DOLAR 15,8769
EURO 16,8435
ALTIN 942,56
BIST 2.372,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 24°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
24°C
Az Bulutlu
Paz 25°C
Pts 22°C
Sal 23°C
Çar 24°C

TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu Adına Dr. Cemal POLAT uyardı: Ek göstergelerin yükseltilmesi şarttır!

TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu Adına Dr. Cemal POLAT uyardı: Ek  göstergelerin yükseltilmesi  şarttır!
10.05.2022
A+
A-

Mayıs ayında düzenlenecek olan ek gösterge toplantısı öncesi Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu adına açıklama yapan Cemal Polat, bugüne kadar yok sayıldıklarını belirterek, ülkenin harcında mühendis, mimar ve şehir plancılarının emeği olduğunu söyledi. Polat, ek göstergenin 4800-6400 arasında olması gerektiğinin altını çizdi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı başkanlığında düzenlenen ek gösterge komisyonun iki kez toplandığını ve taleplerinin göz ardı edildiğini söyleyen Cemal Polat, mayıs ayı içerisinde üçüncü ve muhtemelen son kez toplanacaklarını kaydederek, şimdiye kadar kamuda çalışan teknik hizmetler sınıfına tabi mühendis, mimar ve şehir plancılarının yok sayıldığını ifade etti.
Kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının özel bir önemi bulunduğuna dikkat çeken Polat, “Hizmetlerin planlanması, projelendirilmesi, uygulanması ve denetlenmesinde görev ve sorumluluk alan meslektaşlarımız, ülkenin; sanayileşmesi, kalkınması ve gelişmesi açısından hayati öneme sahip meslekleri icra etmektedir” dedi.
‘EK GÖSTERGE MAAŞLARI EMEKLİ AYLIKLARINI DÜŞÜRÜYOR’
Kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının hakları, sorumlulukları ve ücretleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda tanımlandığını ifade eden Polat, “Ancak özellikle son 25 yılda ekonomik ve sosyal hakları açısından oldukça ciddi bir satın alma gücü kaybına uğramıştır.
Kamuda çalışan meslektaşlarımızın aldıkları ücretlerin gün geçtikçe erimesinin yanı sıra emekliliklerine etki eden, Hakları da diğer kamu görevlilerine göre oldukça düşük kalmıştır.
Devlet Memurları Kanunu’nun 43. Maddesinde tanımlanan ek göstergeler derecelere göre farklılık göstermektedir. Kanunun eki niteliğindeki (l) Sayılı Cetvelin II- Teknik Hizmetler sınıfı kapsamında bulunan söz konusu kamu görevlileri, 850-3600 arasında “ek gösterge” almaktadır. Mühendis, mimar ve şehir plancılarının aldıkları ek gösterge maaşlarının ve emekli aylıklarının düşük belirlenmesine neden olmaktadır. Ayrıca teknik hizmetler sınıfına dâhil kamu çalışanları kendi içlerinde de ayrıştırılmış, büyük yatırım projelerinde çalışanlar ile açık alanlarda fiilen çalışanlara yönelik ayrımcı tavır sergilenmiş ve bunlara farklı özel hizmet tazminatı oranları belirlenmiştir” diye konuştu.
‘YAŞAMSAL İHTİYAÇLAR KARŞILANAMIYOR’
Türkiye’de kriz ve yoksulluk büyüdükçe, zamlar her geçen gün arttıkça mühendis, mimar ve şehir plancılarının yaşamsal ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale geldiğine vurgu yapan Polat şöyle devam etti: “ Bu sebeple kamudaki meslektaşlarımız da üstlendikleri sorumluluk ve ürettikleri hizmetle karşılaştırılamayacak kadar kötü ekonomik ve sosyal koşullarla mücadele etmek zorunda kalmışlardır. Teknik ve bilimsel temelde yürüttükleri çalışmalarla vazgeçilmez bir yere sahip olan kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının özlük hakları ve ekonomik sorunlarının çözümü hedefiyle bazı düzenlemeler yapılması zorunluluk haline gelmiştir. Kamuda çalışan ve teknik hizmetler sınıfına dahil mühendis, mimar ve şehir plancılarının “ek göstergeleri”’nin yükseltilmesi şarttır.
Bu sebeplerle; ülkemizdeki açlık ve yoksulluk sınırları gözetilerek kamu emekçisi mühendis, mimar ve şehir plancılarının maaşları insanca yaşayacakları bir düzeye yükseltilmeli ve ek göstergeleri 4800- 6400 arasında yükseltilmelidir. Yapılması planlanan “ek gösterge komisyonu”’nun üçüncü toplantısında yukarıda belirttiğimiz değerlendirmelerin ve görüşlerin görmezden gelinmesi durumunda bu ülkenin harcında emeği bulunan mühendis, mimar ve şehir plancılarına karşı iktidarın en büyük ekonomik darbelerinden olarak tarihe geçecektir. Unutulmamalıdır ki yok sayılan mühendis, mimar ve şehir plancıları bilimin ve tekniğin öncüsü olarak kendilerine karşı alınan bu tavra karşı sessiz kalmayarak tüm demokratik zeminlerde karşılık verecek ve sorumlularından hesap sorana kadar mücadele edecektir. Emek ve insan odaklı, güvenceli bir çalışma yaşamı ve güvenceli bir gelecek tüm mühendis, mimar ve şehir plancılarının en temel hakkıdır. Sorunlarımıza çözüm istiyoruz!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.