DOLAR 18,8162
EURO 20,6784
ALTIN 1.181,08
BIST 4.761,93
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 10°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
10°C
Az Bulutlu
Cum 9°C
Cts 3°C
Paz 2°C
Pts 3°C

DEVA PARTİSİ TEKİRDAĞ İL BAŞKANI HASAN BERK ÇEBİ: “LİDER HAREKETİ DEĞİL KADRO HAREKETİYİZ!”

DEVA PARTİSİ TEKİRDAĞ İL BAŞKANI HASAN BERK ÇEBİ: “LİDER HAREKETİ DEĞİL KADRO HAREKETİYİZ!”
07.12.2022
A+
A-

DEVA Partisi Tekirdağ İl Başkanı Hasan Berk Çebi, Trakya Demokrat gazetesine verdiği röportajda, DEVA Partisi’ni lider hareketi olarak değil, kadro hareketi olarak niteledi ve “DEVA Partisi yeni bir siyasi kültür inşa ediyor. Önümüzdeki 30 yıla yön verecek olan bir parti ve bunların temelleri atılıyor” dedi.  

6’lı masadaki partilerin Tekirdağ il başkanlarında, yukarıdaki birlik görüntüsünün yerele yansımadığı yönünde bir görüş var. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Belki kendi aranızda bir araya geliyorsunuzdur ama bu halka ve basına yansımıyor olabilir mi?

6’lı masanın il başkanları ile sürekli istişare halindeyiz. Tekirdağ küçük bir yer. Geçmişten tanıdığımız kişiler il başkanları, arkadaşlarımız, ağabeylerimiz. 6 il başkanı olarak evet bir araya gelmedik, ancak az bir zaman kaldı diye düşünüyorum. Bundan önce birkaç kez teklif geldi, oy potansiyeli yüksek olan partilerden ama değerlendirilemedi. Biz parti olarak, bu sürecin onların önderliği şeklinde ilerlememesi gerektiğini düşünüyoruz. Bizlerin, onların önderliği altında küçük partiler olarak gözükmenin doğru olmayacağını konuştuk aramızda.

Bir araya gelelim, konuşalım diye birkaç kez deneme yaptılar. Ama somut hale varamadı. Genel başkanlar arasında son yapılacak bir mutabakat var. Bu mutabakatın akabinde 6’lı masa, ittifak olarak bazı illerde bir araya gelineceği ile ilgili bazı açıklamalar yapacaktır. Ama bu hala bir olasılık. Netleşen bir şey yok! Bazı illerde 6’lı masa olarak, 6 il başkanı bir araya geliyor, fakat genel başkanların mutabakatı netleşmeden, 6’lı masa il başkanları olarak bir araya gelip, kamuoyuna bir söylemde bulunmamız doğru olmayacaktır. 6’lı masa il başkanları bir araya geldiğinde ortak bir söylem üretmeleri gerekiyor. Dışarıda ayrı ayrı bir söylem üretildikten sonra dağınık bir görüntü verir. Bunun da doğru olmayacağını düşünüyorum.

Zannedersem seçim kararı alındıktan sonra her şey daha netleşecek. 6’lı masanın ortak adayı belirlendikten sonra, partilerin birlikteliklerinin, seçime giriş şeklinin veya ittifakın nasıl olacağı netleşecektir.

Aslında 6’lı masa olarak birçok konuda mutabıkız. Fakat şu an da genel başkanlar seçim sonrasında atılacak adımlar, güdülecek olan politika, bunların söylemleri ve çalışmaları üzerinde çalışıyor. Evet, bir iktidar değişikliği olacak ama ülkenin bir an önce toparlanması gerekiyor. Şu anki yapılan çalışmalar mutabakat altına alınıp, imzalanacak olan şeyler. Bunlar çok önemli. Anladığım kadarıyla birkaç ufak şey kaldı. Bundan sonra da umarım ki demokrasi için 6’lı masa bir arada yürür.

HER KESİMİN SORUNUNA ÇÖZÜM GETİREN EYLEM PLANLARIMIZ HAZIR!

DEVA Partisi olarak Tekirdağ’da halka kendinizi nasıl anlatıyorsunuz? Partinizin görüşünü vatandaşa aktarıp, onların oyunu alabilmek için ne gibi çalışmanız var?

Partimiz iki buçuk yıl önce kuruldu. Biz iki buçuk yıldır sahadayız. Yeni kurulan bir parti olduğumuz için önce kendimizi, Genel Başkanımız Ali Babacan’ı ve DEVA Partisi’nin logosunu tanıtma amaçlı saha çalışması yaptık. Ali Babacan tanınıyor, biliniyor ve güven duyulan bir insan. Bundan önce yaptıkları onun için bir teminat. Gerçekten de partimize karşı hep bir tebessüm var. Ama DEVA Partisi’nin logosuyla öpüştürülmesi gerekiyordu. Bunlarla alakalı sürekli saha çalışması yaptık. Kendimizi anlatma şeklimiz ise alan alan, kısım kısım değişiyor. Köy ziyareti yaptığımızda ayrı, esnafa gittiğimiz de ayrı oluyor. H3r kesimin şu anda ayrı sıkıntısı var. Çiftçinin farklı, sanayicinin farklı sıkıntısı var. Esnafın ise apayrı bir sıkıntısı var. Partimizi, ziyaret ettiğimiz kesimlere göre anlatmaya çalışıyoruz.

22 tane eylem planımız var. 16’ncısının lansmanı oldu. Her alanda bir eylem planı geliştirildi. Çiftçinin ayrı, eğitimin ayrı, sanayicinin ayrı, kadının ayrı, esnafın ayrı, gençler için ayrı. Her alanda çözüm önerileri sunabileceğimiz eylem planları oluşturuldu. Bu eylem planları vatandaşların sorunları dinlenerek oluşturuldu. Esnaf, çiftçi, kadın vs.. gelen söylemler harmanlanarak ortaya çıktı. Vatandaşlarla görüştüğümüzde, ‘sıkıntılarınızı eylem planları yapıp, dediklerinizi taahhüt altına aldık, kitapçık haline getirdik’ diyoruz.

Adil Yargılanma Eylem Planı, Çevre İklim Değişikliği Eylem Planı, KHK’lılar için bir eylem planı… Bunu bugüne kadar Türk siyasi tarihinde hiçbir parti yapmadı. Biz bir nevi şu anki iktidara kopya veriyoruz. Alın bunları çalışın, bu da çözüm önerileri bunlarla birlikte bu işin altından kalkarsınız’ diyoruz. Ama kopya çekmeyi dahi beceremiyorlar.

Partinizin kuruluşundan bu yana geçen sürede vatandaşın DEVA Partisi’ne olan bakış açısında ne gibi bir gelişme oldu?

Yeni kurulan bir parti olduğu, Genel Başkan Ali Babacan’ın bir partiden ayrılıp, yeni bir parti kurduğu ve yeni bir yola çıktığı için tabii ki önce vatandaş nezdinde önyargılar olabiliyordu. Ama bu durumla çok nadir karşılaştık. İnanın bana, belki bugüne kadar on binin üzerinde esnafla temas etmişizdir, bunların arasında bize önyargılı yaklaşan bir elin parmağını geçmez. Bazen ‘davayı sattınız’ şeklinde söylemlerle karşılaştık. Ama bunu söyleyen sayısı da beş altı kişiyi geçmez. Gün geçtikçe partimize olan teveccüh daha da artıyor. Tabii buradaki en büyük sıkıntımız ana akım medyada pek çıkamamamız. Büyük bir ambargo altındayız. Genel Başkanımızın da, ‘şu kanallarda çıkartılmıyoruz. Parasını vermemize rağmen olmuyor’ dediği birkaç kanal var. Birkaç kanal dediğim medyanın yüzde 90’nı. Ama geride kalan yüzde 10’luk kısmı da, Türkiye’nin şu anda yüzde 50’sinden fazlası izliyor. Bizim için önemli olan o. İnsanların bakış açısında en baştan beri farklı bir teveccüh var. Ama şu anda çok daha yoğunlaştığını sahada da görüyoruz. Bize destek olan çok vatandaşımız var. Bundan önce saha çalışması yaparken, hala DEVA Partisi’ni bilmeyen birçok vatandaşımız vardı. En son Sağlamtaş köyüne gittik. Oranın pazarını dolaştık. 60 yaş üstü vatandaşlarımız bile büyük bir teveccüh ile karşıladı ve ‘DEVA Partisi’ni biliyoruz. Ali Babacan’ı destekliyoruz’ dediler. Bu, benim için beklenmedik bir durumdu. Bir yandan partiyi ve logosunu tanıtmaya çalışırken, kentin en ücra köşesinde ‘beni de üye yapın’ diyen vatandaşlarla karşılaşmak harika bir duygu. Yolun başından beri tohumları eken bir il başkanı olarak böyle güzel yaklaşımlarla karşılaşıyorum.

Türkiye’de vatandaş, oy vereceği partinin liderinin kim olduğuna çok önem veriyor. Parti politikasına veya vaatleri ikinci planda kalıyor. Ama bir de partisinden memnun olmayıp, oy vereceği yeni bir parti arayışı içinde olanlar var. Kararsız kalanları, DEVA Partisi’ne oy vermesi için nasıl ikna edersiniz?

Herkesin, her alanın sıkıntısı farklı. Her alanın sıkıntısıyla ilgili çözüm önerilerimiz var. Bu konuda seçmene nasıl yaklaştığımıza örnek verecek olursak; mesela ben sizin gazeteci olduğunuzu biliyorum. Bir gazetecinin özgürce yazması, haber yapıp, halka ulaştırması çok önemli. Biz de özgürlükler için, adalet için, ifade özgürlüğü için, serbest kalem için DEVA Partisi diyoruz. Özgür bir gazetecilik için, kaleminizi rahat konuşturabilmeniz için DEVA Partisi’ne oy vermeniz gerektiğini düşünüyorum. Zaten parti programımızın ilk sayfasında özgürlükler, basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğü ile ilgili maddeler yer alıyor. Çünkü önce özgürlükler, akabinde hukuk ve adalet, ondan sonra ekonomi zaten gelecek olan şeydir. Bunların hepsi ayrı ayrı şeyler, ama arasından birini çektiğinizde, ülkenin tekrardan ayağa kalkmasının imkânı yok. Biz önce vatandaşı dinliyor, ihtiyaca göre çözüm planı oluşturuyoruz.

Esnafa gittiğimizde ‘sen özgürce konuşabilmelisin’ demem, onun için bir fazla şey ifade etmeyebilir. Ama sosyal yardım alan çok sayıda insanımız var. Birçoğu aldığı sosyal yardımın iktidar değiştiğinde kesileceğini düşünüyor. Hâlbuki daha çok artacak. Bizim Sosyal Politika Eylem Planımız bizim açık ve net, hepsi taahhüt altında. Bizim her alanda çözüm önerilerimiz var. Ülkenin yarınları için gerçekleştirilecek binlerce vaadimiz var. Gazeteciler için farklı, emekli öğretmen için farklı, esnaf için farklı, sanayici için farklı, öğrenci için farklı. Örneğin, enflasyonu iki yıl içinde tek haneli rakama indireceğimizi söylüyoruz.

Anayasa maddeleri açıklandı. Bu maddelerin yerelde ve ülke genelinde yansıması nasıl oldu?

İnsanların gerçekten çok büyük geçim derdi var. Kış geldi; geçen sene kışın esnafı dolaştığımızda birçok esnafın elektrik giderini düşürmek için lambasını yakmadığını gördük. Dükkân açık mı, kapalı mı, içeride insan var mı, yok mu diye, bakıp anlamaya çalışıyorduk. Politikayı okuyan, siyasetin içinde olan kanaat önderleri veya fikirlerine önem verdiğimiz, bu havayı koklayan insanlarla konuştuğumuzda, şu ana kadar Türkiye siyasi tarihinde 6 partinin bir araya gelip de, bir anayasa yazması olayının ilk kez yaşandığını gördük. Bu durum istişarelerin, ortak aklın önemini gösteriyor.

Vatandaştan çok olumlu dönüş aldık. Yapılan gerçekten de çok büyük bir başarı. ‘Umut verici, gelecekle alakalı bir umudumuz yeşermeye başladı’ diyen birçok telefon aldım. Anayasa açıklandıktan sonra tekrardan sahadaydık. Çorlu’da yaptığımız esnaf ziyaretlerinde, bu birlikteliğin hoşlarına gittiğini gördük. Fakat çok büyük, çok farklı sıkıntılar içerisindeler.

GÖSTERİLECEK ADAYIN ÖNÜNÜ KESECEK EYLEMLERE KARŞI BİR ÖNLEM!

6’lı masanın Cumhurbaşkanı adayı netleşmiş olabilir mi? Sizce kamuoyuna açıklanacak isim kim olacaktır?

Çok iddialı bir cumhurbaşkanı olacağına eminim. Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili bence süreci 6’lı masa gayet iyi ilerletiyor. Net bir aday belli değil. Şu an vatandaşın anlaması gereken aslında bu seçim sistem seçimi olacak. Bu seçim cumhurbaşkanlığı sistemini mi istiyorsunuz, parlamenter sistemi mi istiyorsunuz? Burada bir nevi ortak aklı veya meclisi veya kuvvetler ayrılığını bunları oylayacağımız bir seçim olacak. Önümüzdeki Ocak ayı sonuna kadar açıklanır diye düşünüyorum.

6’lı masanın aday adını şuan açıklamaması, adayın önünü kesecek davranışlara karşı bir önlem olabilir mi?

Ben de bunu düşünüyorum. Olasılıklardan biri de bu! Fakat şöyle de bir durum var; adım adım her konuyla ilgili çalışmalar yapıyorlar. 3 – 4 ay öncesinde bir cumhurbaşkanı adayı seçildi farz edelim. Cumhurbaşkanı adayı kime göre, İYİ Parti’ye göre mi, CHP’ye göre mi bir şey konuşacak? DEVA Partisi’ne göre mi? Gelecek Partisi’ne göre mi? Demokrat Parti’ye, Saadet Parti’ye göre mi? Bunların hepsinin mutabakat altına alınması gerekiyor. Önce söylemler dahil, vaatler dahil, çözüm önerileri dahil! Bunların hepsinin alt yapısı yapıldıktan sonra ‘evet A kişisi cumhurbaşkanı adayımızdır’ denebilmeli. Bunların çalışması yapılıyor şu anda.

Ayrıca, seçilecek olan Cumhurbaşkanı adayı 85 milyona hitap edebilmeli. 6’lı masanın söylemlerinin haricinde de hitabeti olmalı.

‘ALİ BABACAN, AK PARTİ İÇİNDE MUHALEFET EDEN TEK İSİMDİ’

AK Parti Hükümeti’nin içerisinden gelen bir Genel Başkanınız var. Halk ile konuşurken size onun bir yansıması geliyor mu? ‘Şuanki durumdan siz de sorumlusunuz’ diyen var mı?

Bunları söyleyen belli kalıpların dışına çıkamamış, orada sıkışmış olanlar. Ama bunlarla çok karşılaşmıyoruz. 2009’da ilk istifasının vermiş bir Genel Başkan Ali Babacan. 2011’de yine istifasını vermiş, 2014’te tekrardan veriyor. Fakat şöyle bir durum var; içeride bazı şeylerin değişmeye başladığını gördüğünde, içeriden bir değişiklik için çaba göstermeyi tercih ediyor. Yani bırakıp gitmekten ziyade, içeride mücadele vermeyi tercih ettiğini söylüyor kendisi. Ancak biz, kendi içyapılarında olanı bilemeyiz.

Genel Başkanımızın 2012- 2013-  2014 yıllarında paylaştığı kamuoyunda canlı yayınlarda söylediği söylemleri paylaşıyoruz. Parti içerisinde tek muhalefet yapan bir parti üyesi var o da Ali Babacan.

‘YENİ BİR SİYASİ KÜLTÜR İNŞA EDİYORUZ’

DEVA’nın Tekirdağ’daki oy potansiyeli nedir, anket çalışması yaptırdınız mı?

Bugüne kadar bir anket çalışması yaptırmadık. Ben kesinlikle ve kesinlikle herhangi bir baraj sorunu yaşayacağımızı düşünmüyorum. Yüzde yüz eminim buna. Sahada ve vatandaş nezdinde de bunu görüyorum. Zor bir dönem. DEVA Partisi yeni bir siyasi kültür inşa ediyor. Bizim parti binamızda ve binalarımızın hiçbir yerine Genel Başkanımızın resmi yoktur mesela dikkat edin. Bu lider hareketi değil, bu bir kadro hareketi. Çünkü ülkenin gerçekten ihtiyacı olan şey lider hareketi değil, bir kadro hareketidir. Bunda 6’lı masa içerisinde de Genel Başkanımızın rolü çok büyük.  ‘İstişare ile birlikte bu altı parti bir araya gelsin ve çözümleri hep birlikte ele alalım ve yarınlar için bunların adımlarını atalım’ diyen ve 6’lı masanın çalışan başkanlarından birisi Ali Babacan. DEVA Partisi yeni bir siyasi kültür inşa ediyor. Önümüzdeki 30 yıla yön verecek olan bir parti ve bunların temelleri atılıyor.

Türkiye’nin bir portresini çizmeye kalksanız, ekonomik sosyal siyasal olarak yurt dışındaki vatandaşlara ne anlatırsınız? Neticede onlar da oy verecek

Ben yedi sene İtalya’da yaşadım. Biz toplum olarak bayrak ile doğuyoruz, milliyetçilik duygularımız had safhada. Türk toplumu çok duygusal. Bu duygular genelde sömürülüyor. Yurt dışından da vatandaşımız genel olarak bir lider statüsünde birini görüyor. Yurt dışındaki vatandaşımızda da zaten ülke özlemi var, gel dediğinde gelemiyor. Oradaki rahatlığa alışmışlar. İnsan odaklı bir sistem var çünkü. Ama o özlem o duygular kullanılıyor. Oradaki vatandaşlarla da birebir temas kurmak gerekiyor. Başka bir şansımız yok.

‘ÖZGÜRLÜK VE ADALET OLMADAN EKONOMİ DÜZELMEZ’

Ekonomi sıkıntılar olmasa, halk alışverişlerde enflasyonun etkisini görmese, iktidara yine oy verir mi?

Özgürlükler olmadan, cepte paranın olmasının imkânı yok. Kısa bir süre için olur. Özgürlük, adalet bu zincirler bir araya gelmedikten sonra ekonominin düzelmesinin imkânı yok!  Zaten sadece ekonomik sıkıntı olsaydı Genel Başkanımız Ak Parti’yi bırakmazdı ki!

Ekonomi değil sıkıntı, adalet, sıkıntı eğitimdeki adalet, sıkıntı özgürlükler! Ekonomi odaklı bir süreç yaşamıyor ülke şu anda. Bu saatten sonra vatandaş cebine giren üç beş paraya kanmaz. Çünkü dolar daha da artıracak. İstediğin kadar para bas! Asgari ücret 8- 9 bin olsa da yine aynı açlık sınırının altında kalacak. Krediler indi veya Tekirdağ’da daire fiyatları 3-3,5 milyon faizler indiğinde daireler olacak 4, 4,5 milyon. Ona gene erişemeyecek ki insanlar. Arabaya yine erişemeyecek ki insanlar.

 

İktidar değişmediği takdirde gelecek karanlık mı diyorsunuz?

Ooo!! Kesinlikle. Şu an yarınlarla alakalı bir şey sunamıyorlar.

‘BİRİLERİNE DOKUNMAK HEP HAYALİMDİ’

Siz siyasete neden girdiniz?

Kalıcı bir şeyler yapmak çocukluğumdan beri hep hayalimdi. Kalıcı bir şeyler bırakmam lazımdı dünyaya. Ya da birilerine dokunmam lazım veya faydalı olmam lazım veya hizmet etmem lazımdı. Siyaset hiç aklımdan geçmedi. İçimde sadece bu vardı. Siyasetin s’sini düşünmezdim ama bir kapı açıldı, ben de bunda bir hayır vardır diyerek o kapıdan içeriye girdim.

Kişisel bir siyasi hedefiniz var mı?

Ben nerede faydalı olacaksam, nerede hizmet edeceksem, her şeye açığım. Siyasete girerken, siyasetçinin hedefi olur denilir, hiçbir zaman öyle bir hedefim olmadı. Hedef işin içine girdiği zaman, orada yalan devreye girer, orada düzenbazlıklar girer, orada başkalarının üzerine basman lazım. Ben hiçbir zaman bunların doğrultusunda çalışmayacağıma karar verdim. Böyle bir insan da değilim.

“AK Parti ve CHP’nin ikinci adamları Tekirdağlı ama bölgemiz yeteri kadar hizmet alamıyor” diye yakınmalar var. Siz aynı düşüncede misiniz?

Alamadık doğru. İstanbul’un dibinde, bu kadar olanakları olan bir memleket çok az vardır Türkiye’de. Ve hiçbir zaman ihtiyacı olan yatırımı alamamıştır. Her gelen çarpık bir şeyin peşindedir, o çarpıklık da şehre yansımıştır. En basit örneği Hürriyet Mahallesi. Bu mahalle yeni olmasına rağmen, orada bile bu çarpıklığı yansıttılar.

Nedeni ne sizce?

Vizyon meselesi diye düşünüyorum. Bunu yapacak olan iktidar. Muhalefet tarafında bunu yapabilecek bir alan yok.

Yerel yönetimleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Klasik bir söylemdir ama benim için taş üstüne taş koyan değerlidir. Herkes hizmet etmeye çalışıyor doğrusuyla ya da yanlışıyla. Hepsini eleştirenler var, çünkü taraflar. Yapılan işler kolay değil. Ve gerçekten zor bir dönemden geçiyor ülke. Bu belediyelere de yansıyor. Doğal gaz artıyor, belediyeler için de aynı şekilde artıyor. Doların, mazotun bir an da çıkması belediyeleri de sıkıntıya soktu.

DEVA Partisi halkın derdine deva olabilecek mi?

En ufak bir şüphem olsa, burada durmam. Burada zamanımı harcamam.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.