DOLAR 17,9651
EURO 18,2552
ALTIN 1.023,56
BIST 2.950,71
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 31°C
Açık
Tekirdağ
31°C
Açık
Per 30°C
Cum 29°C
Cts 29°C
Paz 30°C

FETİHLER UFKU TEKİRDAĞ – 1-

28.06.2022
A+
A-

Tekirdağ Marmara Denizinin kuzey-batı kıyısında Trakya topraklarında yer alır. Coğrafi konumu sebebiyle stratejik önem taşıyan bir geçit bölgesidir.
Tekirdağ çok eski çağlardan beri Anadolu-Trakya dolayısıyla Asya ile Avrupa kıtaları arasında bir geçiş köprüsü olmuştur. Dünya şehri İstanbul’a ise uzaklığı sadece 120km’dir.
Tekirdağ tarihi boyunca birçok kültüre ev sahipliği yaparken tarih boyunca değişik kavim ve milletler il topraklarına hâkim olmuştur.
Tekirdağ sahil şeridinde yapılan kazı ve araştırmalarda Neolitik döneminden (ilk toprağa yerleşme dönemi) insan toplumunun gelişmesinde bir devrim olarak kabul edilmektedir. (İ. Ö 8000–5000) Kalkolitik Çağ(köy şeklindeki yerleşmelerin gelişimi, bakır ve madenciliğin başlaması İ. Ö 5000–3000), ilk tunç çağına (Tuncun ortaya çıkarak madenciliğin gelişmesi, beyliklerin oluşması) ait yerleşmeler bulunmuştur.
Tekirdağ yöresi İ. Ö 1200’lerde Traklar’ın yurduydu. Heredotos’a göre kent Sisam göçmenleri tarafından “Bizanthe” veya “Besanthe” adıyla kuruldu. Antik çağda Yunanlılar’ın “Rhaidestas” daha sonra Romalılar’ın “Rhaedestus” olarak adlandırdığı şehir ortaçağda “Rodosto” adıyla anılır. Osmanlılar’ın Tekirdağ’ı fethinden itibaren(1357) kentin ismine “Rodosçuk” demişlerdir. Osmanlı tarihlerinde, fermanlarında, Divan-ı Hümayun vesikalarında, mezar taşlarında daima bu isim kullanılır. 1732den itibaren Rodosçuk bırakılıp “Tekfurdağ”ı adı kullanılmaya başlanmıştır.
Kentin adını taşıyan Tekfurdağ’ına bu ismin verilmesine ait efsane şöyledir:
Bizans Döneminde Tekirdağ yöresinin Tekfuru ava çok meralıymış. Sık sık sürek avları düzenlermiş. Bu av partilerinden birinde, bir ceylanı yaralamış. Yaralı ceylan kaçarak bir çalılık içine gizlenmiş. Ceylanı takip eden ‘’tekfur’’, çalılığa yaklaştığında az önce yaraladığı ceylanın çalılık içinde yavrularını emzirdiğini görmüş. Yaralı ceylan aç olan yavrularını emzirdikten hemen sonra ölmüş. Bu hazin bir o kadar da ibretlik manzara tekfura çok dokunmuş ve bir daha ava çıkmamaya karar vermiş. Ama ava çıkmamakta tekfurun vicdan azabını dindirememiş. Vicdan azabı dinmeyen tekfur bir süre sonra tahtını bırakarak sonradan “Tekfurdağ”ı olarak anılacak olan dağda bir kulübede inzivaya çekilmiş.
Cumhuriyet devrine kadar (1923) kent Tekfurdağ’ı adıyla anıldı ve yazıldı. Bu tarihten itibarende şehrin adı “Tekirdağ’’ olarak kullanılmaya başlandı.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.