Dolar 32,1395
Euro 34,8870
Altın 2.419,20
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 22°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
22°C
Az Bulutlu
Pts 21°C
Sal 24°C
Çar 25°C
Per 26°C

‘SÜLEYMANPAŞA’NIN KABUĞUNU KIRACAK PROJELERE İHTİYACI VAR’

‘SÜLEYMANPAŞA’NIN KABUĞUNU KIRACAK PROJELERE İHTİYACI VAR’
24 Ekim 2023 17:29
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi’nde daha önce merkez ilçe ve il başkanlığı görevlerinde bulunan iş insanı Recep Ökten Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı’na aday adayı olduğunu açıklayarak,  “Süleymanpaşa’nın kabuğunu  kıracak projelere ihtiyacı olduğunu söyledi.

CHP İl Binasına düzenlediği basın toplantısına  CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, CHP Tekirdağ İl Başkanı Şenol Özgür Taşmerdivenli, CHP Süleymanpaşa İlçe Başkanı Ali Engin, il ve ilçe yöneticileri ve partililer katıldı.

Recep Ökten, Süleymanpaşa İlçesi’nin sosyal, kültürel, turizm eğitim ve ekonomik anlamda yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Süleymanpaşa’nın kabuğunu kıracak projelere ihtiyacı olduğunu söyleyen Ökten, yaşanabilir bir şehir için aday aday olduğunu vurguladı.

Ökten açıklamasında  Mart 2019 yerel seçimlerine değinerek,   Süleymanpaşa’da, belediye başkanlığını kaybedildiğini  hatırlattı. “Belediyecilik anlamında sosyal belediyeciliği en iyi şekilde yerine getirmeye çalışan CHP’nin Süleymanpaşa’yı kaybetmesi hem partimiz hem şehrimiz adına büyük bir kayıp oldu” diyen Ökten şunları kaydetti:  Geçen zamanda hepimiz kendi adımıza bazı dersler çıkarttık.  Kendi içimizde bu kaybın nedenlerini ve sonuçlarını tartıştık. Şimdi bu kayıp zamanı geri almak ve telafi etmek için Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı’na aday adaylığımı açıklıyorum.”

Tekirdağ’ın mimarisi ile şehir planlaması ile ekonomisi ile eğitimi ile sosyal ve kültürel yönüyle modern bir kent olması gerektiğini ifade eden Ökten, “Süleymanpaşa’yı yaşanabilir bir şehir olarak görebiliyor musunuz? Ben bunu göremediğim için bugün buradayım! Süleymanpaşa’da çatışan değil, uzlaşan bir başkana ihtiyacımız var. Süleymanpaşa’da kabuğunu kıracak projelere imza atacak, oyun kurucu bir başkana ihtiyacımız var. Politikayı merkezde toplayan, iletişim ağını geniş tutan ve her kesimle hemhal olabilen bir başkana ihtiyacımız var. Parti tabanıyla kurumsal diyaloğun duvarlarını kaldıran, yerel yönetimdeki sorumlulukları etkin bir şekilde üstlenen; şeffaf, katılımcı ve hesap verebilir bir yönetim öneren bir başkana ihtiyacımız var. Siyasal anlayışı idealist bir vizyonla şekillenen, toplumsal sorunlara duyarlı ve grup çalışmalarına yatkın bir karaktere sahip olan bir başkana ihtiyacımız var. Biz yaptık, oldu demeyen, farklı görüşlere farklı alternatif projeler üreten, her kesime seslenebilecek bir başkana ihtiyacımız var. Partili geçmişi kuvvetli, siyasal tabanı iyi tanıyan, kitleleri merkezden kanatlara taşımayan bir başkana ihtiyacımız var. Meclis üyeleriyle uyum içerisinde çalışan, grup çalışmasına önem veren, Süleymanpaşalılar tarafından benimsenen projeler üretebilecek bir başkana ihtiyacımız var” diye konuştu.

Ökten projelerini de açıkladı;

‘DEPREME DAYANIKLI KONUTLAR ÖNCELEĞİMİZ’

DEPREM:  Süleymanpaşa’nın yaşanabilir bir huzur kent olmasını arzuladıklarını söyleyen Ökten şöyle devam etti: “Yerel halka umut aşılayan, vatandaşa gülümseyen bir başkanlığın hayalini kuruyoruz. Kaliteli yaşam hakkına inanıyoruz. Yerel toplumun sesi olmayı hedefliyoruz. Bildiğiniz üzere bölgemiz deprem bölgesi, bölgemizin deprem bölgesi olması nedeni ile gerek merkezi hükümet tarafından gerekse yerel yönetimler tarafından yapılan çalışmaların hep kâğıt üzerinde kaldığını, projelerin uygulamaya konamadığını görüyoruz. Bunun için kentsel dönüşüm uygulamasına ihtiyaç duyuyoruz, bu kapsamda halkın evini ucuza yenileyebilecek projeleri acilen hayata geçirmemiz gerekiyor. İşte bu yüzden, kent mimarisinin depreme dayanıklı konutlara evrilmesini sağlamak için adayım!

‘TARIM KADERİNE TERK EDİLMİŞ’

TARIM: Süleymanpaşa’nın tarım kenti olduğunu da ifade ederek konuşmasına devam eden Ökten, “ Ancak tarım üreticileri ülkemizde olduğu gibi kentimizde de kendi kaderlerine terk edilmiş durumdalar. Hükümet çiftçiyi bu anlamda zor durumda bırakıyor. Bizler belediye olarak alım garantili projeler üreterek çiftçimizin yanında olmak istiyoruz. Tarım ürünlerinin pazarlanması noktasında İstanbul’un pozitif etkisi kullanmak istiyoruz. Bu anlamda tarım üreticilerinin yanında olmak için adayım! “ diye konuştu:

ÇALIŞAN KADINLAR İÇİN KREŞ

KREŞ VE BARINMA SORUNU: Tekirdağ’daki kreş sorununa da Çalışan kadınlarımız çocuklarını bırakabilecekleri bir kreş bulmakta güçlük çekiyorlar. Sadece gündüz değil fabrikalarda vardiya sistemi ile gece de çalışan kadınlarımız var. Onlar için durum daha da vahim. Özel kreş dahi bulmaları neredeyse imkânsız! İşte bu noktada belediyenin kendi imkanları ile bu soruna çözüm getirmek istiyoruz.

Eğitimin temelini oluşturan okul öncesi eğitim ve kreş sorununu çözmek için adayım. Ülkemizde eğitimin kalitesinin düştüğü ve bilimsel eğitimden her geçen gün uzaklaşıldığı bir dönem yaşıyoruz. Buna ek olarak bir de gençlerimiz barınma sorunu yaşıyorlar. Belediyelerimizin bu konuda çeşitli girişimler yaptığına da şahit oluyoruz. Ortaya başarılı sonuçlar çıkıyor. Üniversiteli gençlerimizin yurt sorunlarına çözüm bulmak için adayım. Üniversite öğrencileri sadece barınma sorunu yaşamıyorlar. Öğrencilerimiz kitaba ulaşma noktasında da sorunlar yaşıyorlar. Üniversite düzeyine uygun kitaplara sahip merkezi bir kütüphane ve lise öğrencilerimiz için de üniversite hazırlık sürecinde kurslar planlıyoruz. Kitaba ulaşmanın önündeki engelleri kaldırmak ve eğitimin önüne örülen duvarları yıkmak için adayım!

İSTİHDAM ARTIRICI DOĞAYA SAYGILI YATIRIMLAR

EKONOMİ: Süleymanpaşa’mız; kara, hava ve deniz bağlantıları ile lojistik bir bölge haline geldi. Bu konuda lojistik firmaları ile uzlaşıyı sağlayarak, doğaya zarar vermeden turizmi de engellemeden yatırımların önünü açan ve yerel halka istihdam sağlayacak olan bir ilişki ağı kurmayı planlıyoruz. Bölgenin zenginleştirilmesi ve daha kaliteli yaşam standartlarına ulaşılması için her kesimle diyalog kurup istihdam arttırıcı ve doğaya saygılı çalışmalar yapacağız.

Hem yatırımların önünü açmak hem de doğayı korumak için adayım! Halkımızın gelir düzeyi düştükçe esnafımızın da ekonomisi zarar görmektedir. Esnafımızın sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanarak gelirlerinin arttırılması noktasında belediyenin ücretsiz danışmanlık hizmeti vermesi anlamında girişimlerimiz olacaktır. Aynı zamanda bazı işyerlerinin daha sağlıklı bir çalışma ortamına sahip olmasını sağlamak adına da çalışmalar yapacağız. Örneğin; sebze ve meyve ticareti yapanlar için soğuk hava deposu planlıyoruz. Bu hem ürünlerin daha sağlıklı koşullarda saklanmasını sağlayacaktır hem de esnafımızın bu imkanlardan yararlanarak ticaretini genişletmesinin önünü açacaktır. Küçük gibi görünen ama ticaretimizin büyük bir kısmını icra eden esnafımızın sorunlarına çare olmak için adayım.

‘GENÇLİK MERKEZLERİNİN SAYISINI ARTIRACAĞIZ’

ZARARLI ALIŞKANLIKLAR: Zararlı madde kullanımının 10 yaşa kadar düştüğünü biliyoruz. Bu sorunların çözümünde adli konular ön plana çıksa da bizlerde önleyici tedbir olarak, örneğin; gençlik merkezlerinin daha etkin bir şekilde kullanımını sağlamalı ve bu yerlerin sayılarını artırmalıyız. Gençlerimizin ve çocuklarımızın gençlik merkezleri projeleri ile zararlı alışkanlıklardan kurtulmalarını sağlamak için adayım.

‘ŞEHRİMİZE CANLILIK KATACAĞIZ’

TURİZM: Deniz turizminin ve doğa turizminin canlandırılıp, denizlerimizden ve eşsiz doğamızdan Süleymanpaşalı hemşehrilerimizin yararlanmasını sağlamalıyız. Bu kapsamda; Yeniköy- Mermer hattını daha etkin kullanıp yamaç paraşütü sporunu özendirebiliriz, aynı zamanda bölgede doğa sporlarını canlandırabiliriz. Kumbağ çamlığın arkasında kalan dut limanı dediğimiz bölgeye denizden ulaşım sağlayarak şehrin ekonomisi canlandırabiliriz. Şehrimize ekonomik katkı sağlayacak ve canlılık katacak projelerin gerçekleştirilmesi için adayım.”

‘SÜLEYMANPAŞA BİR KÜLTÜR ŞEHRİ OLACAK’

KÜLTÜR: Kültürel değerler ve varlıkların desteklenmesi için çalışmalar yapacağız. Örneğin, Süleymanpaşa’mızın ismi ile özdeşleşen bir kültür fuarı tertip edebiliriz. Bu anlamda ilçemizin ulusal manada tanıtımına katkı sağlayabiliriz. Süleymanpaşa’nın bir kültür şehri olması için adayım.”

Yapılacak işlerin belediye çalışanları ve ekipmanlarıyla en kısa sürede ve en etkin şekilde icra edilmesinin en büyük amaçları olduğunu dile getiren Ökten,  “Dengeli bir bütçe oluşturarak, kendi kendine yeten ve kendisini idare edebilen, hiçbir personelini mağdur etmeden hizmeti en iyi şekilde halkımıza götüren bir yönetim oluşturmak için adayım.

Süleymanpaşa’nın gelişimi ile ilgili heyecanıma sizleri de ortak etmek için adayım. Yaşamaktan zevk alacağımız, huzur veren bir kentte birlik beraberlik içinde yaşamak için adayım. Süleymanpaşa’da artık çiçekle böcekle uğraşma zamanı geçti. Kaldırım yapmak yol yapmak ve çöp toplamanın ötesinde bir belediyecilik anlayışı sergilememiz gerekiyor. Yeni alışveriş ve eğlence merkezlerinin konumları konusunda şehir içi düzeni olumsuz etkilemeyecek şekilde kararlar almamız gerekiyor. Şehir içi ulaşımı rahatlatmak için sık kullanılan ulaşım yollarına alternatif caddeler ortaya çıkarmamız gerekiyor. Şehir içi ulaşım konusu önceliğimiz olacaktır.

‘SÜLEYMANPAŞA’YA İDEALİST BİR BAKIŞ GETİRMEK İSTİYORUM’

Köylerin kalkınması ve yeniden üretime dönmeleri için köye dönüş mutlaka sağlanmalıdır. Sağlıklı ve sağlam binalar ile şehir konforunu köye taşımak bu işi çözecektir. Bu konuda belediye olarak ön ayak olacağız.  Bakıma muhtaç yaşlılarımız için palyatif bakım merkezlerinin yapılması ve özel sektörün bu konuda teşvik edilmesi önemsiyorum. Bir gün hepimizin ihtiyaç duyacağı bu hizmetleri belediye olarak desteklemek ve canlandırmak gerektiğini düşünüyorum.

Sorun çok, mesele çok… Yolumuz uzun ve zorluklarla dolu… Bu bir mücadele anlamlarla dolu… Bu zorlu yolun ilk adımında yanımda olduğunuz, beni dinlediğiniz için hepinize tekrar çok teşekkür ediyorum. Süleymanpaşa ‘ya İdealist bir Bakış getirmek istiyorum. Doğru adayla birleştirici gücümüzü kullanmak zorundayız. Artık zamanı geldi! Hep birlikte bu idealist Bakış’ta bir olalım beraber olalım! Birlikte yol alalım!” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Trakya Demokrat Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.