DOLAR 17,9331
EURO 18,4099
ALTIN 1.039,38
BIST 2.864,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 27°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
27°C
Az Bulutlu
Pts 30°C
Sal 30°C
Çar 30°C
Per 30°C

NKÜ İlahiyat Fakültesi ‘III. Uluslararası Geçmişten Günümüze Tekirdağ’da Dini ve Kültürel Hayat Sempozyumu’nu Düzenledi

NKÜ İlahiyat Fakültesi ‘III. Uluslararası Geçmişten Günümüze Tekirdağ’da Dini ve Kültürel Hayat Sempozyumu’nu Düzenledi
04.07.2022
A+
A-

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından ‘III. Uluslararası Geçmişten Günümüze Tekirdağ’da Dini ve Kültürel Hayat Sempozyumu’ düzenlendi.
Çevrim içi olarak gerçekleşen sempozyumun açılış oturumuna Tekirdağ Valisi Aziz YILDIRIM, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan KESKİN konuşmacı olarak katılarak birer açış konuşması gerçekleştirdiler. İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ramazan AKKIR tarafından sunulan açılış oturumu, Üniversitemiz Youtube kanalı NKU TV’den de canlı olarak yayınlandı.
Vali Aziz YILDIRIM konuşmasında, “Jeopolitik konumu sebebiyle tarihte her zaman önemli bir şehir olan Tekirdağ, tarihsel süreç içerisinde farklı inançlar, farklı kültürler ve farklı medeniyetlerin merkezi olmuştur. Toplumları maddi olarak var edenler olduğu gibi manevi olarak da var edenler var. Bu şahsiyetlerin yaşayışları, düşünceleri o toplumu etkiliyor ve şekillendiriyor. Yahya Kemal Beyatlı, Namık Kemal, Mustafa Kemal Atatürk, Malkaralı Nevi Efendi, Mustafa Feyzi Efendi gibi pek çok düşünür ve alim hayatları ve eserleriyle Tekirdağ’da iz bırakmışlardır. Tekirdağ kimliğinin oluşumunda önemli katkılarda bulunmuş ve bu şehrin değişmez değerleri haline gelmişlerdir. Üniversitemiz de bugünün Tekirdağ’ına değer katan önemli bir kültür ve inanç merkezidir. Şehrimizin sahip olduğu dini, kültürel ve tarihi değerleri ortaya çıkarmayı, korumayı ve gelecek kuşaklara aktarmayı hedefleyen bu sempozyumu oldukça faydalı görüyorum” dedi.
Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN ise konuşmasında, “Öncelikle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP Hocamızın selamlarını tüm katılımcı ve izleyenlere iletiyorum. Kendisi yurtdışında olduğundan sempozyumumuza katılamadı; ancak sempozyum için başarı temennilerinde bulundu. Değerli katılımcılar, bu sempozyum aracılığıyla Tekirdağ’ın geçmişten günümüze dini ve kültürel boyutunu siz değerli akademisyenler ve araştırmacılar sayesinde tanıyacağız ve tüm Türkiye’ye de tanıtacağız. Türkiye’nin dört bir tarafından seçkin akademisyenlerin ve araştırmacıların katıldığı, Tekirdağ’da sosyal, kültürel ve dini hayatın farklı boyutlarının ele alınacağı bu sempozyumda bizlere maddi ve manevi desteğini esirgemeyen Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP Hocamıza ve Sayın Valimiz Aziz YILDIRIM’a huzurlarınızda teşekkür ediyorum. İlahiyat Fakültesi Dekanımıza ve emeği geçen herkese, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi İlahiyat Fakültesine ve değerli konuşmacılara tekrar teşekkür eder; sempozyumun hayırlara vesile olmasını dilerim” şeklinde konuştu. İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan KESKİN de gerçekleştirdiği konuşmada, “İlkini 2019, ikincisini 2021 yılında tertip ettiğimiz geniş katılımlı böyle bir sempozyumun üçüncüsünü düzenlemenin mutluluk ve bahtiyarlığını yaşıyoruz. Düzenlemekte olduğumuz bu sempozyumun amacı, tarihi süreçte Tekirdağ’da gerek dini ve kültürel hayatın şekillendirilmesinde ve yönlendirilmesinde etkisi ve katkısı bulunanları, gerekse dini ve kültürel hayatın değişik alanlarındaki tezahürlerini ortaya çıkarmak, tanımak, tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak suretiyle bu konuda hem derin bir tarih bilinci oluşturmak, hem de geniş bir bilimsel araştırma alanına olanak sağlamaktır. ‘Uluslararası Geçmişten Günümüze Tekirdağ’da Dini Hayat’ sempozyumlarımızın birincisi ‘Tekirdağ’da Dini ve Kültürel Hayat’, ikincisi ‘Tarihten Günümüze Tekirdağ’ın Değerleri -Alimler, Eserler, Kurumlar-‘ adıyla kitaplaştı; inşallah bu sempozyumu da kitaplaştıracağız. Tekirdağlı Âlimler ile ilgili projemiz devam ediyor. Ayrıca Tekirdağ’ın eğitim ve öğretim kurumları, medreseler, ibadethaneler, tekkeler ve vakıflar ile ilgili de çalışmalarımız devam etmektedir. Tekirdağ’ın dini ve kültürel hayatını ortaya koymak için düzenlediğimiz bu sempozyumda ve önceki sempozyumlarda teşvik, destek ve himayelerini gördüğümüz Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP’a şükranlarımı arz ediyorum. Katılım ve destekleri ile her zaman yanımızda olan Sayın Valimiz Aziz YILDIRIM ve Rektörümüz Prof. Dr. Mümin ŞAHİN’e ve emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi. Açılış oturumunun ardından öğleden sonra başlanan tebliğ oturumları ile iki gün süren sempozyumda toplam altı oturum gerçekleşti. Tebliğ oturumları, NKÜ İlahiyat Fakültesi Youtube kanalından canlı olarak yayınlandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.