DOLAR 16,8853
EURO 17,8334
ALTIN 992,10
BIST 2.554,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 26°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
26°C
Az Bulutlu
Paz 27°C
Pts 27°C
Sal 27°C
Çar 27°C

TÜRKİYE-YUNANİSTAN NÜFUS MÜBADELESİ TEKİRDAĞ VE SONUÇLARI -2-

24.06.2022
A+
A-

MÜBADELE NEDİR?
1910- 1922 yılları arasında Osmanlı Devleti’nin çöküşü sonucu hele hele Balkan Savaşı sonrasında yüz binlerce Müslüman-Türk, savaşta yenik düşen Osmanlı Ordusuna peşi sıra sonsuz acılar içinde doğdukları toprakları terk ederek Anadolu’ya sığınmıştı. Aynı olay 1922 yılında Kurtuluş Savaşı’nda yenik düşen Yunan ordusuyla beraber Anadolu’yu terk eden Ortodoks Rumların başında geldi. Bir ay gibi kısa bir süre içinde yüzbinlerce Ortodoks Rum Yunanistan’a sığındı. Yunanistan nüfusu bir anda dörtte bir oranında arttı. Bu durum Yunanistan’da büyük sıkıntılara yol açtı.
Lozan Barış Konferansı toplandığında (20 Kasın 1921) öncelikle sığınmacılar ve esirler konusu ele alındı. İngiltere temsilcisi Lord Curzon’un teklifi ve Milletler Cemiyeti görevlisi Nansen’in raporu doğrultusunda; Yunanistan’da yerleşik Müslümanlarla Türkiye’de yerleşik Ortodoks Rumların zorunlu göçünü öngören Mübadele Sözleşmesi (20 Ocak 1920) imzalandı.
Dolayısıyla Türkiye ile Yunanistan Krallığının kendi ülkelerinin yurttaşlarının din esası üzerine zorunlu göçe tabi tutmasına verilen ada MÜBADELE, Mübadele sonucu zorunlu göçe tabi tutulan kişilere ise MÜBADİL diyoruz.
Mübadele ile 1.200.000 Ortodoks Hristiyan Rum Anadolu ve Trakya’dan Yunanistan’a, 500.000 Müslüman Türk de Yunanistan’dan Türkiye’ye göç etmek zorunda kalmıştır.
Mübadele kapsamına giren kişiler ile mübadele kapsamına girmeyen kişiler arasındaki ayrımın ana kıstası ırk ya da dil değil, ‘’din’’ olduğu için Rum denilenlerin arasında, Türkçe’den başka dil bilmeyen ve konuşmayan Türk Ortodoks Hırıstiyan Gagavuzlar ile Karamanlı hırıstiyan “Ortodoks Türkler’’, Yunanistan’dan gelen müslümanların arasında da Türklerin yanında Drama, Kawala, Karacaova ve Kesriye’den gelen Bulgarca ve Makedonca konuşan Pomaklar, Rumence konuşan Ulaklar, Yunanca (romeika) konuşan Patriyotlar ve kendi dilleriyle konuşan Arnavutlarda bulunmuşlardır.
Mübadele sözleşmesi 30 Ocak 1923’te imzalandı ancak 24 Temmuz 1923’te Lozan Antlaşması ile onaylandı.
Mübadelenin özellikle 1. Ve 2. Maddesi gereğince Türkiye’de sadece İstanbul kenti ile Gökçeada ve Bozcaada da oturan Rumlar, Yunanistan’da ise sadece Batı Trakya Türkleri mübadeleden muaf tutulmuştur.
Mübadelede Drama, Girit, Kavala, Selanik, Vodina ve Yanya’dan Türkiye’ye gelen nüfus Doğu Trakya ve Batı Anadolu’da Rum azınlığın ayrılışı ile boşalan yerlere iskan edilmişlerdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.