Dolar
Euro
Altın
BİST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C
Tekirdağ
°C
°C
°C
°C
°C

MALAZGİRT ZAFERİ

MALAZGİRT  ZAFERİ
28 Ağustos 2023 16:55
A+
A-

Türk ordusu Turan taktiğine göre mevzilenmiş merkez kuvvetlerinin başında Sultan Alp Aslan sağ ve sol kanatlar muharebe sahasını yanlarındaki tepelere gizlenmişlerdi. Dördüncü bir gurup da müsait zaman gelince düşmanı arkadan çevirecek. Buna karşılık Bizans askerler klasik kütle savaşına göre hazırlanmışlardı.
Öğlen vaktinden bir iki saat önce Türk merkez kanadı hücuma geçti Romen Diojen ise karşısında az bir kuvvet görünce hemen mukabil hücumu başlattı.
Çok geçmeden Sultan Alp Aslanın emri ile sahte ricat hareketine girmişti. Fakat geri çekilirken de saplandığı yerden çıkamayan ucu çengelli oklarını maharetle kullanıyor Bizans ordusuna epey zayiat verdiriyorlardı. Ayrıca sağda ve solda gizlenen küçük Türk birlikleri aralıklarla ortaya çıkarak Bizan ordusuna şiddetli darbeler vuruyorlardı.
Romen Diojen derin bir şekilde ilerlemiş ordugahından bir haylı uzaklaşmıştı. Tepeler arkasında gizlenmiş Türk Askerleri düşman askerleri nin üzerine yanlarda kıskaç hareketine geçtiler. Ve geri kalan Türk Askerleri de Bizans ordusunu arkadan çevirerek çembere alınmıştı. Düşman düştüğü tuzağı fark edince artık iş işte geçmişti.
Bizans ordusundaki Peçenek ve Uz Türklerini Selçuklu saflarına geçişi düşman için bir talihsizlikti. Artık Türk Askerlerinin kılıçları her geçen dakika cendere büs bütün sıkışıyordu. Bizans ihtiyat kuvvetler ile fırsat bulabilen muharibler kaçmış geri kalan düşman askerleri teslim olup canlarını kurtarma derdine düşmüşlerdi. Akşam karanlığı çökünce Türk askerleri kesin neticeye ulaşmış ve muhteşem bir zafer kazanmış oldular.
Mağrur Bizans imparatoru Romen Diojen de esirlerin arasında idi. Sultan Alp Aslan ertesi gün huzuruna getirilen imparatora esir bir asker gibi değil adeta bir misafir gibi devrandı. Onun savaş sırasındaki taktik ve strateji hatalarını yüzüne karşı anlattı. Daha sonra imparatorun hürriyetini iade etti. Ve yanına muhafızlar katarak kendisini memleketine gönderdi. Romen Dioje Sultan Alp Aslanın Diojene gösterdiği Alicenaplığı karşısında hayretler içinde kalmıştı. Ve Alp Aslanın yanında ayrılınca yere kapanıp hüngür hüngür ağladı.
Malazgirt zaferi bizim için tarihimizin en önemli dönüm noktasıdır. Bundan sonra kitleler halinde Anadolu ya akan Atalarımız bu güzel toprakları ebedi vatan olarak bizlere emanet etmişlerdir.