DOLAR 18,6369
EURO 19,5418
ALTIN 1.071,66
BIST 4.962,97
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 11°C
Çok Bulutlu
Tekirdağ
11°C
Çok Bulutlu
Cts 12°C
Paz 13°C
Pts 13°C
Sal 12°C

İSLAM ALEMİNDE ÖĞRENİM VE KÜLTÜR -1-

01.11.2022
A+
A-

Müslüman İspanya’nın kültür ve ilim muhiti çok zengindi. Onuncu yüzyılda İspanya’nın fikir hayatının en parlak yeri kurtuba idi Toledo Granada ve sevilla da pek geri kalmıyordu bütün bu şehirler şairlerle ilim adamlarıyla hukukçularla ve doktorlarla dolup taşıyordu. El makkarinin isim listesi 60. Sayfayı doldurur.
İlk okullar ücretli de olsa doluydular. 11. Hakem fakirler için 27. Tane parasız okul açmıştı. Kızlarda okula giderdi. Müslüman ispanyada bir çok kadın şair ve sanatçı yetişti. Yüksek tahsil cami ve medreselerde verilirdi. Bu kurslarla meydana çıkan üniversiteler şöhret sırasıyla Bağdat kahire ve kurtuba idi. Daha ufak kolejler ispanyada granada Toledo Sevilla mucia Almeria Valensiya ve kadizde kurulurken bunlar İslam dünyasının her yerinde gelişmiş olan messeseleri örnek Alıyorlardı.
Eğitim ve öğrenim İslam dünyasında en üst seviyede idi. Medeniyet tarihinde w Durant Peygamber efendimiz başka dine tabi olanlardan daha çok çalışırdı. Ve insanların hidayete kavuşmalarını sağlardı. İlim adamlarının mürekkebi şehitlerin kanı kadar değerlidir.
Orta dereceli okulların hükümet idaresinde medrese haline geçişlerinin ne zaman ve nasıl olduğunun bilinmediği yanlıştı.
Medrese müessesesi İranlıların Turan dedikleri horasan ve averaünnehir bölgelerinde gelişmiştir. Kara hanlı Gazneli ve Selçuklu Türk boyları bu öğretim merkezini ilk kuran ve destekleyenlerdendir. İslamın kitaplıklarını ilk kuranlar yine Türklerdir. Profesör Ş. Tekindağ ın bu konularda ayrıntılı araştırmaları yayınlanmıştır.
Dokuz ve on üç asırlar arasında Hıristiyan alemindeki okur yazar nisbetinin sadece yüzde beş olduğu bilinmektedir. Ne gariptir ki batılı Aristokrasi yazı bilmemekle övünürdü. 1291. Yılında güya tek ilim ve irfan Sığınağı sayılan ST. Gallen Manastırının ruhani Meclisinde okuma yazma bilen bir tek papaz bile yoktu. Tabi ki hepsi böyle değildi.
Hıristiyanlığın Mukaddes kitabına yalnız rahipler yanaşa bilirken Müslümanlar kur anı kerimi okumaya ve öğrenmeye hevesle Eyilmişlerdi. Kendiliğinden okullar ortaya çıkmıştı. Kimse emir vermeden.
Köy ve şehirlerdeki binlerce okullarda binlerce Müslüman kız ve erkek çocuğu seccadelerine oturup ders görürlerdi.
Devlet öğrenim müesseselerine çabuk sahip çıkmıştı. Önceleri küçük bir ücretle her sınıfa açık olan bu ilk okullara sonraları resmen öğretmen tayinine başlanmış fakir ve orta haliler ücret alınmaz olmuştu. Kahire de el Mansur Kalavun adında ki Kıpçak Türkü Memluk sultanı Mansuri hastanesinin yanlarında açtığı yetimler okuluna parasız öğrenci aldırdığı gibi her çocuğa her gün bir tayin ekmek yiyecek ve yazlık kışlık birer takım elbisede tahsis ederdi. Gezici öğretmenler göçebeleri ayağına kadar gidip ders verirlerdi
Devamı yarın…

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.