Dolar 32,1936
Euro 35,0161
Altın 2.515,01
BİST 10.739,57
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 23°C
Parçalı Bulutlu
Tekirdağ
23°C
Parçalı Bulutlu
Sal 24°C
Çar 23°C
Per 24°C
Cum 24°C

MESLEK ODALARI VE ÜNİVERSİTELER KENT ÇALIŞMALARINA DAHİL EDİLMELİ!

MESLEK ODALARI VE ÜNİVERSİTELER KENT ÇALIŞMALARINA DAHİL EDİLMELİ!
31 Ekim 2023 09:41
A+
A-

>>Tekirdağ’daki yapılaşmanın alt yapı tamamlanmadan gerçekleştiğini belirten İMO Tekirdağ Şube Sekter Üyesi Cafer Çetin, önceliğin artan nüfusun barınma ihtiyacını karşılamak olduğunun, kaliteli yaşamın geri planda kaldığının altını çiziyor.

>>Tekirdağ’daki yapıların  genellikle 1999 depreminden önce inşa edildiğini söyleyen Çetin, imar planlarının da çok eski olduğuna dikkat çekiyor.

>>Çetin, üniversite ve meslek odalarını deprem ile ilgili yapılan çalışmalara mutlaka dahil etmesi gerektiğini dile getirerek, “Buradaki insanlar Tekirdağ’da bir taşı diğerinin üzerine koymak için çalışıyorlar. Bundan gocunacak bundan çekinecek bir şey yok ki!”  diyor.

Yerel seçime doğru giderken, belediye başkanlıkları için aday adaylığını açıklayanlara tanık olmaya başladık. Kısa bir zaman sonra da aday listeleri netleşecek. Seçim yarışmasının sonucunu da  31 Mart tarihinde göreceğiz.

Trakya Demokrat gazetesi olarak biz de Tekirdağ’da faaliyet gösteren demokratik kitle örgütlerinin, sivil toplum örgütlerinin, kurum ve kuruluş temsilcilerinin kenti yönetme iddiasında olan adaylardan beklentilerini sormaya karar verdik.

 “NASIL BİR TEKİRDAĞ İSTİYORSUNUZ?”  sorusundan yola çıktığımız yazı dizimize İnşaat Mühendisleri Odası(İMO)  Tekirdağ Şubesi  Sekreter Üyesi Cafer Çetin ile başlıyoruz.  Tabiî ki gündemimiz “deprem” oluyor.

Cafer Çetin, Tekirdağ’ın en öncelikli çözüm bekleyen meselesinin deprem olduğunun altını çiziyor. Tekirdağ’daki yapıların  genellikle 1999 depreminden önce inşa edildiğini hatırlatan Çetin, kentsel dönüşüm çalışmalarının ivedilikle tamamlanması gerektiğini belirtiyor. Yerel yönetimlerden talebini ise  şu sözlerle ifade ediyor:  “Belediyeler,  üniversite ve meslek odalarını deprem ile ilgili yapılan çalışmalara mutlaka dahil etmelidir!”

Cafer Çetin ile Tekirdağ’ın kentleşme ve yapılaşma sorunlarını, bu sorunların nasıl çözüme kavuşturulacağını, kentin depreme ne kadar hazırlıklı olduğunu konuştuk.

‘TEKİRDAĞ’DA ÖNCE BİNA İNŞA EDİLİYOR SONRA ALT YAPI YAPILIYOR’

Tekirdağ 8 yıl önce Büyükşehir ilan edildi. O günden bugüne Tekirdağ’daki kentleşme ve yapılaşmayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tekirdağ,  Büyükşehir Belediyesi’nin kurulumu ile kentleşmeye yeni başlayan, yeni yeni büyükşehir olan bir kent aslında. Tekirdağ’da eski mahallelerinin yanı sıra yeni kurulan mahalleler de var. Yeni kurulan mahallelerde önce alt ve üst yapının tamamlanması daha sonra yapılaşmanın başlaması gerekir. Ancak kentimizde yeni mahallelerdeki yapılaşma alt yapı ve üst yapı çalışmaları tamamlanmadan başladı.

Alt yapı dediğimiz zaman sadece kanalizasyon sisteminden bahsetmiyoruz, buradan geçen bir sürü hatlar var;  Elektrik hatları, internet hatları, doğal gaz hatları söz konusu. Bu hatlar tamamlanmadan bina inşa ediliyor. Park ve bahçe gibi üst yapılar var bir de. Ama Tekirdağ’da hatlar çekilmeden, park ve bahçeler yapılmadan; yeni yerleşim bölgelerinde yapılar oluşturuluyor. Önce yapılar yapılıyor daha sonra yollar yapılıyor daha sonra hatlar geçiriliyor. Bu şekilde ilerlediği için de sürekli yollar bozulup tekrar yapılıyor. Bu da hem bütçeye zarar veriyor hem de  kaliteli bir yaşama engel oluyor. Sürekli yolları bozuk bir kentte yaşamayı kimse istemez!

‘KONUT İHTİYACI YAŞAM KALİTESİNDEN ÖNCE GELİYOR’

Neden bu şekilde ilerliyor?

Büyükşehir belediyesiyiz evet ama Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi merkez düzeyinde alması gereken yatırımları almıyor.  Bu çok açık!  Tekirdağ’ın verdiği vergi oranını ve aldığı yatırım oranını herkes biliyor. Kent olarak vergi vermede çok öndeyiz fakat yatırım almada çok geride bir şehiriz. Bizim daha fazla yatırım almamız gerekiyor. Çünkü biz çok hızla büyüyen bir şehiriz. Avrupa’da nüfusun çok hızlı arttığı şehirlere baktığımızda Tekirdağ, Avrupa’da bile nüfusun çok arttığı önde gelen şehirdir.

Bu kadar nüfus artışının olduğu yerde konut ihtiyacı olduğu için bu ihtiyacı da karşılamak zorundasınız. Bu yüzden de önce binalar yapılıyor. Çünkü konut; barınma ihtiyacı, yaşam kalitesinden daha önce geliyor ne yazık ki!

 ‘TEKİRDAĞ GÖÇTEN EN NET ETKİLENEN ŞEHİR’

Tekirdağ’daki imar planları çok eski diye biliyorum

Evet! Yaklaşık 30 yıl önce yapılmış imar planları. Ve bu imar planlarına göre yapılaşıyoruz. O zamanlar oluşturulan imar planları o günkü nüfus baz alınarak hazırlanmıştı. Ama şimdiki şartlar çok değişti.  Nüfus planları yeterli değil, biz o nüfus planlarının çok üstüne çıktık. İstanbul gibi çok büyük bir metropolün yakınında bulunuyoruz. Son 5 yılda İstanbul iki milyonun üstünde bir göç verdi. Tekirdağ bu göçten en net etkilenen şehirlerden bir tanesi.

Ayrıca, kentleşme dediğimizde bir de şöyle bir şey var; Tekirdağ yapısı gereği kırsal nüfusun yoğunlukta olup kent nüfusunun azınlıkta olduğu bir şehirdi. Şimdi yeni yeni bu oran değişmeye başladı. Yüzdelik dilimde artık kent nüfusunun artışa geçtiğini söyleyebiliriz. Bu bağlamda baktığımızda bu kentleşmenin köyden kente gerçekleştiğini söyleyebiliriz.

Dolayısıyla Tekirdağ’a köyden kente göç olduğu gibi İstanbul’dan da göç var.  Bu  göçleri de göz önünde bulundurduğuz zaman şehrin plansız büyümesi bizim hiç istediğimiz bir şey değil.

Bu nedenle yeni imar planlarının hazırlanması lazım. Sadece belediyelerin değil, özellikle de üniversitelerin ve meslek odalarının imar planları hazırlanması aşamasında bulunmalı. Böyle bir daveti her zaman belediyelerden bekliyoruz.

‘İNSANLARA DOKUNAN PROJELER OLMALI’

Önümüzdeki dönemde nasıl bir belediyecilik anlayışı olmalı?

Sekiz sene içerisinde çok büyük alt yapı yatırımları oldu. Su ve kanalizayon düzeyinde öncesinde olmayan yatırımdan söz ediyorum. Park bahçeler yapıldı, okullar yapıldı ama şöyle bir gerçek var Tekirdağ için kentleşme açısından daha henüz yeni yeni oluşan bir kent yeni yeni büyüten bir kent, daha çok yolumuz var. Daha yapılacak çok iş var diye düşünüyorum. Belki önümüzdeki dönemde  sosyal belediyecilik anlamında da insanlara bire bir dokunan projeler olacaktır.

‘KRİZİN BOYUTLARINI GÖRMEMİZ GEREKİYOR’

Tekirdağ’da deprem gerçeği var.

Tekirdağ’da 1999 öncesinde inşa edilen binalar yoğunlukta. Bu binaların çok olduğu mahallerde dönüşüm başlamalı bir an önce.  Altınova’da açıklanan bir kentsel dönüşüm alanı var. Bu karar çok zor alındı. Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm için başlattığı proje ve bakanlık onayları yıllar sürdü. Bu kadar uzun sürmemeliydi. Çünkü deprem için önümüzde ne kadar süre olduğunu bilmiyoruz. Hem Büyükşehir olarak hem ilçe belediyesi olarak hem Ankara ve bakanlık düzeyinde bu işlerin hızlanması lazım. Daha akılcı, daha planlı ve  programlı daha çok kişiyi işin içine katarak bilhassa özellikle vurgulamak istiyorum üniversitelerin ve meslek odalarını bu işin içerisine katarak daha hızlı çözümler üretilmesi gerekiyor. Çünkü bizim her zaman kullandığımız bir söz vardır;

Yönetemeyeceğimiz krizlerin riskini alamayız!

Dolayısıyla bizim krizin boyutunu görmemiz gerekiyor. Bunun için de bizim hangi mahallelerde kentsel dönüşüm olması gerektiğini bilmemiz lazım. Tabiî ki bunun  örnekleri de var; Kocaeli Belediyesi,  İzmir Büyükşehir Belediyesi odalarımız ile protokoller imzaladı ve bu konuyu şu anda hallediyorlar. En azından yapı stokunun durumunu çıkartıyorlar. Yapı stokunun durumunu çıkartmak demek, sizin hangi bölgede önceliğinizin olacağını görmek demek.

Tekirdağ’da merkez ilçede bahsedilen bina sayısı 10 bin.10 bin binanın bir anda yenilenmesi mümkün değil! Hangi binanın öncelikle yenileneceğinin belirlenmesi gerekiyor.

‘BİR AN EVVEL ZEMİN ÇALIŞMASI YAPILMALI’

6 Şubat’taki depremden etkilenen bölgelerde çalışmalarınız oldu. Oradaki gözlemlerinizi Tekirdağ ile bağdaştırdığınızda nasıl bir risk bizleri bekliyor?

İnşaat Mühendisleri Odası Tekirdağ Şubesi olarak 6 Şubat depreminde ilk deprem bölgesine giden şubelerden biriyiz.  Bizim orada gördüğümüz şey oldukça dikkat çekiciydi; binaların eksiklikleri var, yapı hataları, malzeme eksiklikleri var evet! Ama bir de zemin sorunu var. Çok net gördük bu sorunu. Çünkü bize verilen bölge Maraş’ta  Ahırdağı’ nın eteklerinde bir mahalleydi. İlk dört sokak benim kontrolümdeydi. Buradaki binaları ben kontrol ettim. Benim sokağımda iki adet ağır hasarlı bina vardı. Aşağı indikçe bir alt dört sokakta 6 adet ağır hasarlı bina vardı, bir alt dört sokakta 20 adet ağır hasarlı bina vardı, bu şeklinde aşağı indikçe ağır hasarlı bina  artarak devam ediyordu. Ovaya doğru iniliyordu çünkü.

Mahalle aşağı yukarı aynı yıllarda kurulmuş, binalar aşağı yukarı aynı tarihlerde yapılmış, yapım teknikleri aşağı yukarı aynı,  yapım malzemeleri aşağı yukarı aynı. Burada tek değişken zemindi. Zeminin etkisini biz burada net bir şekilde gördük.

Tekirdağ’da zemini kötü olan birçok yer var. Altınova başta olmak üzere birçok bölge var. Bu bölgelerin, üniversite ile beraber bir araya gelerek öncelikle zemin çalışması yapılmalı. Mikro bölgelendirme çalışmaları yapılmasının ardından 1999 öncesinde inşa edilen binaların yıkımı başlayarak tüm Tekirdağ’ın elden geçirilmesi gerekiyor.

‘TEKİRDAĞ’DA CADDELER DAR, AFET PLANI HAZIR DEĞİL’

Deprem bölgesiyle Tekirdağ’ı bir konuda daha karşılaştırmak istiyorum, elzem bir konu olduğunu düşünüyorum.  Çalışmaları; deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrası şeklinde üçe ayırmamız gerekiyor. Şu ana kadar konuştuklarım deprem öncesi ile alakalı.

Bir de deprem anında bize bir afet planı gerekiyor. Bu planda en önemli şey ulaşım. Çünkü bir yere ulaşmamız gerekiyor. Maraş’ta en çok yıkımın yaşandığı Trabzon ve Azerbaycan Caddesi genişlik olarak Tekirdağ’daki Hükümet Caddesi ile Muratlı Caddesi’nin 3 katı. Ona rağmen iki bina karşılıklı yıkıldığında bırakın iş makinesinin geçmesini araba bile geçemez hale gelmişti. O kadar çok dar caddelerimiz var ki,  depremde iki bina karşılıklı hasar aldığında ulaşım konusunda öyle güçlükler yaşanacak ki öngörmemiz mümkün değil. Bunun riskini almamız da mümkün değil!

‘VALİLİK VE AFAD İLE ÇALIŞMAMIZ YOK’

Afet Planı çalışması hangi aşamada? Devletin kurumlarıyla koordinasyon sağlayabiliyor musunuz?

Afet planı çalışması başlatıldı. Başlamadan önce deprem bölgesinden bizim dönüşümüz beklendi. Tabi bu çalışma Valilik ve AfAD tarafında ne durumda orasını bilmiyoruz. Çünkü biz oda olarak oraya davet edilmedik. Bizi oda olarak davet eden Büyükşehir Belediyesi oldu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, biz Maraş’tan döndükten sonra tüm ilgili daire başkanlarıyla odamıza geldi. Ve dedi ki, ‘biz bu işe yoğunlaşacağız, siz de üniversite de bu çalışmanın içinde olacak.’  Biz bununla alakalı birçok toplantı yaptık. Büyükşehir nezdinde bu çalışmalar yapılıyor. Ancak Büyükşehir de elinden geldiğince bu çalışmayı yürütüyor. Çünkü hem deprem öncesi yapılması gerekenler ile ilgili çalışma yapıyor hem deprem sonrasında gerekli olacaklarla ilgili; afet bölgesi toplanma alanları, deprem sonrası çadır kentlerin, prefabrik kentlerin yapılacağı yerleri, alt yapıları götürmeye çalışıyor. Şu anda tam olarak yüzde yüz başarılı olabildiğimizi söyleyemeyeceğim. Daha önümüzde çok yol var. Ne kadar zamanımız olduğunu da bilmiyoruz. Mümkün mertebe çok hızlı hareket etmemiz gerekiyor.

‘10 BİN BİNANIN BİR ANDA DÖNÜŞMESİ MÜMKÜN DEĞİL’

10 bin bina içerisinde binaların yüzde kaçı risklidir?

Birçok parametre var işin içinde. O yüzden binaların yüzde kaçı riskli bilemiyoruz.  Süleymanpaşa’da 10 bin adet binanın bir anda dönüşmesi mümkün değil. Tekirdağ’da sıkıntı şu; binaların depreme dayanıksız çıkması durumunda insanların yerleşeceği yeni konutlar yok, konut stoklarımız yok yani.

‘BİNALARI YIKILACAK OLAN VATANDAŞLARIN KİRAYA ÇIKACAK PARASI YOK!’

Vatandaşlar bina ile ilgili depreme dayanıksız raporu geldiğinde, binanın yıkılması konusunda bir uzlaşıya varamıyor. Bunu vatandaşın isteğine bırakmak yerine devlet yıkımı zorunlu tutsa çözüm olmaz mı?

Bu işin re’sen yapılması mümkün değil şu anda. İsteğe bağlı olarak Büyükşehir Belediyesi yapıyor. Özellikle binanın çürüklüğünden emin olduğu halde deprem testi yaptırmayan vatandaşlar var. Bunun önüne geçmek için sistem gerekiyor, teşvik gerekiyor, ekonomi gerekiyor çünkü bu insanların binaları yıkıldığında bırakın yerine yaptırmalarını şu anda kiraya çıkacak maddi durumların yok.

Dolayısıyla bu planlanmadan, imar planları güncellenmeden kentsel dönüşüm için gerekli teşvikler verilmeden evlerin yıkılması mümkün değil. Bunun için tek bir kurumu kuruluşu suçlamak da adil değil.

Bu bütün herkesin sorumluluğu sadece bir kurumun kuruluşun ya da sadece vatandaşların sorunu değil. Bu konuda hep beraber çalışılması gerekiyor.

‘MAHALLE DÜZEYİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ SAVUNUYORUZ’

İMO olarak siz nasıl bir dönüşüm öneriyorsunuz?

Tekirdağ’da öncelikle imar planlarının yenilenmeli.  Planlar çok eski ve üzerinde çok katlı binalar var. Parsel bazında değil de ada bazında hatta mahalle bazında kentsel dönüşüm olması gerektiğini savunuyoruz. Çünkü mahalle düzeyinde kentsel dönüşüm yaptığımızda yolları da genişletebilirsiniz, yeşil alanların da ekleyebilirsiniz, yani hem deprem güvenliğini sağlayacaksınız hem de kent için gerekli başka alanları da orada yaratacaksınız. Otopark sorununu da çözeceksiniz. Bununla ilgili yapılmış planlar var, bazı mahallelerde. Umuyorum ki önümüzdeki günlerde hayata geçecektir.

‘ÜNİVERSİTE VE ODALAR ÇALIŞMALARA, VATANDAŞLAR YÖNETİME DAHİL OLMALI’

Belediye Başkanlığına aday olacak olanlara buradan ne söylemek istersiniz, beklentileriniz nelerdir?

Önceliğimiz deprem. Adayların deprem ile alakalı hazırlıklı olması gerekiyor.  Şu anda imar çalışması tabiî ki hiçbir aday yapamaz ama bununla alakalı önerileri olması gerekiyor. Mümkün mertebede yönetim kadrolarında teknik personellerde ehil insanlarla çalışılmalı.

Belediye Başkanı olacak kişi, şimdiye kadar çokça fazla yapılmadığından dolayı söylüyorum; üniversite ve odaları bu çalışmaların içerisine dahil etmesi gerekiyor. Üniversite ve odaların buralardan bir kazancı yok. Burada çalışan insanlar zaten kamu için çalışıyor. Buralar kamu kurumları.  Burada uğraşan insanlar Tekirdağ’da bir taşı diğerinin üzerine koymak için çalışıyorlar. Bundan gocunacak bundan çekinecek bir şey yok ki! Mutlaka ve mutlaka şeffaflık gerekiyor. Bunu yapan belediyeler var Türkiye’de. Katılımcı bir yönetim anlayışı, hesap verebilirlik esas olması lazım. Sadece belediye meclisiyle yönetim sıkıştırılmamalı, vatandaşlar da dahil olmalı.

Örneğin, mahalle meclisleri yapılabilinir. Çünkü orada çok kolay öneriler, talepler dile gelip çok kolay yukarı doğru yansır diye düşünüyorum.

 


Trakya Demokrat Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.