DOLAR 15,8769
EURO 16,8435
ALTIN 942,56
BIST 2.372,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 24°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
24°C
Az Bulutlu
Paz 25°C
Pts 22°C
Sal 23°C
Çar 24°C

GÖKTÜRKLER -1-

06.05.2022
A+
A-

Altıncı asrın ortalarında Orta Asya’da yeni bir ihtilal meydana geldi ve tarihte ilk olarak Türk ismi taşıyan bir devlet kuruldu ve Göktürkler.
Evet Gök Türkler Altay çevrelerinde yaşıyorlardı. Tabi oldukları Avarlar aleyhinde çıkan bir isyanı bastırdıktan sonra liderleri Bumin Avar kağanının kızını istedi olmaz cevabını alınca Ayaklandı ve bir devlet kurmayı başardı
Ergenekon Destanının teması Gök Türklerin bir dişi kurt ve bir erkek kurt tan türediklerine inanıyorlardı. Bumin de kurt soyundan geldiği kabul edilmişti. O yüzden Bumin kağanın sancağında bir kurt resmi bulunuyordu. Merkezi ÖTÜKEN olan yeni devletin batı kısmı Bumin’in kardeşi istemi kağanın idaresine verilmişti. İstemi dilediği gibi hareket edebilmekle beraber ağabeyinin emrinde idi. Bu iki kağana bağlı beylikler ise yarı müstakil durumdaydılar. Türk tarihinde daima görüldüğü gibi merkezi otorite zaafa düştüğü anda yarı müstakil betlikler istiklallerini ilan ederlerdi.
Türk törelerine göre memleketi iki kağan tarafından idare edilirdi. Umumiyetle batı kağanı doğu kağanına tabi olurlardı. Fakat Bumin’in devletin temelini attıktan bir müddet sonra ölmesi üzerine 553- te istemi büyük kağan oldu. Doğu kağanlığını ise Bumin’in üç oğlu sırasıyla idare ettiler.
İRANLILAR düşmanı bulundukları Ak hunlardan önce davranarak Gök Türklerle iti fak kurdular. Bu arada Türk hakanlığı tahtında hak iddia eden son Avar prensleri ortadan kaldırmıştı. İstemi kağan evvelce Avarlara tabi bulunan Ak hunları şimdi kendi TEBASI saymakta idi. 562- 567- yılları arasında yapılan savaşlardan sonra Ak hun topraklarını ele geçirdi. Böylece İran sınırına dayandılar. Sonra bu komşuluktan doğan bazı meseleleri halletmek üzere İran’a elçiler gönderildi. En önce ipek ticareti ele alındı çok kıymetli olan Çin ipeği Bizans ve İran’a SUĞDAK topraklarından geçerek gidiyorlardı. SÜĞDAK lar Gök Türkler e tabi ticaretle uğraşan ufak bir millettiler. İranlılar ipek kervanlarının kendi topraklarından geçmeden doğrudan Bizans a gönderilmesine transit ticaretini kaybettikleri için karşı çıkıyor ve Hint denizi yoluyla doğrudan ipek sağlıyorlardı. Buda SUĞDAKLARIN dolayısıyla Gök Türklerin aleyhine oluyordu.
Meselenin halli için gönderilen elçiler eli boş dönünce istemi kağan yeni Elçiler yolladı.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
18 Mayıs 2022
17 Mayıs 2022
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.