığa özenenlerin düşmanca tavır ve davranışlarıyla mücadele etmek zorunda kalmaktayız” diye konuştu.

Türkiye’nin uzun zamandır bir başıboşluk içinde olduğuna vurgu yapan Saygın,  “Türlü ideolojilerin panayırına dönüşmüştür. Bunun sonucu çılgınlık boyuna varacak karmaşadır. Bu zor şartlar altında ülkemize milletimize aydınlık ve demokratik bir gelecek sağlamak için üzerimize uygulanan baskılara aldırmadan cesaret ve kararlılıkla iktidara yürüyoruz. Hepinizin çok iyi bildiği gibi CHP’nin ideolojisinin temel kaynakları eşi emsali olmayan bir kurtuluş savaşı sonrasında inşa edilen ve mazlum milletlerin örnek aldığı cumhuriyetin kurucusu Atatürk’ün devrim ve ilkeleri; özgürlük, barış, eşitlik, dayanışma, hukukun üstünlüğü, emeğin üstünlüğü, gelişmenin bütünlüğü, doğanın ve çevrenin korunması, çoğulcu ve katılımcı demokrasiyi esas  alan sosyal demokrasinin  evrensel kuralları ile Anadolu ve Trakya’nın felsefi birikimidir.

‘BUGÜN EN BÜYÜK SORUN İKTİDARIN KÖTÜ YÖNETİMİDİR’

Partimiz 99’uncu yaşını kutlarken değişmeyen hedefimiz çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmış bir Türkiye yaratmaktır. Bu hedefe ulaşmak için evrensel aklı ve dijital düşünmeyi esas alan bir eğitim sisteminin benimsenmesi ve hayata geçirilmesi şarttır. Ülke yönetiminden sorumlu olanların özellikle son dönemlerde uyguladığı teslimiyetçi, emperyalist güçlerin çıkarlarına hizmet ettiği milletimizce görülüyor.

Türkiye genç nüfusu,  kaynakları,  coğrafi konum itibariyle zengin bir ülkedir. Bugün en büyük sorun iktidarın kötü yönetimidir. Bizler Türkiye Cumhuriyeti’nin kurduğu üniter yapısının parlamenter rejimin ve cumhuriyetin temel ilkelerinin yılmaz bekçileriyiz. Bizler tek adam rejimini sona erdirecek milletimizi bu cendereden kurtaracak iktidar olarak aydınlık ufuklara taşıyacak inançlı yürüyüşün çağdaşlığı benimsemiş olan insanların partisiyiz. Bizler Atatürk’ün ‘benim iki büyük esrim vardır;  biri TC diğeri CHP’ dir’ sözünün onur ve gururunu yaşıyoruz. Eserlerini canımız pahasına sahip çıkan partisiyiz. İktidara gelerek yoksulluk ve yolsuzluğu sona erdirecek olan CHP’nin 99’uncu kuruluş yıldönümünü aziz milletimizle beraber kutluyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

CHP Süleymanpaşa İlçe Başkanı Aycan Gündüz ise 81 ilde kutlama törenlerindeki ortak metni okudu.  Kurtuluş mücadelesinin ve kuruluş iradesinin siyasi önderi Cumhuriyet Halk Partisi 99 yaşında olduğunu belirten Gündüz,  “Bugün bu tarihi mirası coşkuyla kutlamak ve Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılını hep birlikte inşa etme kararlılığımızı bir kez daha güçlü bir sesle beyan etmek için buradayız” dedi. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, 9 Eylül 1923 tarihinde siyasi faaliyetlerine başlayan Cumhuriyet Halk Partisi’nin Türkiye’nin kuruluş mayasını oluşturan ve genç Cumhuriyet’i demokrasiye hazırlayan bir parti olduğunu söyleyen Gündüz,  “Saraya karşı milletin kayıtsız şartsız egemenliğinin iradesini esas alan Cumhuriyeti yeniden ortak bir değer haline getirmek, demokrasi ile taçlandırmak bugün her şeyden daha öncelikli bir görevdir” dedi.

‘AĞIR BİR TAHRİBAT YAŞANIYOR’

Cumhuriyetin yüz yıla yaklaşan tarihinin son yıllarının maalesef büyük bir yıkıma yol açan Tek Adam Rejiminin talan düzeni ile geçtiğinin altını çizen Gündüz, “Demokrasiyi, adaleti, kalkınmayı yok sayan talan ve tek adam rejiminin sonucunda çok boyutlu bir buhranın ağır tahribatı yaşanmaktadır. Milyonları yoksulluğa mahkûm eden bu yolsuzluk düzeni, bir avuç imtiyazlıya ciddi servet transferleri yaparak, halkın olan tüm kaynakları küçük bir sınıfın elinde toplamış, eşitsizlikleri derinleştirmiş, güvencesizliği artırmıştır.

 

Ancak umutsuzluğa yer yok! Talan ve tek adam rejiminin ülkemizi sürüklediği bu çok yönlü buhrandan güçlendirilmiş parlamenter sistemi kurarak, Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırarak, egemenliği tekrar kayıtsız şartsız millete devrederek, hukukun üstünlüğüne dayalı hukuk devletini kurarak ve hepimizin birlikte zenginleşeceği üretim ekonomisini ve sosyal devleti inşa ederek çıkacağız” diye konuştu.

Seçimleri işaret ederek konuşmasına devam eden Gündüz, “Önümüzdeki dönem, talan ve tek adam rejiminin bu ağır tahribatına, bu derin buhrana karşı tüm toplumsal kesimlerle yanıt üreteceğimiz önemli bir tarihi eşiktir. CHP olarak, demokratik ve müreffeh geleceği halkımızla birlikte inşa etme ve toplumsal barışı tesis etmenin tarihi sorumluluğunu taşıyoruz. Tüm hakları yok eden ve toplumu ayrıştırarak kutuplaştıran bugünün iktidarının yıkıcı siyasi anlayışının yerine kamu yararını gözeten, toplumsal barışı güvence altına alacak aydınlık bir geleceği el birliği ile kuracağız. Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılında, demokrasi, adalet, üretim ekonomisi, sosyal devlet ve sürdürülebilirliği merkezine alan, toplumsal barışı ve kamu yararını güvence altına alan bir siyaseti inşa etmek idealiyle durmaksızın çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

CHP’nin,  Cumhuriyetin demokrasi ile taçlandıracak, hak temelli bir kalkınma hamlesi ile herkesin zenginleştiği ve refaha kavuştuğu, güvenceli ve insan onuruna yakışır bir geleceği kuracak tarihsel mirasa, birikime, gelecek vizyonu ve siyasi iradeye sahip olduğunu dile getiren Gündüz şu sözlerle konuşmasını noktaladı:  Cumhuriyet Halk Partisi, 99. Kuruluş Yıl Dönümünde yine halkımızın umut kaynağı olmanın getirdiği onurlu sorumluluğun bilincindedir. İkinci yüzyılına giren Cumhuriyetimiz, milletin iradesi ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin gelecek vizyonu ile yeniden dünyanın saygın bir ülkesi haline gelecektir. Sorumluluğumuz büyük. Kararlıyız. Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti, yine onun eseri olan Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yüceltilerek yoluna devam edecektir. Kuruluş Yıl Dönümümüz kutlu olsun.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.