Dolar 27,3420
Euro 28,7962
Altın 1.649,03
BİST 8.213,76
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 25°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
25°C
Az Bulutlu
Cum 25°C
Cts 25°C
Paz 24°C
Pts 23°C

İSLAM MEDENİYETİ VE KÜLTÜRÜ

2 Kasım 2022 12:02
A+
A-

Evet dünkü yazının devamı.
Lise öğrencileri ve kolej tipi okullarda okuyan Müslüman çocuklar parasız yatar ve iaşe olunurlardı. Ayrıca cep harçlıkları da alırlardı. Yattıkları binanın alt katlarında erzak depoları ve hamam bulunurdu. Zemin katında serin ders odaları vardı. İç avluda şadırvanın etrafındaki kütüphaneler açık tutulurdu.
Ders programı zengindi. Kur an hadis filoloji gramer edebiyat tarih coğrafya mantık matematik ve astronomi dersleri verilirdi.
Öğretim metodu içinde Amerika da ancak 1960’larda başlatılan sorularla programlı öğrenime benzer sorulu tartışmalı sistemde bulunurdu. Yardımcı öğretmenler ayrıca belleticiler ilerlenen derslerle geçmiş yılların konularını öğrencilere tekrar ederlerdi.
Daha meraklı veya paralı babalar çocuklarına evlerinde özel öğretmenler vasıtasıyla tahsil ettirirlerdi. Osmanlılar çağında hane i peder tahsili derlerdi.
Daha yüksek tahsil medreselerde ve cami avlularının sütunları arasında verilirdi. Herkes bu derslere iştirak ederlerdi. Hocalarına sorular sorabilirlerdi. Hatta itiraz bile edebilirlerdi. Onun için hocalar müderrisler çok iyi hazırlanmak zorunda idiler.
Tıp öğrenimi iyice gelişmiş olup bu günkü modern ölçülere uygundu. Öğrenciler gerektiğinde yetişmiş olduklarını ispat için devlet imtihanlarına girmek zorunda kalırlardı. Batıda iki yerin dışında bütün öğretim faaliyeti kilisenin inhisarında körü körüne inanç tenkitsiz eskilerin ezberlenmesi ve kuru mantık oyunlarından ibaretken Müslüman tıp öğrencileri hayatın tam ortasında yetişirlerdi. Müşahadeye önem vermeyi öğrenirlerdi. Tabiata insan vücuduna ve hasta insana yönelik tecrübelerle pişerlerdi.
Dersler ceset üzerinde otopsi dahil cerrahi ve anatomiyi de içine alan modern bir müfredatı tıp tahsili beş yıl sürerdi. Ondan sonra doktor adayı ehliyet ispati için iki defa fakültede imtihandan geçirilirdi. Fakat buda yetmez beş yıl staj görürlerdi. Ve ancak böylelikle pratisyen doktor olma hakkını elde kazanırlardı. Operatör cerrahi olmak için ayrıca bir ehliyet imtihanı şart idi.
Tıp tahsil misalinden de anlaşılacağı üzere İslam dünyasında eğitim mahiyet itibariyle O zamanki batıdan çok farklıydı. Ve çok ciddi tutuluyordu. Ayrıca eğitim yaygındı ve demokratik bir anlayışla herkese açıktı. O devirde İslam aleminden O kadar fazla ve üstün vasıflı ilim adamı bucid ve meslek erbabı yetişmiş olması tesadüf değildi. Böyle bir eğitimin öyle bir netice vereceği belli idi..

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
25 Eylül 2023 10:44