Dolar 33,0868
Euro 36,0411
Altın 2.559,84
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 34°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
34°C
Az Bulutlu
Sal 35°C
Çar 35°C
Per 34°C
Cum 32°C

TEKİRDAĞ’DA BÜYÜK ÖLÇEKTE DEPREM BEKLEMİYORUZ!

TEKİRDAĞ’DA BÜYÜK ÖLÇEKTE DEPREM BEKLEMİYORUZ!
8 Eylül 2023 10:11 | Son Güncellenme: 8 Eylül 2023 11:08

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Tekirdağ yakınında bulunan fayların büyük ölçekte deprem oluşturma kapasitesinin zayıf olduğunu söyledi. 

Tekirdağ’ın deprem bölgesinde yer aldığı gerçeğinden hareketle depreme hazırlık çalışmalarını aralıksız sürdüren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların deprem bilincini güçlendirmek adına çeşitli organizasyonlar düzenliyor.

Bu kapsamda, Trakya Belediyeler Birliği ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ortaklığında düzenlenen organizasyon çerçevesinde Tekirdağ’a gelen ve deprem alanında önemli çalışmaları ile tanınan Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, ‘Trakya’da Deprem Riski’ konulu konferans verdi. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yılmaz İçöz Sahnesi’nde gerçekleştirilen konferansa Tekirdağlılar yoğun ilgi gösterdi.

BAŞKAN ALBAYRAK: TEKİRDAĞIMIZI DEPREME HAZIR HALE GETİRMEK İÇİN ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDİYORUZ”

Tekirdağ’ın deprem bölgesinde olduğu gerçeği doğrultusunda depreme hazırlık çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Trakya Belediyeler Birliği ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Göreve geldiğimiz 2014 yılında deprem konusu bu denli gündemde değildi. Ancak bu konuyu Büyükşehir Belediyemizin gündemine aldık.

Kurduğumuz ilk daire başkanlıklarından biri Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı oldu. Geride bıraktığımız 9 yılda deprem risklerini azaltmaya yönelik pek çok çalışma yaptık. Bu doğrultuda, Afetlere hazırlık için il genelinde planlama yaptık, Deprem güvenliği için zemin etüdü çalışmalarımızı tamamladık. İletişim Ağımızı ve Coğrafi Bilgi Sistemi uygulamalarımızı geliştirdik. Gözlem İstasyonumuzu Ve Yapısal Alarm Sistemimizi faaliyete geçirdik. Riskli Bölgelerimizde Kentsel Dönüşüm Uygulamaları gerçekleştiriyoruz. Binalarımızın risk sınıfını belirlemek amacıyla performans analizi yapıyoruz. Halkımızın deprem konusunda bilinçlenmesini sağlamak amacıyla eğitim programları düzenliyoruz. Afet Toplanma Ve Geçici Barınma Alanlarının sayılarını hızla arttırıyoruz. Deprem İle İlgili Tüm Çalışmalarımızın yer aldığı internet sitemizi faaliyete geçirdik. Afet konteynerlerimizi kentimizdeki stratejik konumlarda kullanıma hazır hale getirdik. Birimlerimizin kesintisiz iletişimi için geniş kapsamlı bir altyapı oluşturuyoruz. Güzel Tekirdağ’ımızda afet risklerinin azaltılması konusunda yapılması gereken pek çok çalışma var. İlgili bakanlıklarımızla, Trakya Belediyeler Birliğimize üye belediyelerimizle ve meslek odalarımızla iş birliği içerisinde halkımızın can ve mal güvenliğini sağlamak için çalışmaya devam edeceğiz. Afet risklerini azaltmaya yönelik mücadelemizde parolamız bilim olacaktır. Kıymetli bilgilerini bizlerle paylaşacak olan değerli hocamız Prof. Dr. Sayın Şener Üşümezsoy’a konferansımıza konuşmacı olarak katılımlarından dolayı en içten duygularımla teşekkür ediyorum. Konferansımızın verimli olacağına yürekten inanıyor, tüm insanlık için afetlerin olmadığı daha güzel bir dünya diliyorum. Depreme hazırlık, deprem öncesi ve sonrası yapılması gerekenler ve Trakya geneli ile Tekirdağ özelinde bir durum değerlendirmesinin yapılacağı konferansın son derece faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.

PROF. DR. ÜŞÜMEZSOY: ‘1912 DEPREMİ İLE FAY STRESİ BOŞALTMIŞTIR’

Açılış konuşmalarının ardından ‘Trakya’da Deprem Riski’ konferansı çerçevesinde Tekirdağlılara sunum eşliğinde ayrıntılı bilgiler veren Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Tekirdağ’ın yakınından geçen Kuzey Anadolu Fayı’nın 1912 yılında meydana gelen depremde kırıldığını belirterek, “Daha önce de birçok kez gündeme gelen ve Tekirdağ’da büyük ölçekli deprem olacak tezlerinin temeline oturtulan Kuzey Anadolu Fayı 1766 depreminin ardından 1912 yılında meydana gelen depremde de kırılmış ve barındırdığı stresi boşaltmıştır. Aynı zamanda burada krip söz konusudur. Dolayısıyla bu fayın mevcut durumda bir aktivitesi söz konusu değildir. Tekirdağ’a yakın kesimde, Marmara Ereğlisi çukurunda bir iki fayın deprem oluşturma riski vardır ancak bu depremler çok yüksek ölçekli olmayacaktır. Marmara denizinde yer alan faylar üzerinde çok ayrıntılı çalışmalar gerçekleştirdik. Fayların, kırılmaların, çökmelerin ve gerilmelerin haritasını çıkardık. Artık tüm otoritelerde eski tezlerini çöpe atmış durumdalar. Tekirdağ özelinde bahse konu olan fay 1912 yılında meydana gelen depremde üzerindeki stresi boşaltmıştır” dedi.

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy detaylı açıklamalarının ardından katılımcıların sorularını cevaplandırdı. Tekirdağ ve Trakya ile ilgili değerli açıklamalarından dolayı Prof. Üşümezsoy’a teşekkür eden Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, konferans sonunda Prof. Dr. Şener Üşümezsoy’a günün anısına çiçek ve hediye takdiminde bulundu.

 


Trakya Demokrat Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Haberler