Dolar
Euro
Altın
BİST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C
Tekirdağ
°C
°C
°C
°C
°C

Trakya Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu

30 Eylül 2023 09:54 | Son Güncellenme: 30 Eylül 2023 15:24
A+
A-

Tekirdağ Süleymanpaşa’da Trakya Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu’nun toplantısına katıldım. Kısa adı Trakya RUBAFED olan Federasyonun Genel Başkanı Nihat Efe, kuruluş amaçları ve hedefleriyle ilgili geniş bir açıklama yaptı.

Tekirdağ Eğitim Kültür ve Turizm Derneği, Tekirdağ Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği, Tekirdağ Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, İzmir Trakyalılar Kültür ve Dayanışma Derneği ile Tokat Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin Trakya RUBAFED’in kurucusu olduğunu söyleyen Genel Başkan Nihat Efe, kısa sürede üye dernek sayısının 29’a çıktığını ifade etti. Federasyon olarak bir üst kuruluş olan konfederasyona üye olmak için müracaat edeceklerini de belirtti.

İşbirliği güzel, amaç güzel, hedef güzel…

Birliktelikten güç doğar. Trakya RUBAFED de tıpkı kar topu gibi günden güne büyüyor. Başarılı çalışmalar yaparak, öncelikle Rumeli-Balkan-Trakya toplumuna önemli hizmetler vereceklerinden kuşkum yok.

Zaten STK’ların bir amacı da geniş bir yelpazeye sahip olup, üye sayısını artırarak, toplumun yararına işler yapılması için kamuoyu baskısı oluşturarak, yönetim kademesindekileri çalıştırmaktır. Ayrıca çalışacağına inandıkları kişileri aralarından çıkarıp, yukarıya taşımaktır. Projeler oluşturup, ilgili kurum ve kuruluşlara sunarak, bunların gerçekleştirilmesini sağlamaktır.

Bu çerçevede görüşlerini ifade eden Trakya RUBAFED Genel Başkanı Nihat Efe de yaptığı konuşmada, “Yaşadığımız bu topraklarda Tekirdağ ve Trakya’mızın gelecekteki en büyük sorunlarından olan su ve her türlü çevre kirliliği, deprem sorunları için Federasyon bünyemizde veya danışma kurullarımızdaki akil adamlar eliyle alternatif projeler üreterek, halkımızın refaha ualaşıp, aydınlanmasını için ilgili birim veya kurumlara destek olacağız.

Ahenkli, uyumlu, etkili işbirliği ile hoşgörü, sevgi, saygı ve dayanışma içerisinde uzlaşmadan yana, bölerek birleşme arayışlarına karşı olmak Federasyonumuzun temel prensiplerindendir. Hiçbir kişiye veya topluma

faydası olmayan, kin ve nefrete varan husumete, kavgaya ve kavgacılara, kısır

çekişmelere, kişisel hesaplaşmalara, örgütlü yapının kişisel amaçlı

kullanılmasına bu yapı içinde yer yoktur.

Trakyalı Rumeli Balkanlı olarak yüzyıllardır yaşadığımız çok uluslu, çok

kültürlü, çok dinli ortamda geliştirdiğimiz ortak yaşam bilinci ile çatışma değil,

barış ve huzuru yaşatma geleneğinin mirasçısı ve Türkiye’nin çimentosu

olmaya talibiz” dedi.

Yolları açık olsun. Ülkemiz için, milletimiz için başarılı çalışmalar yapacaklarına yürekten inanıyorum.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
28 Kasım 2023 09:59
26 Kasım 2023 13:31