Dolar
Euro
Altın
BİST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C
Tekirdağ
°C
°C
°C
°C
°C

TABAN KAYNASA DA KONGRE OLAYSIZ BİTTİ 

TABAN KAYNASA DA KONGRE OLAYSIZ BİTTİ 
2 Ekim 2023 10:56
A+
A-

Tek liste ve tek adaya rağmen CHP Tekirdağ İl Başkanlığı 38. Olağan İl Kongresi yoğun bir katılım ve coşkuyla gerçekleştirildi.

Tekirdağ’daki kongrenin ön plana çıkan özelliklerinden biri,  bir çok il ve ilçedeki CHP kongrelerinde yaşanan tartışma ve kavganın aksine daha “demokratik” bir havanın hakim olmasıydı.   “Genel Merkezciler”  ile “Değişimciler” kürsüye çıkarak kendilerini özgürce ifade edebildi. İki taraf arasında zaman zaman atışmalar, sözlü tartışmalar yaşansa da saygı ve eleştiri çerçevesinin dışına çıkılmadı. Konuşmalar esnasında istenmeyen görüntüler oluşmadı ancak Tekirdağ’da parti tabanının içten içe kaynadığı aşikâr.

 YÜCEER’E OLAN TEVECCÜH DEVAM EDİYOR

Kongrede göze çarpan birçok ayrıntı vardı;  Kapaklı ve Çerkezköy İlçe teşkilatlarının,  “Değişim” den yana tavır sergilemesi dikkat çekti. CHP Genel Başkan Adayı Özgür Özel’in isminin okunması esnasında her iki ilçenin parti üyelerinden büyük bir alkış geldi. Ayrıca iki ilçenin, CHP’nin bir önceki Tekirdağ Milletvekili olan şu an ise partinin PM üyesi unvanını taşıyan Candan Yüceer’e desteklerinin ilk günkü gibi devam etmesi, Yüceer’e teveccühün devam ettiğini, bir karşılığının bulunduğunu gösterdi.

YONTAR’A İLÇELERDEN TEPKİ

Kongreye damga vuran bir diğer ayrıntı ise genel seçimlerde Tekirdağ Milletvekili Seçilen Nurten Yontar’ın konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelmesiyle Kapaklı ve Çerkezköy ilçelerinden gelen partililerin salonu terk etmesi oldu. İlçelerin, Candan Yüceer’in küstürülerek milletvekili adaylığını ortaya koymaması üzerine yerine Nurten Yontar’ın aday gösterilmesi ve milletvekili seçilmesine tepkisi salona bu şekilde yansırken;  yeni Vekil Yontar bu tepkiye, “Salonu terk etmekle sorun çözülmez. Siz beni sevmeseniz de ben sizleri seviyorum” diyerek karşılık verdi.

ÖZTRAK KONUŞURKEN SALONDAKİLER UYARILDI

CHP’nin ağır isimlerinden Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak’ın konuşması esnasında salonda gürültünün hakim olması, Divan Heyeti’nin partilileri sessiz olması için sık sık uyarmak zorunda kalması düşündürücüydü.

Öztrak, seçimleri kaybetmelerinin nedenini adil olmayan koşullara bağlarken; İktidarın, CHP’ye yönelik karalama kampanyalarına, dış ülke liderlerinin Erdoğan’ı desteklemesine dikkat çekti.

YÜCEER: ÜLKEMİ DAHA ÇOK SEVİYORUM

Kongre boyunca konuşmacıların söylediklerini not alan Candan Yüceer ise seçimlerin kaybedilmesine neden olan hataların hala devam ettiğini bu nedenle de yerel seçimlerde de başarılı olunamayacağını savundu.  Yüceer’in Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu’nu ben de çok seviyorum ama bir kez daha altını çiziyorum, “Bu ülkeyi, bu vatanı, bu milleti Tekirdağ’ımı Türkiye’mi ondan daha çok seviyorum” cümlesi ön plana çıktı.

NEREDE SOYUNDUSAK…

Ancak, Yüceer’in ardından söz alan Faik Öztrak’ın Yüceer’e atfen söylediği  “Nerede soyunduysak orada giyindik” şeklindeki yanıtı kongrenin çarpıcı cümlelerinden biri olarak kayda geçti.

HİÇBİR DİYALOG YAŞANMADI

Kongre boyunca ‘Değişim’den yana olan Candan Yüceer ile  ‘Genel Merkezi’ savunan İlhami Özcan Aygun, Nurten Yontar, Faik Öztrak arasında hiçbir diyalog yaşanmadı. Yüceer ve Öztrak’ın ciddi ve gergin yüz ifadeleri gözlerden kaçmadı.

BİRLİK VE BERABERLİK MESAJI

Kırgınların ve kızgınların yer aldığı, farklı düşünceleri ayrı görüşleri içinde barındıran kongrenin sık sık dile getirilen ve altı çizilen mesajı “birlik” ve beraberlik” oldu. Tekirdağ’daki teşkilatın bir araya getirilip getirilemeyeceğini de zaman gösterecek. ELÇİN YILDIRAL

 

 

ETİKETLER: , ,