DOLAR 18,5206
EURO 17,7108
ALTIN 964,50
BIST 3.265,64
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 28°C
Açık
Tekirdağ
28°C
Açık
Per 28°C
Cum 28°C
Cts 25°C
Paz 23°C

Eğitim Sen’den 81 İlde Ortak Çağrı: Öğretmen emeğini değersizleştiren Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu iptal edilsin!

Eğitim Sen’den 81 İlde Ortak Çağrı:  Öğretmen emeğini değersizleştiren Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu iptal edilsin!
19.08.2022
A+
A-

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun Anayasa Mahkemesi süreci devam ederken, iktidar tarafından yasalaştırılmasına tepki gösteren Eğitim Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamil Sarı, öğretmen emeğini değersizleştiren bu sürecin bir an önce durdurulmasını talep etti.

ELÇİN YILDIRAL
Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun, eğitim emekçilerini kariyer basamaklarına ayırarak bölen, rekabete zorlayan ve eşit işe eşit ücret ilkesine aykırı bir içerikte hazırlandığı gerekçesiyle eğitimciler, Anayasa Mahkemesi’ne iptali için başvurmuş, Anayasa Mahkemesi süreci devam ederken de Kanun Meclis’ten geçerek yasalaşmıştı. Bu duruma tepki gösteren Eğitim Sen 81 ilde ortak açıklama yaparak, Anayasa Mahkemesi’ne, haksız süreci durdurmaya yönelik olarak karar sürecini hızlandırması çağrısında bulundu.
Tekirdağ’da yapılan açıklamada Eğitim Sen Şube Başkanı Kamil Sarı, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun eğitimin asli bileşenlerinin görüşü alınmadan, masa başında hazırlandığını belirterek, iktidarı ve Milli Eğitim Bakanlığını eleştirdi. Kanunun, öğretmenlerin idaresi dışında hazırlandığını ve eğitim emekçilerinin bütün eleştirilerine rağmen iktidar tarafından yasalaştırıldığını ifade eden Sarı, Anayasa Mahkemesi süreci devam ederken yönetmelik yayınlanmış ve öğretmenlik kariyer basamakları sürecinin uygulamasına başlanmıştır. Anayasa Mahkemesi’nin bir an önce bu haksız süreci durdurmaya yönelik olarak karar sürecini hızlandırmasını talep ediyoruz. Ayrıca sendikamız tarafından yönetmeliğin bütün maddelerine ilişkin Danıştay’a açılan iptal davası da kamu vicdanını yaralayacak eşitsizlikler ortaya çıkmadan bir an önce sonuçlanmalıdır” diye konuştu.
Eğitim emekçilerinin bu kanun ve yönetmelik kapsamında angaryaya dönüşen seminer kıskacına alınmasına, sınavda kariyer basamaklarına karşı olduklarını dile getiren Sarı, öğretmen emeğini değersizleştiren bu sürecin bir an önce durdurulması gerektiğini belirtti.

 

‘YENİ BİR ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU HAZIRLANMALI’
Sarı, kapsamlı ve bütüncül bir Öğretmenlik Meslek Kanunu, tüm eğitim emekçilerinin ekonomik taleplerini ve başta iş güvencesi olmak üzere öğretmenlerin temel haklarını, sosyal, demokratik ve özlük haklarını güvenceye almak zorunda olduğunun altını çizerek şöyle devam etti: “Mevcut meslek kanununun öğretmenlerin ihtiyaçlarını karşılamadığı açıkça ortadadır. Bundan dolayı yeni bir meslek kanunu düzenlenmek zorundadır. Öğretmenler lehine bir içerik taşıması gereken meslek kanunu, ILO ve UNESCO tarafından 5 Ekim 1966’da kabul edilen “Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı”na uygun şekilde düzenlenmelidir.”

‘BANKA PROMOSYONLARI GÜNCELLENMELİDİR!’
Ülkemizde son aylarda enflasyon tamamen kontrolden çıkmış, işçi ve emekçiler başta olmak üzere geniş halk kitleleri zamlar altında ezilerek geçim derdine düşmüştür. Yıl başından bu yana Türk lirasında yaşanan aşırı değer kaybı ve yüksek enflasyon nedeniyle, daha önce imzalanan ve halen yürürlükte olan banka promosyon sözleşmeleri nedeniyle, kamu emekçileri ciddi anlamda ekonomik zararla karşı karşıyadır. Enflasyonun yüzde 20’nin altında olduğu ve çalışanların bu enflasyona göre maaş ve ücret zammı aldığı dönemde imzalanan sözleşmeler, resmi enflasyonun yüzde 80’leri aştığı ve çalışanların maaşlarının enflasyon farkı nedeniyle arttığı dönemde bütün anlamını yitirmiştir. Kamu emekçilerinin bankaya yatan maaşlarında ‘enflasyon farkı’ nedeniyle artış olurken, eski enflasyon oranı ve maaş düzeyine göre saptanan promosyonlar komik düzeyde kalmıştır. Bu nedenle başta kamu bankaları olmak üzere tüm bankalar, maaş ödediği emekli ve çalışanlara verdiği promosyonları, geçmişe yönelik olanları da kapsayacak şekilde güncellemelidir.
‘EĞİTİM ÖĞRETİME HAZIRLIK ÖDENEĞİ YILDA İKİ KEZ ÖDENMELİ’
2020 yılında 1210 TL, 2021 yılında 1250 TL olarak verilen eğitim ödeneği, günümüz enflasyon oranları ve kırtasiye kalemlerindeki ciddi artışlara rağmen, yandaş sendika sayesinde 2022 yılında sadece 1325 TL olarak ödenecektir. Ekonomik krizin geldiği düzey ve enflasyon oranları dikkate alındığında bu rakamın çok yetersiz olduğu açıktır. Gerekli düzenlemeler bir an önce yapılmalı ve eğitim öğretime hazırlık ödeneğinin, ayrımsız bütün eğitim ve bilim emekçilerine bir maaş tutarında ve yılda iki kez ödenmesi sağlanmalıdır.”

************

EĞİTİM İŞ’TEN OKULLARDA VE ALANLARDA EYLEM YAPMA KARARI
Eğitim İş Sendikası da, “Meslek Kanunu’nun iptali isteğiyle yeni eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla hem okullarda hem alanlarda eylemler yapma kararı aldı. Önce işyerlerinde konuya afişler ve kokartlarla dikkat çekecek olan sendika, bu ay sonunda da siyasi partilere ziyaretler gerçekleştirecek. Yeni dönemin başında yapılacak seminerlerde de öğretmenler “Mesleğimiz onurumuzdur” kokartları takacak. Ayrıca “Twitter etkinliği” düzenlenecek, öğretmenler kurul toplantısında sendika genel merkezince hazırlanacak metin okunacak ve kurul tutanaklarına geçirilecek. Eğitim İş, daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı önünde toplanarak burada açıklama yapacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.