DOLAR 18,8053
EURO 20,4336
ALTIN 1.164,91
BIST 5.191,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 6°C
Çok Bulutlu
Tekirdağ
6°C
Çok Bulutlu
Paz 6°C
Pts 8°C
Sal 8°C
Çar 11°C

KAMU EMEKÇİLERİ İNSANCA YAŞAM İÇİN BİR GÜNLÜK İŞ BIRAKTI

KAMU EMEKÇİLERİ İNSANCA YAŞAM İÇİN BİR GÜNLÜK İŞ BIRAKTI
12.01.2023
A+
A-

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Tekirdağ İl Başkanlığı, insanca yaşabilecekleri ücret için bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Memur ve emekli maaşlarına verilen yüzde 30 zamma tepki olarak yapılan iş bırakma eyleminde, kamu emekçilerinin ve tüm emeklilerin maaşlarına en az asgari ücret artış oranı kadar zam yapılması talep edildi.

Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası, Anadolu Eğitim Sen, Büro-İş, Tüm Öğretmenler Sendikası, Tüm Yerel Sen ve Eğitim-İş Tekirdağ temsilcileri Hasan Ali Yücel Meydanı’nda bir araya gelerek, memur ve emeklilere yapılan yüzde 30 zammı iş bırakma eylemi ile protesto etti.
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu öncülüğünde; halayların çekildiği, türkülerin söylendiği protesto eyleminde kamu emekçileri, insanca yaşayabilecekleri bir ücret talep ederek, AK Parti iktidarının kendilerine layık gördüğü ‘sefalet ücreti’ni kabul etmediklerini söyledi.
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Tekirdağ İl Başkanlığı adına basın metnini okuyan Burçin Karakundak, kamu emekçileri ve emeklilerinin adeta bermuda Şeytan Üçgeni ile karşı karşıya olduğunun altını çizerek; İktidarı, Memur Sen ve TÜİK’i sert bir dille eleştirdi.

‘ENFLASYONA GÖRE MAAŞ ZAMMI SIFIR ZAM DEMEKTİR’
İktidar, TÜİK ve yandaş konfederasyonun yarattığı girdap ile kamu emekçilerinin karın tokluğu dahi diyemeyeceğimiz bir sefalet ücreti ile yaşamaya çalıştığını ifade eden Karakundak, yıllardır bu üçlünün aynı oyunu oynadığını söyledi. TÜİK’in her altı ayda bir iktidarın ekonomi politikalarına uygun oranlar açıklayarak gerçek enflasyonu gizlediğinin altını çizen Karakundak, “İktidar TÜİK verilerine göre enflasyon farkını vererek lütfedercesine artış oranı açıklıyor! Oysa her zaman altını çizdiğimiz üzere enflasyona göre maaş zammı “sıfır” zam demektir. Sahte rakamlardan ibaret TÜİK verilerine göre maaş zammı ise reel gelirimizin erimesi, yoksulluğumuzun artması demektir. Buna rağmen yandaş Konfederasyonun yetkilileri avuçlarını patlatırcasına iktidarı alkışlıyor, en ufak bir ahlaki duyarlılık göstermeden “başardık başardık” diye ortalıkta geziyor” diye konuştu.

 

‘20 YILDA ALIM GÜCÜMÜZ SÜREKLİ ERİDİ’
Karakundak, kamu emekçilerinin AK Parti iktidarı döneminde alım gücünün sürekli eriğine dikkat çekerek, kamu emeklilerinin 20 yıl önce emekli ikramiyesi ile ev alabiliyor iken bugün hayalini bile kuramadığını kaydetti. Karakundak şöyle devam etti: 20 yıl önce asgari ücretin 2 katını geçen en düşük kamu emekçisi maaşı bugün geldiğimiz noktada asgari ücretin altına indi. Asgari ücretin 3 katını aşan ortalama kamu emekçisi maaşı ise bugün asgari ücretin sadece 500 TL üzerindedir. Sadece bir yıl önce yoksulluk sınırının yaklaşık yarısına denk gelen en düşük kamu emekçisi maaşı bugün yoksulluk sınırının üçte birine kadar indi.”

‘İBRETLİK BİR İKTİDAR VE YANDAŞ SENDİKA İLE KARŞI KARŞIYAYIZ’

3 Ocak’ta enflasyon rakamları açıklandığını ifade eden Karakundak, “TÜİK’e göre enflasyon; aylık yüzde 1.18, altı aylık yüzde 15.4, yıllık yüzde 64.27 olmuştur. Yine TÜİK verilerine göre emekçilerin ve halkın temel harcama kalemi olan gıdada resmi enflasyon yıllık yüzde 77.87’ye, kira-konut enflasyonu ise yüzde 79.83’e ulaşmıştır. İktidar büyük bir gürültüyle kamu emekçilerinin ve emeklilerin 2023 Ocak maaşlarının yüzde 25 artırılacağını açıkladı. Büyük tepki üzerine daha 24 saat geçmeden artış %30 olarak revize edildi. Sanki %25’i söyleyen muhalefetmiş gibi kendileri çalıp kendileri oynadı.
İbretlik bir iktidar ve yandaş sendikacılık ile karşı karşıyayız. 6,5 milyon kamu emekçisi ve emekli, yandaş konfederasyonların ve iktidarın sahte enflasyon rakamlarını bir kuruş aşmayan TİS mutabakatlarının bedelini yıllardır ödemeye devam etmektedir.
İktidarın açıklamalarının, Cumhurbaşkanı’nın sahte TÜİK rakamlarının üzerine birkaç puan koymaktan ibaret “müjdesinin” yaşadığımız gerçek enflasyon ve alım gücünün korkunç erimesinin karşısında hiçbir karşılığı yoktur!
En küçüğünden en yaşlısına, işsizinden çalışanına, öğrencisinden esnafına kadar tüm halk TÜİK rakamlarının yalan, yoksulluğun gerçek olduğunu bizzat yaşayarak görmektedir. İşte bu yüzdendir ki, her gün şapkadan tavşan çıkarırcasına açıkladıkları “müjdelere” rağmen ücretler, alım gücü eridikçe erimektedir.

 

 

 

Yıllardır emeği ile geçim mücadelesi veren bizler gittikçe artan hayat pahalılığını iliklerimize kadar yaşamaya devam ediyoruz. Geldiğimiz noktada yıllardır sahnelenen bu oyunların sonuçlarını gizlemek artık mümkün değildir.
Yandaş medya ne kadar yalan bombardımanına tutarsa tutsun halkın yüzde 99’u kendi yaşadıklarından yola çıkarak gerçeğin öyle olmadığının farkındadır.
Tüm kamu emekçileri ve emeklileri %30’luk artışın yaşanan hayat pahalılığının sürdüğü koşullarda kısa sürede eriyeceğini bugüne kadar defalarca tecrübe etmiştir.
Bugün ülkedeki her beş kişiden biri açlık sınırı altında bir gelirle yaşamaya çalışmaktadır. Kamu emekçilerine ve emeklilerine yapılacak artışın açıklandığı 4 Ocak’tan bu yana, bir hafta geçmeden A’dan Z’ye her şeye fahiş oranlarda zamlar yapıldı. Elektrikten doğalgaza, gıda ürünlerinden geçen yıla göre en az iki kat artan kiralara kadar uzanan zam kasırgası hız kesmeden devam ediyor. Her iki çalışandan biri asgari ücretlidir. Bu kadar geniş bir kesime reva görülen asgari ücret ise son artışa rağmen daha ceplere bile girmeden açlık sınırı altında kalmıştır.

 

TALEPLER ŞU ŞEKİLDE

Karakundak kamu emekçilerinin ve emeklilerinin taleplerini şu şekilde açıkladı;
– Öncelikle yaşanan kayıpların bir nebze de olsa azaltılması için kamu emekçilerinin ve tüm emeklilerin maaşlarına en az asgari ücret artış oranı kadar zam yapılmalı
– İnsanca yaşamaya yetecek bir ücret için en düşük kamu emekçisinin maaşına eş yardımı, çocuk yardımı, kira yardımı, ulaşım yardımı gibi sosyal ödemelerde yapılacak artışlarla yoksulluk sınırı üzerine çıkarılmalı
– Tüm vergi yükünü ücretlilerin omuzlarına yıkan, her yıl daha da büyüyen gelir vergisi adaletsizliğine derhal son verilmesini, gelir vergisi birinci dilim oranının %15 ten %10’a düşürülerek yoksulluk sınırına kadar olan maaşların-ücretlerin birinci vergi diliminde sabitlenmeli.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.