DOLAR 18,8184
EURO 20,4995
ALTIN 1.158,98
BIST 4.752,24
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 10°C
Hafif Yağmurlu
Tekirdağ
10°C
Hafif Yağmurlu
Cts 3°C
Paz 0°C
Pts 2°C
Sal 5°C

ESKİ MISIR DİNİ

10.12.2022
A+
A-

Eski mısır dini denilince milattan önce 3000. Yılları ile Mısırın Bizans hakimiyetine girdiği Milattan sonra dördüncü yüz yıl arasındaki dönem anlaşılır. Miladi dördüncü asırda Hıristiyanlık yayılmış. 642. Tarihide ise Mısır Müslümanlar tarafından fethedilmiştir.
Eski Mısır dini politest yani çok tanrıcı karakterdedir. Şehrin ve her kabilenin kendilerine has ilahları vardı. Mısırlılar taptıkları kuvvetlerin hayvan ile sembolleşen ilahlar olduklarına inanmışlardı. Önceleri basit hayvan heykellerinden ibaret olan bu ilahların daha sonraları hayvan başı olarak bırakılmış yahut baş insan başına gövde hayvan gövdesine benzetilmiştir. Mesela atmaca veya atmaca başlı insan şeklinde Anubis çakal başlı olarak benimsenmiştir.
Hayvanlara veya hayvan şeklindeki tapınma eski Mısır dininin temel özelliklerindendir. Buda onlara totemizmin ne derece tesirli olduğunu gösterir. İlah olarak seçilen hayvanın türü ilahın bulunduğu yerin tabii şartlarına bağlıydı. Timsah şeklinde ilahlara Nil nehrinin kenarındaki yerlerde dişi aslan şeklindeki ilahlara ise küçük vadileri çöle açıldıkları yerlerde rastlanıyordu.
Mahalli ilahlar sadece bulundukları bölgenin halkını himaye ederlerdi. Onlara bulundukları bölgedeki tapınakta ibadet edilirdi.
Mahalli ilahların bulunduğu şehir dini veya siyasi bir merkez olduğunda veya bir ilah bütün memleket tarafından kabul edilen bir vaziyetle temayüz ettiğinde mahalli ilahlar genellik kazanıyordu.
Çoğunlukla hayvan şeklinde temsil edilen mahalli ilahların yanında birde insan şeklinde temsil edilen kozmik ilahlar vardı. Adalet ve düzenin yaratıcısı RA. da bunlardandır.
Çok tanrıcılığın yaygın olduğu eski Mısırda kral dördüncü Amenhotep tek tanrılığı getirmek istedi. Halkı Aton adını taşıyan güneş kursunda tezahür eden tek bir tanrıya ibadete çağırdı. Fakat bu hareket onun ölümüyle son buldu.
Kral veya firavun eski Mısırda tanrı olarak kabul edilirdi. Resmi ayinleri yönetiyordu. Ayrıca birde kahinler sınıfı vardı. Mabetler sadece ayin gayesiyle yapılıyordu. Ayni zamanda ilahı ikametgahı kabul ediliyordu. Günlük ibadet sabahları yapılıyordu. Heykelin bulunduğu kutsi yer açılır kahin heykeli uyandırır onu yıkarlardı. Elbiseleri giydirilirdi sonrada yemek sunulurdu.
Eski Mısırda ölülere çok fazla hürmet gösterilirdi. Ölülere mahsus ayin ve merasimler ölümden sonraki hayata dair tasavvurlar dini hayatta önemli yer tutuyordu. Ahiret inancı vardı. Ölümle beraber cesetten ayrılan ruhun yerin altındaki ölüm tanrısı tarafından muhakeme edildiğine inanılırdı. Kötü ruhlar eziyet görür iyi ruhlar ise semaya yükselirdi..

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.