Dolar 32,2247
Euro 34,9384
Altın 2.418,85
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 22°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
22°C
Az Bulutlu
Pts 21°C
Sal 24°C
Çar 25°C
Per 26°C

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN FELSEFESİNİ YAŞATMAYA VE GELİŞTİRMEYE KARARLIYIZ!

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN FELSEFESİNİ YAŞATMAYA VE GELİŞTİRMEYE KARARLIYIZ!
29 Ekim 2023 13:43 | Son Güncellenme: 29 Ekim 2023 13:50
A+
A-

Eğitim İş’in Cumhuriyet Resepsiyonu’nda, bayraklar eşliğinde kutlama yapan eğitimciler, “Başöğretmenimiz Atatürk’ün mirasına sahip çıkarak Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş felsefesini yaşatmaya ve geliştirmeye kararlıyız” mesajı verdi.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu’na bağlı Eğitim İŞ Tekirdağ 1 No’lu Şubesi’nin düzenlediği 100.  Yıl Cumhuriyet Resepsiyonu’na ilgi yoğundu. Sendika üyesi öğretmenlerin yanı sıra CHP il ve İlçe teşkilatlarının da katılım gösterdiği resepsiyonda, Cumhuriyet coşkuyla kutlanırken,  son 20 yılda uygulanmak istenen eğitim sistemi ile dindar muhafazakar biat kültürünü benimseyen itaatkar nesil yetiştirilmek istendiği belirtildi.

Gecenin açılış konuşmasını Birleşik Kamu İş Tekirdağ Şubesi adına Burçin Karakundak gerçekleştirdi.

Burçin Karakundak konuşmasında şunları söyledi:

KARAKUNDAK: ‘CUMHURİYET GÖLGELENMEYE ÇALIŞILIYOR’

“Aydınlanmanın ve çağdaşlaşmanın simgesi cumhuriyetimiz 100 yaşında.  Ulusumuz Atatürk önderliğinde dünya tarihinde eşine ender rastlanan büyük bir destan yazarak tüm zorluklara göğüs germesini bilmiş, en değerli varlığımız cumhuriyeti kurmuştur. Cumhuriyet ile birlikte hanedan egemenliği yerine halk egemenliği, dikta rejiminin yerine demokrasi uygulamaya konulmuş, egemenlik kayıtsız şartsız ulusumuza devredilmiştir. Emperyalistlerin akbabalar gibi başına üşüştüğü parçalanmış bir padişahlıktan, dünyanın hasta adam diyerek ellerini ovuşturduğu bir enkazdan, Atatürk’ün önderliğinde kurulan Cumhuriyetimiz 100 yaşını geride bırakmışsa da hedef gösterdiği muasır medeniyetler seviyesinden giderek uzaklaştırılmıştır.

Bugün demokrasiyi amaç değil araç olarak görmekte ve kendi siyasal anlayışını gerçekleştirmek için çalışmaktadır. Cumhuriyetin temel nitelikleri tartışmaya açılmakta, üniter devlet yapısı hedef alınmakta Cumhuriyet Bayramı kutlanışı gölgelenmeye çalışılmaktadır. Çağdaş bilim ve eğitim terk edilmektedir. Kadın erkek eşitliği anlamına gelen Cumhuriyetimizde kadınlarımız gericiliğin tehdidi ile yüz yüze kalmaktadır. Son 20 yılda uygulanmak istenen eğitim sistemi ile dindar muhafazakar biat kültürünü benimseyen itaatkar nesil yetiştirilmek istenmektedir.

“MÜCADELEMİZİ KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ”

Başöğretmenimiz Atatürk’ün gelecek nesillere emanet edecek kadar önem verdiği eğitim çalışanları olarak onun mirasına sahip çıkarak Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş felsefesini yaşatmaya ve geliştirmeye kararlıyız. Bu kararlılığımızı Atatürk ilke ve devrimlerini özümsemiş, Cumhuriyetin çok yönlü kazanımlarını, hak ve sorumluluklarının bilincinde olan üretken ve çağın gerektirdiği beceri ve bilgilerle donatılmış, demokrasiden ödün vermeyen sağlam değer yargılarını benimseyen bireylerin yetiştirilmesi için var gücümüzle çalışarak göstereceğiz.  Cumhuriyetin bağımsızlığını, egemenliğini ülkenin bütünlüğünü laik bilimsel ulusal kamusal eğitim hedefini geliştirerek korumak ülkede yaşayan her bir çocuğun ve gencin eşit parasız ve nitelikli eğitim hakkını yaşama geçirmek için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.”

ÖZER: “CUMHURİYETİ EVLERE BAYRAK ASMAK OLARAK SIKIŞTIRIYORLAR”

Eğitim İş 1 Nolu Tekirdağ Şube adına Şube Başkanı Barış Özer de Filistin ve İsrail arasındaki savaşa dikkat çekerek, “Türkiye Cumhuriyeti’nin çocukları Filistin’deki gibi vahşice alçakça katliamlara uğramıyorsa bu Cumhuriyet’in sayesindedir. Bu Mustafa Kemal Atatürk’ün sayesindedir” dedi.

Özer şöyle devam etti:  “Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutluyoruz. Eğitim iş olarak alnımız açık başımız dik. Ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak üzgünüz, biraz kırgınız, biraz da kızgınız. Çünkü devletimizi yönetenler, iktidar sahipleri çeşitli sebepleri bahane ederek içlerindeki cumhuriyet alerjisini ortaya çıkarmış, Cumhuriyetin 100 yılını sadece bir logo hazırlamak, evlere bayrak asmak olarak sıkıştırmıştır.

Cumhuriyetin 75 yılını hatırlayanlar vardır. Hatıra paralar, aylarca süren kutlamalar, filmler, belgeseller, gösteriler, çok ciddi bir şekilde 75 yıla hazırlık yapılmıştı o dönemki hükümet tarafından. Yöneten kimdi hatırlamıyorum ama 75. yılın kutlamalarını çok iyi hatırlıyorum. Ancak bundan 10 yıl sonra 20 yıl sonra 50 yıl sonra 100 yıl kutlamaları hatırlanacak mı çok emin değilim.

“HİÇ SES ÇIKARMAYAN BU İRADEYE KIZGINIZ, KIZGINIZ, KIZGINIZ!”

İsrail Filistin arasında bir savaş var.  Filistin’de çocuklar ölüyor hepimiz üzgünüz. Ancak bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin çocukları Filistin’deki gibi vahşice alçakça katliamlara uğramıyorsa bu Cumhuriyet’in sayesindedir. Bu Mustafa Kemal Atatürk’ün sayesindedir.

Evet Dünya’nın neresinde olursa olsun katledilen çocuklar kadınlar ve sivil yurttaşlar için üzgünüz fakat kendi çocuklarımız için herhangi bir sorumluluk üstlenmeyen, kendi çocuklarımız ölürken, öldürülürken, tecavüze uğrarken hiç ses çıkarmayan bu iradeye kızgınız, kızgınız, kızgınız.

“AYDINLIK KARANLIĞA KARŞI HER ZAMAN KAZANACAKTIR”

Bugün biz gururla buradayız. Eğitim İş Tekirdağ Şubesi Tekirdağ genelinde yetkili olan sendika. Eğitim İş’in sendikal mücadelesi evet emek ve sınıf mücadelesidir. Ama en başta ırkçılığa gericiliğe bölücülüğe karşı Cumhuriyet yurttaşı olmanın mücadelesidir.

Atatürk’ün 10. yıl nutkunu daha çok ön plana çıkarıyorum. Çünkü burada bulunan sizlerin cumhuriyet mücadelesinde en ön safta olanların ellerindeki meşale pozitif bilimlerdir. Bunun için mücadelemiz er yada geç başarıya ulaşacaktır. Aydınlık karanlığa karşı her zaman kazanacaktır. Ne mutlu Türk’üm diyene. Yaşasın Cumhuriyet.”

 


Trakya Demokrat Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.