Dolar 32,7682
Euro 35,0901
Altın 2.459,44
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 29°C
Açık
Tekirdağ
29°C
Açık
Pts 31°C
Sal 31°C
Çar 31°C
Per 31°C

İYİ PARTİ’DEN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜNDE AÇIKLAMA: GEREKİRSE HER HAFTA BURADA OLACAĞIM!

İYİ PARTİ’DEN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜNDE AÇIKLAMA: GEREKİRSE HER HAFTA BURADA OLACAĞIM!
11 Eylül 2023 13:53 | Son Güncellenme: 11 Eylül 2023 14:00
A+
A-

İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı Gökhan Metiner, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde açıklama yaparak, kronikleşen eğitim sorunlarına dikkat çekti. Hükümet’ten sorunların çözümü için adım atmasını beklediklerini ifade eden Başkan Metiner, “Bunun takipçisi olacağız. Gerekirse her hafta İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne gelerek, çözüme kavuşan ve kavuşmayan sorunları açıklayacağım” dedi.

İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanlığı,  yeni eğitim öğretim yılının ilk gününde  Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde açıklama yaptı. İYİ Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Ali Mürtaza Tiryaki ve ilçe örgütünün de katılım gösterdiği açıklamada eğitimde yaşanan sorunlar ele alınarak, Hükümet’ten gereğinin yapılması talep edildi.

Açıklamayı İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı Gökan Metiner okudu. Başkan Metiner, yeni eğitim öğretim yılının kronikleşmiş  sorularla başladığına dikkat çekerek, çözümleri bir yana fırsat eşitliğinin giderek derinleştiğini ve çoğaldığını söyledi.

‘SEÇİM ÖNCESİ VAATLER UNUTTURULMAYA ÇALIŞILIYOR’

Ekonominin içinde bulunduğu durumun  en çok da en mağduru etkilediğini ifade eden Metiner, ” Yüksek enflasyonun öğrenci, veli, eğitim çalışanları üzerinde oluşturduğu ağır yüklerin çözümü bir yana seçim öncesi verilen sözler dahi unutturulmaya çalışılıyor” dedi.

Hükümet’in seçim öncesi öğrencilere bir öğün yemek verileceği yönünde vaatte  bulunduğunu hatırlatan Metiner, “Öğrencilerimiz okula aç gidiyor. Öğrencilerimizi doyuramıyoruz. Hükümet’in sözünü tutmasını bekliyoruz” diye konuştu.

 

‘İKİNCİ EL ÖĞRENCİ KIYAFETLERİ  İNTERNETTE SATIŞA ÇIKTI’ 

2023-2024 Eğitim öğretim yılına sağlıklı beslenme, barınma ve ulaşım sorunlarıyla girildiğine dikkat çeken Metiner, “ İkinci el öğrenci kıyafetleri internet satış ağlarına düştü bile. Tek bu gösterge bile ülkemizde yaşanan yoksulluğun boyutunu görmek için yeterlidir” diyerek, Akaryakıt, yurt ve kiralara gelen zamlarla  ebeveynler için ulaşılamaz hale geldiğini söyledi. Velinin  çocuğunu servis aracı ile okula gönderemez hale geldiğini belirten Metiner, “Çocuğu bir yükseköğretim programına yerleşen veli sevinmesi gerekirken evladı ile ekonomik koşulları arasında sıkışıp kalmıştır” ifadelerini kullandı.

‘ÇOCUKLAR KALABALIK SINIFLARA İKİLİ EĞİTİME MAHKUM EDİLDİ’

Pandemi dönemi oluşan öğrenme kayıplarının Kahramanmaraş merkezli deprem ile yenilerinin eklendiğini vurgulayan Metiner,  öğrenme kayıplarının  giderilemediğini söyledi.  Eğitime yeterli kaynak aktarılmadığını ifade eden Metiner şunları kaydetti:  “Bu durum eğitim yatırımlarının ihtiyaç oranında yapılmaması sonucunu doğurmuştur. Bu uygulamalarla çocuklarımız adeta kalabalık sınıflara, ikili eğitime mahkûm edilmiştir.

Bütün olumsuzluklarına ilave olarak kapatılan 20 bin 600 köy okulu açamadıkları için taşımalı sistem garabeti de ısrarla sürdürülmektedir. Deprem bölgesinde yıkılan okul binaları yapılmamış; eğitim çadırlar, konteyner ve benzeri gibi geçici ve elverişsiz koşullarda sürdürülecektir.

‘ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNİN SAYGINLIĞI AZALTILDI’

Bir uzmanlık mesleği olan öğretmenlik mesleği ekonominin olumsuz koşullarına kurban edilmiştir. Öğretmenin daha az ücretle istihdamına amaçlayan ücretli ve sözleşmeli öğretmen uygulaması ısrarla sürdürülmektedir. Bu eşitsiz uygulama ile öğretmenler ayrıştırılmış iş barışı bozulmuş, mesleğin saygınlığı azaltılmıştır.

Yine Öğretmenlik Meslek Kanunu ile öğretmenler ayrıştırılmıştır. Bu uygulama ile öğretmenlerin ekonomik ve özlük hakları sınav ve kariyer odaklı hale getirilerek meslek barışı bozulmuştur.

‘ÖRGÜN EĞİTİMİN İÇİ BOŞALTILDI’

Okullarda mevcut öğretmen ve yardımcı personel açığı devam etmektedir. Yarım milyona yakın atanamayan öğretmenin olduğu bir ülkede öğretmen açığının olması ancak yönetememekle açıklanabilir.  MEB yönetici atama süreçleri liyakati değil sadakati öncelemiştir. Bu durum eğitimin niteliğinin sürekli düşmesini sağlamıştır. 12 yıl zorunlu eğitim sözden öteye geçememiştir. Mevcut sistem ve ekonomik koşullar öğrenci devamsızlıklarını artırmıştır. Yine Açık öğretim zorunlu öğretimden bir kaçış alanı olarak tercih edilmiş ve örgün eğitimin içi boşaltılmıştır. Mesleki eğitimde başlatılan Mesleki Eğitim Merkezi uygulaması ile çocuklar okullarından uzaklaştırılmış çocuk işçiliği oluşumunun önü açılmıştır. Üniversitelere tepeden atanan rektörler, yöneticiler yükseköğretimin özerkliğini ve bağımsızlığını ortadan kaldırmıştır.”

‘EĞİTİM PİYASA KOŞULLARINA TERK EDİLDİ’

Eğitimin bir anayasal hak olmaktan çıkarılmış piyasa koşullarına terk edildiğine dikkat çeken Metiner,    “Fırsat eşitliği sağlanması gerekirken birçok çocuğumuz eğitim öğretimden mahrum kalacaktır.

2023-2024 eğitim öğretim yılına okullar fiziki altyapı, donanım, kalabalık sınıflar, ikili eğitim, taşımalı eğitim, eğitim programlarının çağın ihtiyaçlarından uzak oluşu, dini cemaat ve vakıfların yurtlarına çocuk ve gençlerin yönlendirilmesi, öğretmenlik mesleğinin ayrıştırılması, atanamayan öğretmenler gibi çok sayıda sorunla girilmektedir.  Bütün bunlar bizlere ekonominin olumsuz koşullarına eğitimin kurban edilmekte olduğunu göstermektedir.

;’BEYİN GÖÇÜ KATLANARAK DEVAM EDİYOR’

Uyarıyoruz uygulanan eğitim politikalarıyla çocuk ve gençlerimizde oluşan geleceksizlik duygusu derinleşmekte, beyin göçü katlanarak büyümektedir” diye konuştu.

Metiner taleplerini ise şu şekilde sıraladı:

  • Bir an önce eğitime aktarılan kaynak OECD ülkeleri seviyesine çıkarılmalıdır.
  • Çocuklarımıza vadedilen ücretsiz yemek ivedilikle uygulamaya geçirilmelidir.
  • Okulların fiziki yetersizlikleri, donanım, öğretmen ve yardımcı personel ihtiyaçları giderilmelidir.
  • Eğitimin siyasallaştırılması uygulamalarına son verilmeli, eğitim programları akıl ve bilimin gerektirdiği çağın erişi düzeyine uygun hale getirilmelidir.
  • Öğrenci sayıları dikkate alınarak kapatılan köy okulları da en kısa sürede açılmalıdır.
  • Yargı kararları uygulanarak ANDIMIZIN okullarımızda okunmasına hemen başlanılmalıdır.

‘TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Eğitimi çok önemsediklerini hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin bir an önce refah seviyelerinin  artırılması,  öğretmenlerin daha iyi eğitim verebilmesi öğrencilerin de daha iyi eğitim alabilmesi için  Hükümet’in gereğini yapmasını beklediklerini kaydeden Metiner son olarak şunları söyledi: “Biz bunun takipçisi olacağız. Ben gerekirse Tekirdağ İl Başkanı olarak her hafta İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde açıklama yapacağım ve çözüme kavuşan ve kavuşmayan sorunları açıklayacağım.”

İYİ Parti üyeleri andımızı okuyarak açıklamasını sonlandırdı.


Trakya Demokrat Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.