DOLAR 16,6717
EURO 17,5049
ALTIN 975,31
BIST 2.490,24
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 25°C
Açık
Tekirdağ
25°C
Açık
Per 25°C
Cum 25°C
Cts 25°C
Paz 25°C

Tekirdağ Kadın Dayanışma Platformu’ndan Erdoğan’a suç duyurusu

Tekirdağ Kadın Dayanışma Platformu’ndan Erdoğan’a suç duyurusu
07.06.2022
A+
A-

Tekirdağ Kadın Dayanışma Platformu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “sürtük” söylemine yönelik suç duyurusunda bulundu.
Adliye binası önünde bir araya gelen grup adına basın açıklamasını Nurten Yontar gerçekleştirdi.
Yontar,Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı olarak “çürük,sürtük vb.” şekilde konuşmasının, kasıtlı ve bilinçli bir şekilde hakaret etmesinin, iftira atmasının ülkede yaşayan bütün kadınları rencide ettiğini söyledi.
Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında Türk kadınlarına yönelik aleni, açık, kasıtlı ve bilinçli bir şekilde cinsiyet üzerinden “sürtük” denilmesinin Türk Tarihinde kapkara bir leke olarak kalacağını ifade eden Yontar; “Kadınları aşağılayan ve bedenleri üzerinden yapılan hakaret içerikli bu ifadeler ‘kürsü dokunulmazlığı’ adı altında Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında yapılması kabul edilebilir değildir.
Nitekim Sayın Cumhurbaşkanı’nın eylemi, T.C. Anayasasının 103.maddesinde düzenlenen ‘Cumhurbaşkanı Yemininin’ de ihlali niteliğinde olduğundan bu hususun da hukuki soruşturmaya tabi tutulması gereklidir” dedi.
Kadınların bu güne değin hiç bu kadar aşağılandığı ve sözel şiddete maruz kaldığını hatırlamadığını sözlerine ekleyen Yontar;
“Uğradığımız ağır hakaret nedeniyle şüphelinin TCK mahiyetinde suç sayılan eylemleri hakkında gerekli kovuşturmanın yapılarak kamu davası açılmasını talep ediyoruz. Gezi olaylarına katılmış olsun veya olmasın yasal ve demokratik haklarını kullanan vatandaşlara yönelik olarak milyonlarca Türk Vatandaşını ve özellikle de kadın bedeni ve cinsiyeti üzerinden yapılan, ayrımlaştıran, ötekileştiren, hakaret içerikli söylemlerde bulunulması AİHS’nin 14. maddesinde yer alan ayrımcılık yasağına aykırıdır.
Ayrımcılık yasağı hem bir hak hem de Sözleşme’de yer alan hak ve özgürlüklerden yararlanmada temel bir ilkedir.
Söz konusu hüküm uyarınca, “bu Sözleşme’de tanınan hak ve özgürlüklerden yararlanma, cinsiyet, ırk, renk, dil, din, siyasal veya diğer kanaatler, ulusal veya toplumsal köken, ulusal bir azınlığa aidiyet, servet, doğum başta olmak üzere herhangi başka bir duruma dayalı hiçbir ayrımcılık gözetilmeksizin sağlanmalıdır”
Ayrıca AİHS 12 Numaralı Ek Protokolü, AİHS’nin yasağının kapsamını genişletmiştir. Sözleşme’de tanınan hak ve özgürlüklerinin yanı sıra ulusal hukukta tanınan tüm hak ve özgürlükler de bu kapsama alınmıştır. Diğer bir ifade ile Sözleşme’de sayılan özellikleri nedeniyle kişinin, AİHS ve iç hukukta tanınan hak ve özgürlüklerden yararlanmada farklı muameleye tabi tutulması yasaklanmıştır.
Şüpheli Recep Tayyip Erdoğan bize ve bizim gibi milyonlarca Türk vatandaşı kadına sürtük, terörist, çürük veeşkıyadiyerek, temsil ettiği makam ve bulunduğukonumu da kullanarak bizleri hedef göstermiştir. Sadece hedef göstermekle kalmamış aynı zamanda söylediği bu sözlerle aşağılamıştır. Şüpheli, Türk Ceza Kanununda suç sayılan bu eylemlerini birçok televizyon kanalından canlı olarak yayınlanan partisinin grup toplantısında aleni olarak yapmıştır.
Bu eylem ve söylemleri dolayısıyla Şüpheli hakkında gerekli yasal kovuşturmanın yapılarak hakkında kamu davası açılmasını ve yapılacak yargılama ile TCK’nun eylemine uyan maddeleri gereğince Kadın Dayanışma Platformunun bileşenleri olarak cezalandırılmasını talep ediyoruz” sözlerini kaydetti.
Basın açıklamasının adından, platform üyeleri dilekçelerini, adliyeye teslim ederek Cumhurbaşkanı Erdoğan, hakkında suç duyurusunda bulundu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.