DOLAR 18,4753
EURO 17,7363
ALTIN 964,77
BIST 3.265,64
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 28°C
Açık
Tekirdağ
28°C
Açık
Per 28°C
Cum 28°C
Cts 25°C
Paz 23°C

TOPLUMCU EDEBİYATMIŞ

23.08.2022
A+
A-

Bugün toplumcu edebiyatı diye yutturulan şeyin aslında bir parti edebiyatı olduğu kitlelere parti prensiplerini benimsetmek için kullanıldığı görülmektedir.
Burada bahis mevzuu ettiğimiz parti elbette sol geçinenleri partisidir. Ve gizli veyahut açık her ülkede bir uzantısı bulunmaktadır. O uzantının şu veyahut bu noktasında görev alan herkes kendi özünü bir yana itmek her şeyi parti felsefesini muvacehesinde planlayıp ona göre hareketlerini ayarlamak zorundadır.
Edebiyatta da sair sanat kollarında da böyledir. Kominist yazarlar her Leninin 1905. Lerde verdiği şu direktif muvacehesinde kaleme alırlar. Edebiyat bir parti edebiyatı olmak zorundadır. Sosyalist proleterya bir parti edebiyatının temel ilkelerini tasarlamak geliştirmek ve elinden gelince müessir biçimde uygulamak zorundadır. Partisiz edebiyatçılara yer yok.
Son cümleyi şöyle açıklamak mümkündür. Lenin bir kominist parti prensiplerini ve görüşlerini benimsemekle kalmayıp bunu sanat uslu bu içinde kitlelere empoze etmek adeta beyinlerini yıkamak suretiyle kitleleri koministleştirmek yolunda elinde geldiği gayreti göstermesini emretmektedir.
Kominizmin yasak olduğu ülkelerde bu emirlerin gizli ve kapalı şekilde tatbiki gerekir. Peki bu nasıl yapılacaktır. Bu sorunun cevabı ülkemizde nasıl yapıldığına bakılarak verile bilir. Bize göre kominist yazarlar sanatkarlar üç ana noktadan hareket ederler. Her noktanın çıkışında ise mutlaka istismar vardır. 1. Topraksız köylünün istismarı 2. İşçinin istismarı 3. Mevcut düzenin her yönünün istismarı
Birinci noktadan hareket edenler köy edebiyatını meydana getirmiş yazılarında ağa ile fakir köylünün istismara çok müsait münasebetlerini işlemişlerdir. Solda neşredilen birbirinin aynı benzeri romanlar hep bu hedefe müteveccihtir.
İkici noktadan hareket edenler işçinin menfaat duygularının sömürücüleridir. Bunlar sendikalara el atan işçi haklarını arama maskesiyle parti doğrultusunda yapılabilecek her şeyi yapanlardır. Aynı zamanda bunlar anarşi plancılarıdır.
Her düzenin ülke şartları içinde mutlaka aksayan yönleri bulunur. Üçüncü istismar mihraklarını çıkış noktası da budur. Rüşveti dillerine dolarlar. Hiçbir müspet çözüm düşünmezler.
Aslında yaptıkları şey Leninin direktifine İtaatle partiye hizmettir. Umumi prensip olarak ta milleti ayakta tutan mana köklerini yolarlar. Din ve aile gibi bütün mukaddes mefhumlara saldırırlar. Şimdilik sahte edebiyatçılara tanımlama niyetiyle yazımızı sonlandıralım. Onları tanımak mücadele yolunu tespit ve tatbike faydalı olur kanatandayız.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.