Dolar 27,3343
Euro 28,8165
Altın 1.649,34
BİST 8.213,76
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 25°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
25°C
Az Bulutlu
Cum 25°C
Cts 25°C
Paz 24°C
Pts 23°C

BÜYÜK SELÇUKLU İMPARATORLUĞU-2

30 Ağustos 2022 18:15
A+
A-

Şiddetli Akınlar karşısından bunalan Gazneliler öğlene doğru geri çekilmeye mecbur kalmışlardı. Buna karşılık Selçuklularda sahte çekilme taktiği uygulayarak hasım kuvvetlerini çorak bir kesime somaya muvaffak olmuşlardı Akşama doğru Gazne askerleri susuzluktan bitkin hale düştüler. Saldırdıkları su kuyularında kokmuş hayvan leşlerini görünce Sultan mesut gerilerdeki bir havuza doğru atıyla yanındaki 370. Kadar maliyet askerleri Selçukluların safına geçtiler. Bu hadise maneviyatı kırılan Gazne ordusu panik bir hale düşmüşlerdi. Sultan mesut bozgunu görünce kardeşiyle kaçmış ve berk diz kalesine sığınmıştır.
Tuğrul bey gün batarken otağını kurdu ve gazilerin tebriklerini kabul etti. Böylece yıllarca sürdürülen mücadele hedefine ulaşmıştı.
Türk tarihinde İstanbul un fethi ve Malazgirt zaferinden sonra üçüncü hadise olan Dan dana kan büyük Türk hakanlığı tacının el değiştirdiğini ve Selçuklu imparatorluğunun kurulduğunu ilan edilmişti.

FETİHLER SİLSİLESİ.
Tuğrul ve çağrı beyler ile çağrı beyin oğulları Alp aslan kavurt ve Yakut i beyler bundan sonra hızlı bir şekilde fetih hareketlerine başladılar. 1040. Yıllarında Belh şehri kesin olarak istirdat edilmiş gönderilen bir Gazne ordusu da bozguna uğramıştı. Dört yıl sonra şehzade alp aslan bir Gazne ordusunu bozguna uğratmış 1045. Yılında harzem zapt edilmiştir. 1047. Yılında horasana girmek isteyen bir kara hanlı ordusu yine Alp aslan tarafından geri püskürtülmüştür. Kavurt belucistana kadar olan bölgeleri yakut i beyde kırman ve sistan eyaletlerini almışlardı. Bu fetihler aralıksız devam edecekti. Tuğrul beyin ölümünde Selçuklu imparatorluğunun yüz ölçümü üç milyon altı yüz bin kılo metreye ulaşmıştı.
Tuğrul beyin bir üvey kardeşi ve amca zadesi olan İbrahim Yinal bey 1049. Yılından beri Azar beycan umumi varlisi bulunuyordu. Oldukça kuvvet kazanan İbrahim yinal 1058. Yılında Selçuklu tahtını ele geçirmek maksadıyla isyan etti. Ve kasım ayı ortalarında hemedan şehrine girdi.
Tuğrul bey İbrahim yinalın büyük bir orduya kumanda ettiğini göz önüne alarak hemen hareket etmeyi uygun bulmamıştı. Çünkü isyanı kökünden kurutamaz veya mağlup olursa devletin başına telafisi güç gaileler açılır bir iç savaş patlak verebilirdi. Bu nedenle Horasanda bulunan Alp aslan ile kırman daki kavurt ve Anadolu doğusunda ki yakuti beylere haber gönderip kuvvetleriyle kendisine katılmalarını istedi. 1059. Yılı haziran ayında Rey civarında yapılan savaşta İbrahim yinal yenildi ve yeğenleri Melik Ahmet ve melik Mehmet le birlikte öldürüldü. Böylece Selçuklu imparatorluğun da bozulmaya yüz tutan siyasi istikrar yeniden sağlanmış oldu.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
25 Eylül 2023 10:44