Dolar
Euro
Altın
BİST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C
Tekirdağ
°C
°C
°C
°C
°C

BİR ÇOBANIN İLİM VE İRFANI. 16.

18 Eylül 2023 10:33
A+
A-

Okulların yaz tatili yaklaşıyor Osman şimdiye kadar nergizle okulda  görüşü dük okullar kapanınca nerede görüşe biliriz diye düşünür. Osman bu konuyu görüşmek için nergizle görüşür nergiz  yine şakacı tavırlarıyla derki be çoban Osman bundan sonra daha rahat görüşebiliriz haftalık kurulan mahalle pazarları vardır Pazar alış verişini ben yapıyorum sen gel yeter ki bundan sonrası daha iyi olacak hem bir yerde oturup çay içeriz Osman da şaka varı derki emrin olur ağam ben senin emrindeyim.

Osman her akşam en az üç saat kadar okul dağıldıktan sonra kendi bahçesinde öğrencilerine sözlü olarak onlar için faydalı olan konuşmalarla ilgilenir ve daha sonra evlerine gönderir. Bazı öğretmenler Osman ı hem kıskanıyorlar hem de dışlıyorlar çünkü Osman  onlar gibi kulüp ve kahvene gibi alışkanlığı yoktur. Bundan dolayı Osman onlarla uyum sağlayamıyor bazı öğretmenler Osman ı sıgara içmeye zorluyorlar. Osman derki arkadaşla hiç zorlamayın siz bana insan sağlığına zararlı olan bir çok hastalıklara sebep olan  Sıgara yı içmeseniz daha iyi olur. En azında öğrencilerinize örnek olmazsınız.

Osman böyle alışkanlıklara alışmasınlar diye öğrencileriyle çok ilgilenir. Her zaman insanlığa zararlı her şeyden uzak durmalarına çalışıyor. Ve Osman öğrencileri için şöyle bir şiir yazıyor.

 

Bu gün çocuk yarın büyüyeceksin

Vatan senden hizmet bekler evladım

Yurdumuzun geleceği sizsiniz

Vatan sizden hizmet bekler evladım

 

Geçmişleriniz den örnek alınız

Çünkü siz onların torunu sununuz

Vatanın bu günü  yarınısınız

Vatan sizden hizmet bekler evladım

 

Bizim bizden başka dostumuz yoktur

Aziz vatanımın düşmanı çoktur

Hak yolunda isek davamız haktır

Vatan sizden hizmet bekler evladım.

 

Osman yazmış olduğu bu şiiri çoğaltarak bütün öğrencilerine dağıtır öğrenci aileleri oldukça memnun olurlar. Ve Osman ı çocuklarına adeta bir kurtarıcı olarak görüyorlar. Şimdi nergizin neler yaptığını

Nergiz liseyi bitirmiş üniversite hazırlıklarına başlar. Kendi köylerinde bir genç nergizi istetmek için ailesini Süleyman ağaya göndermek ister babası derki oğlum Süleyman ağa kızını sana vermez  kızı üniversiteye gider ve genç derki siz gidin isteyin vermezse ben nergizi kaçırmasını bilirim ve babası oğlunu kırmaz hanımıyla giderler Süleyman ağanın köşküne meseleyi anlatırlar ve Süleyman ağa benim kızım okuyor bir daha böyle bir şeyler duymak istemem der ve misafirlerine yolu gösterir. Nergiz kadınlarla inekler i sağmaya giderlerken nergiz i isteyen genç bir arkadaşıyla nergize ben seni başkasına yar etmem der nergiz eline geçirdiği bir sopa ile onu rahatsız eden gence birkaç sopa vurunca genç neye uğradığını şaşırmış gibi kaçmaya başlar.

 

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
30 Kasım 2023 09:54
29 Kasım 2023 09:58