Dolar 28,9173
Euro 31,2774
Altın 1.887,94
BİST 7.978,82
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 6°C
Hafif Yağmurlu
Tekirdağ
6°C
Hafif Yağmurlu
Cum 6°C
Cts 9°C
Paz 10°C
Pts 11°C

Vali Aziz Yıldırım Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerine Yönelik ASELSAN Bilgilendirme Toplantısı’na Katıldı

Vali Aziz Yıldırım Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerine Yönelik ASELSAN Bilgilendirme Toplantısı’na Katıldı
24 Kasım 2022 11:00
A+
A-

Vali Aziz Yıldırım, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası ve Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü tarafından Çorlu TSO’da düzenlenen Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerine Yönelik ASELSAN Bilgilendirme Toplantısı’na katıldı.

ASELSAN yetkilerinin Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerine yönelik bilgi ve tecrübelerini aktarması amacıyla düzenlenen toplantıya Vali Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Çorlu Kaymakamı Mustafa Eldivan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Abdullah Ozan, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Fahrettin Akçal, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İzzet Volkan, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Erdim Noyan, ASELSAN Teknoloji Gelişim ve Yenilikçilik Müdürü Umut Önder Su, ASELSAN Otonomi ve Mekatronik Teknolojiler Araştırma Müdürü Umut Güngör, sanayiciler ve AR-Ge ve Tasarım Merkezi personelleri katıldı.

Toplantı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından başladı.

Ardından Sanayi ve Teknoloji İ Müdürü Fahrettin Akçal bir konuşma yaptı. Müdür Akçal konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “ Türkiye’de 1241 Ar-Ge merkezi olduğunu belirterek, “Türkiye’de 317 tasarım merkezi bulunuyor. Toplamda 1558 Ar-Ge ve tasarım merkezinde 81 bin kişi çalışıyor. Tekirdağ’da Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde 2 bin 914 çalışan var.”

ASELSAN Otonomi ve Mekatronik Teknolojiler Araştırma Müdürü Güngör ise savunma sanayinde özgün, yerli tasarımların öncülüğünü ASELSAN’ın başlattığını ifade etti.

“Dünyada savunma sanayinde ASELSAN’ın da önemli firmalardan olduğunu vurgulayan Güngör, şöyle konuştu: “ASELSAN’ın yaklaşık 6 bin Ar-Ge mühendisi, 4 bin 500 iş ortağı var. Bunlarla beraber büyük bir havuz oluşturuyoruz. Birbirimizi tamamlayan, ülkemizin teknolojik bağımsızlığında söz sahibi olan çözümler oluşturmaya çalışıyoruz. ASELSAN olarak Tekirdağ’da birçok firmayla çalıştık. Tekirdağ’da ki büyük firmaları görünce daha fazla iş birliği yapmamız gerektiğini düşünüyoruz.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Abdullah Ozan ise Bakanlığın çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Ardından konuşan Vali Yıldırım: “Tekidağ ili, faal 13 OSB’si, 1 Avrupa Serbest Bölgesi, 3100 üzerindeki sanayici sayısı, ihracat tutarı, sanayi istihdamı, sanayi elektriği ve doğalgaz tüketimi vb. üretim potansiyeli hakkında fikir veren parametler açısından bakıldığında 81 il arasında ortalama 5. ve 6. sıralarda yer almaktadır. Ayrıca yüksek teknoloji üreten 40, orta yüksek teknoloji üreten 577 firması ile de ülkemiz iller sıralamasında 7. ve 10. sırada bulunmaktadır.

İlimizde 2016 yılı başında 8 olan Ar-Ge Merkezi sayısı günümüz itibariyle 55’e yükselmiştir. Tasarım Merkezleri 2016 yılında uygulamaya konulmuş olup, ilimizde bugün itibariyle Tasarım Merkezi sayısı da 15’e ulaşmıştır.

İlimiz, 55 olan Ar-Ge Merkezi sayısı ile, 81 il arasında en fazla Ar-Ge merkezine sahip iller sıralamasında 6. sırada, Tasarım Merkezleri sıralamasında ise 15 Tasarım Merkezi ile 5. sırada yer almaktadır. Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinde  işletmeler yaptıkları işleri daha verimli ve etkin hale getirmek için çalışmalar yürütmektedir. Firmaların kendi alanlarında ürettikleri ürünleri geliştirmeleri, yeni ürünler ortaya çıkararak dünya pazarlarında söz sahibi olmaları, karlı ve teknolojik ürünler üreten sanayi marifetiyle ülkemizin gelişmesi hedeflemektedir.

Ülkemizde ve dünyada kendisini bu alanda ispatlamış, başarılı, patentler alan, inovatif ürünler geliştiren ASELSAN firması gibi firmaların çalışma, fikir geliştirme, ürün geliştirme, ürün tescili, ürünleri ticarileştirme vb. konularda tecrübe aktarımının faydalı olacağını değerlendirmekteyiz. Bu toplantıda ASELSAN yetkililerinin yapacakları bilgilendirmelerin, ilimiz AR-GE ve Tasarım Merkezlerine ciddi katkılar sunacağına inanmaktayız.

Bu vesileyle, bu toplantının hayırlara vesile olmasını diliyor, ilimize gelerek bu toplantıya katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Abdullah Ozan’a, ASELSAN Teknoloji Gelişim ve Yenilikçilik Müdürü Umut Önder Su’ya, ASELSAN Otonomi ve Mekatronik Teknolojiler Araştırma Müdürü Umut Güngör’e şükranlarımı sunuyor, toplantının düzenlenmesinde emeği geçen Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İzzet Volkan’a, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Fahrettin Akçal’a ve emeği geçen diğer yetkililere teşekkür ediyorum.” dedi.

Ardından Vali Yıldırım, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Abdullah Ozan ve ASELSAN Otonomi ve Mekatronik Teknolojiler Araştırma Müdürü Güngör’e plaket taktim etti.