Dolar 32,2247
Euro 34,9384
Altın 2.418,85
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 22°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
22°C
Az Bulutlu
Pts 21°C
Sal 24°C
Çar 25°C
Per 26°C

TEKİRDAĞ’IN KANAYAN YARASINA KÖR, SAĞIR, SESSİZ KALDILAR

TEKİRDAĞ’IN KANAYAN YARASINA KÖR, SAĞIR, SESSİZ KALDILAR
25 Ekim 2023 10:48
A+
A-

İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Selcan Taşçı Hamşıoğlu, depreme dayanıksız olduğu için yıkılan ve yerlerine yenileri yapılmayan okullarla ilgili mücadelesi devam ediyor.

Milletvekili seçildikten sonraki ilk soru önergesini Tekirdağ’da hem öğrenciler, hem aileleri, hem de öğretmenleri mağdur eden bu sorun üzerine veren Hamşıoğlu, TBMM’de defaatle dile getirdiği konuyu bu defa da İYİ Parti adına verdiği grup önerisiyle gündeme taşıdı.

DÖRDÜ BİRARADA REZALETİ

Konuşması sırasında Hayrabolu’da Atatürk, Şehit Yunus İşcan İlk ve Orta kamedeler de olmak üzere dört ayrı okulun eğitim verdiği Hisar Ortaokulu’nun fotoğrafını da gösteren Hamşıoğlu, AK Partili vekillere dönerek, “Her birinizden ayrı ayrı rica ediyorum; hatta her birinize yalvarıyorum; bu önergeyle ilgili oyunuzu belirlerken lütfen parti rozetlerinizin, iktidar ile muhalefet arasında derinleşen o uçurumun üzerinden bakın meseleye… Lütfen şu soruyu sorun kendinize: Ben, kendi çocuğumun böyle bir okulda okumasını ister miyim? Ben istemem. Bu sebeple, kendi çocuğumun yaşamasını istemediğimi başka çocuklar da yaşamasın diye verdim bu önergeyi; başımı yastığa rahat koyabilmek için? Peki siz, “Hayır” dediğinizde, başınızı yastığa rahat koyabilecek misiniz? Kendi çocuklarınızın yüzüne huzurla bakabilecek misiniz?” diye sordu.

FAY HATTINDA 4 BİN OKUL

Okul sorununun sadece Tekirdağ değil bütün Türkiye’yi yakından ilgilendirdiğini belirten İYİ Partili vekil, “Sadece deprem bölgesindeki 11 ilde yıkılan 72, ağır hasar görmüş  504, yine hasarlı durumda 3 bin 368 okul binası… Ülke genelinde fay hattına inşa edilmiş 4 binden fazla okul binası var… Bir de, hepsinin üzerine tüy diker gibi; “güçlendirilmiş”, “depreme dayanıklı” varsaydığımız, yahut “dayanıklı” diye “dayanıksız” okullardan öğrencileri naklettiğimiz okulların da depremde yıkıldığı vahameti; yani “güçlendirilmiş”  varsayılanların da denetime muhtaç olduğu gerçeği var… Bu bilgiler uyarınca, Türkiye’de depreme dayanıksız okulların durumlarının incelenmesi, yıkılan okulların yerine ivedilikle yenilerinin yapılabilmesi için çözüm yollarının üretilmesi amacıyla desteğinizi bekliyoruz” diye konuştu.

TEKİRDAĞ’A BÜYÜK HAKSIZLIK

Hamşıoğlu, 4 yılda yıkılan 97 okuldan sadece 9’unun yeniden yapılabildiği Tekirdağ’ın Türkiye’nin en çok katma değer üreten, devlete en çok vergi ödeyen, vergi tahsilatında en üst sıralarda, gelişmişlik endekslerinde en üst sıralarda yer alan illerinden biri olduğunu da hatırlattığı konuşmasında, “Türkiye’nin her yerinde sayıları giderek artan bu toparlama okullarda, haliyle eğitim kalitesi düşüyor, başarı oranları düşüyor. Hijyen sağlamak güçleşiyor; çocuklardaki salgın hastalık oranı yükseliyor. Disiplin sağlamak imkansız hale geliyor, hem öğrenci hem öğretmenler için ciddi güvenlik sorunları baş gösteriyor. Neden? Çünkü Tekirdağ’da, sadece Hayrabolu’da değil il genelinde -Saray’da kanayan en derin yara mesela şu anda- 2019 yılındaki Silivri merkezli deprem sonrası “dayanıksızlık” gerekçesiyle yıkımına başlanan okulların yerine yenileri bir türlü yapılamadı!” İfadelerini kullandı.

AK PARTİ-MHP OYLARIYLA RET

Hamşıoğlu’nun İYİ Parti adına verdiği ve okul yapımı için özüm önerileri bulmak üzere bir Meclis Araştırma Komisyonu Kurulmasını teklif eden grup önerisi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi.

TEKİRDAĞ’IN VEKİLİNDEN TBMM’YE CUMHURİYET DERSİ

İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Selcan Taşçı Hamşıoğlu, Tekirdağ’ın okul sorununu gündeme taşıdığı konuşmasında, Filistin’deki vahşet ve katliam bahanesiyle Cumhuriyet’İn 100. Yılını sönükleştirmeye çalışanlara adeta Cumhuriyet dersi verdi.

İDEOLOJİK FIRSATÇILIK

Cumhuriyet’in düşüncesi hür, anlayışı hür, vicdanı hür nesiller istediğini ve bunun da ancak eğitimle olabileceğini vurgulayan Hamşıoğlu, “ Bu kör taassupla olacak iş değildir. Bu bilimsel eğitimle olur; okulla olur… Bu duygularla ve tam yeri gelmişken;

Filistin’deki vahşeti, kendi şuuraltlarındaki rövanşizmi nemalandırmak üzere suistimal edenlere de göz yummayacağımızı bildirmek isterim. Zira, Filistin’i bahane edip Cumhuriyet’i kutlamaktan vazgeçmek, en hafif tabirle ideolojik fırsatçılıktır” ifadelerini kullandı.

ACİZLER İÇİN İMKANSIZ OLAN BİZİM İÇİN İDEALDİR

Konuşmasında TRT’nin kutlama programlarını ertelemesini ve iptal edilen resepsiyonları da hatırlatan Hamşıoğlu, Genel Kurul’a, “Bunlar, 29 Ekim’de yaşanabilecek bir “geçiştirme”nin ayak sesiyse eğer;

Sakın!

Sakın, kimse Türk Milleti’nin sinir uçlarımına böyle kirli operasyonlar çekmeye kalkışmasın…

Cumhuriyet’i dedelerimiz kurdu, bizler de yaşatacağız…

Bu TBMM’deki sandalye sayılarıyla, iktidar ya da muhalefet olmakla, sahip olunan imkan veya imkansızlıklarla bağlı bir irade değildir;

Âcizler için imkansız, korkaklar için müthiş gözüken şeyler kahraman Türk milleti ve cefakar Türk Milliyetçileri için idealdir…” diye seslendi.

 

 


Trakya Demokrat Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.