DOLAR 18,4960
EURO 17,7066
ALTIN 965,79
BIST 3.265,64
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 28°C
Açık
Tekirdağ
28°C
Açık
Per 28°C
Cum 28°C
Cts 25°C
Paz 23°C

OSMANLININ YIKILMASINA SEBEP OLANLAR VE GÜNÜMÜZDE OSMANLIYA DİL UZATAN TUHAF YARATIKLAR -2-

13.09.2022
A+
A-

Son padişahımız sultan Vahdeddin Mustafa Kemal paşaya der ki paşam size Suriye ordusunun kumandanlığını verdim. Bu cephenin hayati bir Ehemmiyeti vardır. Arzu ediyorum ki hemen oraya gidiniz ve Suriye’nin düşman eline geçmesine meydan vermeyiniz.
Size tevdi eylediğim bu vazifeyi büyük bir maharetle ifa edeceğinizden eminim. Diyerek yedinci ordu kumandanı yaptığı Mustafa Kemal paşa cepheye gelişinden birkaç gün sonra başlayan şiddetli muharebelere girdi. Mustafa Kemal paşanın 7. orduya ikinci kere tayiniydi. Daha önce kendisi istifa ederek ayrılmıştı. Bu muharebeler çok önemliydi. Çünkü Rusya’da çıkan Bolşevik ihtilali dolayısıyla Rus ordusu Kafkasya’da esaslı bir çözülmeye uğramıştı. Şark cephesinde kazanılan başarıyla ordumuz Kafkasya’ya girmişti. Nihayet 18 Aralık 1917’de Erzincan’da Ruslarla mütareke imzalanmıştı.
Türkiye’ye asıl darbe güneyden indirilecekti. İngilizler Kudüsi zapt ederek 9 Aralık 1917’de Suriye’ye dayanmışlardı. Irak’ın büyük kısmı çoktan kaybedilmişti. General Allenby kesin sonuçlu taarruz için 1918 Eylül’üne kadar hazırlanacaktı.
Türkiye bu harbi yalnız düşman kuvvetlerinin üstünlüğü ve harp gücünün yetersizliğimden kaybetmiyordu. Kaybın ve fazla yıpranmanın asıl sebebi harbin son derece fena idare edilmesi ve üst üste büyük stratejik hatalar yapılması idi. İngiliz saldırışıyla başlayan muharebeyi Mustafa Kemal paşa şöyle anlatıyor.
Bu gece şiddetli bir muharebe ile geçti ve ordumun sol cenahı bozuldu esir düştü. Buradan düşman süvarisi geçti. Liman Von sanders in karargahına kadar vasıl oldu. Ordumla sahralar ve nehirler geçerek Şama rica te mecbur oldum. Burada çekilen meşakkatin izahı uzun olur.
Lozan zafer mi hezimet mi eserde bu izah edilmeyen hadisenin iç yüzü şöyle açıklanıyor.
Filistin cephesinde üç ordumuz vardı. Dördüncü yedinci ve sekizinci ordulardan mürekkep olup yıldırım ordular adını alan bu kuvvetlerin cephe kumandanı liman Von sanders idi Dördüncü ordunun kumandanı Arapkirli Cevat Paşa yedinci ordunun kumandanı ise Mustafa Kemal paşa idi. Cephe umumi karargahı Nasıra da bulunuyordu. Dördüncü ordunun Merkezi salt yedinci ordunun Nablus sekizinci ordunun ise Tul u Kerem kasabalarıydı. 31 Ağustos 1918’de bu cephede O kadar ani bir çöküş meydana geldi ve bu hal O derece süratli bir hezimete yol açtı ki kilo metrelerce geride bulunan ordu kumandanları bile canlarını güçlükle kurtara bildiler. Gerçekten devletimizi Mondros mütareke namesini imzalamaya mecbur bırakan bu hezimet esnasında sekizinci ordu kumandanı Cevdet paşa karargahından kalpağını bile alamadan kaçıp kendisini şama zor atmış ve burada üçüncü kol ordu kumandanı ismet paşayı tellal bağırtarak aramaya mecbur kalmıştı. Bu hezimet yedinci ordu kumandanı Mustafa kemal paşanın sağ ve solundaki dördüncü ve sekizinci ordulara haber vermeden ani bir şekilde ricat etmesiyle ortaya çıkmıştı. Bu surat le merkezi durumdaki yedinci ordunun ani ve habersiz ricatı ile cephede açılan boşluktan saldıran İngilizler sağ ve soldaki sekizinci ve dördüncü orduları arkadan kuşatarak 75000 Esir ve 375 Adet top ele geçirmişlerdi.
Bizzat Mustafa kemal paşa bile az daha esir olacaktı. Emir zabiti yüzbaşı bedri bey Şeria nehrinde tesadüfü bir geçit buldu ve bu şekilde hayatlarını kurtarabildiler. 600 Kilo metrelik ricat hattı üzerinde düşmana 75000 Esir ve 375 Top bırakmıştı.
Devamı yarın.
(KAYNAK: VEHBİ VAKKAS OĞLUNUN BOZGUN VE BİR DEVRİN YIKILIŞI İSİMLİ KİTABINDAN YAYIN TARİHİ 1977.)

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.