DOLAR 18,5472
EURO 17,7266
ALTIN 964,85
BIST 3.265,64
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 28°C
Açık
Tekirdağ
28°C
Açık
Per 28°C
Cum 28°C
Cts 25°C
Paz 23°C

Namigar Durak Başbuğoğlu, Tekirdağ’ın geleneksel düğün ve giysilerini araştırdı, inceledi ve yazdı “HEM AĞLARIM HEM GİDERİM”

Namigar Durak Başbuğoğlu, Tekirdağ’ın geleneksel düğün ve giysilerini araştırdı, inceledi ve yazdı “HEM AĞLARIM HEM GİDERİM”
21.09.2022
A+
A-

Eğitimci-yazar Namigar Durak Başbuğoğlu, memleketi Tekirdağ’ın geleneksel köy düğünleri ve yöresel giysileriyle ilgili araştırma ve incelemelerini “Hem Ağlarım Hem Giderim” adlı kitabında toplayıp, edebiyat dünyasına değerli bir eser kazandırdı.
İlk kitabı “Hayat Akıp Giderken”de Tekirdağ’la ilgili yazdığı makalelerine yer veren Namigar Durak Başbuğoğlu, ikinci kitabı “Tadı Bende Saklı”da, kendi yaşamından bazı kesitleri bir roman tadında okuyucularına sunmuştu. Başbuğoğlu’nun yöresel kültürümüzün bilinip, tanınması için önemli bir kaynak teşkil edecek olan “Hem Ağlarım Hem Giderim” adlı araştırma-inceleme kitabı ise bir çırpıda okunacak önemli bir eser olarak karşımıza çıktı.
Tekirdağlı eğitimci-yazar Namigar Durak Başbuğoğlu yöresel kültürümüzün önemli bir parçası olan köy düğünleri ve geleneksel giysilerimizle ilgili araştırma ve incelemelerini “Hem Ağlarım Hem Giderim” adlı kitabıyla okuyucularına sundu.
İlk kitabı “Hayat Akıp Giderken”de gazetede yayınlanan makalelerini bir araya getiren Başbuğoğlu, ikinci kitabı “Tadı Bende Saklı”da ise özgün bir yazım tarzıyla kendi hayatından bazı kesitleri roman tadında okuyucularıyla buluşturdu.
Araştırma-inceleme niteliğindeki “Hem Ağlarım Hem Giderim” adlı üçüncü kitabı ise, Başbuğoğlu’nun yöresel kültürün bilinip, tanınmasına katkı sağlayan önemli bir eser olarak edebiyat dünyasındaki yerini aldı.
“Lisede Tarih dersi öğretmenimiz, ‘geçmişinden ders almayan, gelecekte ilerleyemez’ demişti. Bu sözü hiç unutmadım. Ancak geçmişi sadece bilmek de yetmez; gelecek kuşaklara da aktarılmalıydı. Bunun yolu da yazmaktan geçiyordu. Ben bunu yaptım” diyen Namigar Durak Başbuğoğlu, köy düğünleriyle ilgili araştırmasını belli başlıklar altında ele alıp, inceledi ve yazdı.
EVLİLİK HAYATIN ÖZEL BİR EVRESİDİR
Köy düğünlerinden çekilen fotoğraflarla, geleneksel kıyafetlerin görüntülerine de kitabında yer veren Başbuğoğlu “Hem Ağlarım Hem Giderim” adlı kitabının birinci bölümünde köy düğünleriyle ilgili şu bilgiyi verdi:
“İnsan hayatının en önemli adımlarından biri hatta en önemlisi ‘evlenme’dir. Evlilik; evlenecek kişiler kadar, yakın çevrelerini ve sahip olacakları çocukları da etkileyecek özel bir dönemdir. Bu sebeple de evliliğin çok sağlam temellere oturtulması gerekir.
Özellikle kırsal kesimde, evlilik çağına gelen gençlerin birbirlerini görmeleri, tanışıp, konuşabilmeleri için belli ortamlar vardır. Bunlar; düğünler, bayramlar, mart dokuzu-hıdırellez-panayır gibi şenlikler, çeşme başı, köy imeceleri gibi kalabalıkların ve değişik insan topluluklarının bir araya geldiği ortamlardır.
Trakya insanı dün olduğu gibi bugün de bu konuda geniş bir ufka sahiptir. Çoğunlukla evlatlarının evlilikleri üzerinde baskı oluşturmazlar. Onları anlamaya, dinlemeye çalışır; kararlarına-genel örf ve ahlaki temellere aykırı olmadıkça-karşı durmazlar. Gençlerin birbirlerini tanımaları için oluşan ortamlarda, onları sıkmadan, utandırmadan, bir kenardan izlerler ve bu süreci, gizli bir el gibi yönetmeye çalışırlar.
Düğün kısmı evlilik yolunda atılan adımın son aşamasıdır. Onun öncesinde alınması gereken epeyce bir yol, daha doğrusu yerine getirilmesi gereken birçok örf ve adet vardır.”
ARAŞTIRMACILAR İÇİN KAYNAK KİTAP OLACAK
Trakya’nın köy düğünleriyle ilgili araştırmasından elde ettiği bilgi ve belgeleri kitaplaştırarak, geçmişten günümüze kültürel ışık tutan Namigar Durak Başbuğoğlu, bu çalışmasıyla eğitimci kimliğinin gereğini de yerine getirmiş oldu.
Başbuğoğlu’nun “Hem Ağlarım Hem Giderim” adlı kitabının önsözlerinden birini Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak yazdı. Albayrak, kitapla ilgili düşüncelerini, “Unutulmaya yüz tutmuş kültürel değerlerimizin ve geleneklerimizin, yeni nesiller tarafından öğrenilmesine imkan sağlayacak olan bu kitap, gelecekte köy düğünlerine dair araştırma yapacak olanlar için de kaynak teşkil edecektir” şeklinde ifade etti.
Namigar Durak Başbuğoğlu’nu Trakya Demokrat gazetesi olarak kutluyor, kitabının çok sayıda okura ulaşmasını temenni ediyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.